Protest rolników w Warszawie. Utrudnienia w ruchu

Około godziny 16 w środę rolnicy z AGROunii po dotarciu pod siedzibę resortu rolnictwa zakończyli protest. Michał Kołodziejczak, szef organizacji, podziękował uczestnikom akcji.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Dziękuję wam ogromnie za to, że pokazaliście, że jest dla kogo walczyć" - stwierdził Kołodziejczak. "Z takimi ludźmi, którzy siedzą w tym budynku (Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - PAP), to może być walka o nic. Oni nie rozumieją tego, o co nam chodzi" - dodał.

Rolnicy z AGROunii zaczęli środowy protest o godz. 8 na pl. Zawiszy w Warszawie. Stamtąd przeszli na rondo Dmowskiego, potem pod Sejm, by zakończyć protest około godz. 16 przed siedzibą resortu rolnictwa.

Protestujący rolnicy domagają się m.in. nałożenia na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51 proc. produktów pochodzenia i produkcji krajowej, graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia, nałożenia na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego – do czasu zniesienia przez ten kraj ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.

Protestujący żądają też uzdrowienia samorządu rolniczego i wprowadzenia reformy izb rolniczych, audytu rolniczych związków zawodowych i funduszy promocji żywności oraz reformy tych instytucji, wprowadzenie ustawowego zakazu komercjalizacji ujęć wody oraz potraktowanie wody jako strategicznego surowca do produkcji żywności, a także podjęcia natychmiastowej interwencji państwa w celu uratowania rynku trzody chlewnej.(PAP)

Autorki: Natalia Kamińska, Magda Domańska, Ewelina Miszczuk

nmk/ dma/ emi/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 24 fakty

Ja tego nie rozumiem. Widzę w sklepach warzywa i owoce z Izraela gdzie jest pustynia, muszą odsalać wodę morską żeby nawodnić plantacje, pensje kilka razy większe niż w Polsce. Im się opłaca a Polakom, którzy mają jedne z lepszych ziem uprawnych w Europie, umiarkowany klimat, niskie koszty, nie płacą prawie podatków się nie opłaca. To jest fenomen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 furgas

https://www.youtube.com/watch?v=ChoFx76TMPs

! Odpowiedz
1 8 ajwaj odpowiada furgas

fajny-smutny filmik > jak cie strzyze UE, a polscy rolnicy na wykonczeniu

! Odpowiedz
1 13 fakty odpowiada furgas

Ten ktoś mówi pierwszym zdaniu, że jesteśmy odcięci od rynków zbytu, tymczasem głównym produktem eksportowym jest żywność, wartość 25 mld Euro w 2016 r. W pierwszym zdaniu już kłamie. Może mu chodzi o Rosję ? A jacy to politycy stali na Majdanie pod flagami Bandery i odgrażali się Rosji ? Niemcy, Francuzi czy może nasza styropianowa elita z Kaczyńskim i Schetyną na czele. Ci rolnicy głosowali na tych polityków wiedząc jaki jest ich stosunek do Rosji. Więc teraz pretensje mogą mieć do siebie. W polityce nie ma przyjaźni są interesy. Polak woli pluć na Rosję, inni robią z nią interesy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 fakty odpowiada furgas

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/polska-upomina-sie-o-zaostrzenie-sankcji-wobec-rosji/

! Odpowiedz
0 5 nostsherlock

I własnie dlatego protestują. Jakby łańcuchy dostaw uwzględniały krajowych producentów, to ci zarabialiby na wyższych ,marżach a w sklepach byłoby taniej, ze względu na niższe koszty towaru.

! Odpowiedz
0 2 fakty odpowiada nostsherlock

Gdyby inne kraje uwzględniały w łańcuchach dostaw krajowych producentów to Polski export wynosiłby 0. Gdzie wtedy rolnicy sprzedaliby towar za 25 mld Euro który teraz eksportują ? W Lidlu np. jest dużo produktów z polskich plantacji, ale plantacji profesjonalnych, wysokowydajnych i spełniających określone standardy. Nawet była akcja reklamowa w TV gdzie pokazywali te plantacje. Widocznie część produktów nie spełnia wymagań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 25 ajwaj

Walczcie przyjaciele rolnicy i inni o kase od kompradorów ciemnych mocy (deep state-devil state) w stanie agonii, póki nie wywioza z Polski 447 ostatnich mld. $ i nie zastawia ostatnich m2 ziemi w Polsce.
30 lat Magdalenki-Okr. Stola dowodzi, ze oprócz koryta i wladzy, dla tych anty-Polaków nic sie nie liczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil