Protest przed Sejmem ws. projektu "Stop pedofilii". Posłowie kierują projekt do dalszych prac

Sejm skierował w środę do dalszych prac w komisji obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii", który zakłada m.in. wprowadzenie kary pozbawienia wolności za publiczne propagowanie lub pochwalanie obcowania płciowego dzieci.

(Twitter)

Jednocześnie 16 października o 17:30 przed Sejmem rozpoczął się protest "Jesień Średniowiecza". Strajk Kobiet, Kampania Przeciwko Homofobii oraz Studencki Komitet Antyfaszystowski zorganizowały manifestację przeciwko tzw. "zakazowi edukacji seksualnej". Podobne protesty zapowiedziano na dziś w wielu miastach Polski.

Jak przekonują autorzy projektu, jego celem ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Z kolei zdaniem posłów PO-KO, prawdziwą intencją projektodawców jest zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce.

Izba nie przyjęła w czwartek złożonego podczas pierwszego czytania przez posłów PO-KO wniosku o odrzucenie tego projektu w całości. Za dalszymi pracami nad projektem głosowało 243 posłów, 150 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z regulaminem Sejmu projekty obywatelskie nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji. Oznacza to, że prace nad takimi projektami są kontynuowane w Sejmie kolejnej kadencji.

Przed głosowaniem przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz, odpowiadając na pytania posłów, zachęcił do poparcia projektu. Zapewnił, że fałszywe jest założenie, iż projekt ten zakazuje edukacji. "Ten projekt w ogóle nie dotyczy kwestii edukacji" - podkreślił.

Pankiewicz dodał, że projekt nie stygmatyzuje w sposób szczególny żadnego środowiska. "Chcemy, żeby dzieci bezpiecznie chodziły po ulicy, do szkoły, i chcemy, żeby przestępcy seksualni mieli jak najcięższy dostęp do dzieci" - dodał.

Posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus krytycznie oceniła propozycję inicjatywy "Stop pedofilii". "Dlaczego wprowadzacie taki gniot legislacyjny, gniot ideologiczny?" - pytała. Jej zdaniem, założenia projektu "wprowadzają ludzi w błąd, zrównując edukację seksualną z pedofilią". "Jako matka trójki dzieci chciałabym powiedzieć: wara od naszych dzieci" - powiedziała.

Projekt noweli Kk, który powstał z inicjatywy Fundacji Pro-Prawo do Życia, przewiduje wprowadzenie kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat za publicznie propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez dzieci obcowania płciowego. Z kolei propagowanie lub pochwalanie takich zachowań za pomocą środków masowego komunikowania ma podlegać karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Takiej samej karze ma podlegać osoba, która "propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej".

Obecnie w art. 200b mowa jest jedynie o publicznym propagowaniu treści o charakterze pedofilskim, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

"Proponowana zmiana zapewni prawną ochronę dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją, która rozwija się w niebezpiecznym tempie i dotyka tysięcy najmłodszych Polaków za pośrednictwem tzw. +edukacji+ seksualnej" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Sonia Otwinowska

mm/ sno/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 0 pluto85md

Zakaz edukacji seksualnej, z kara pozbawienia wolnosci od 5 lat, za edukacje! To jest budowanie sredniowiecza. Moge sobie wyobrazic, ze wzorem Erdoana przestaniemy sie takze uczyc o teorii Darwina, czy o geologii.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 29 33karol33

Lewica jak zwykle robi z igły widły. Na panice budują elektorat

! Odpowiedz
15 58 grzegorzkubik

Widać jak bardzo pozbawiona jest moralności tzw. lewica. Cyrkowcy. Jakby żyli w czasach Che i podobnych to by stali pod murem i czekali na wyrok. To nie jest lewica tylko wynaturzenie. Mam nadzieję, że PIS będzie ostro karać przejawy pedofili i nigdy nie pójdzie na ustępstwa z tymi ludźmi. Polacy spokojnie poprą to co lewica nazywa dyktaturą. Lepsza dyktatura niż wartości nieetyczne lewicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 39 and00

O co chodzi? Przecież nikt nie zabrania rodzicom uczyć swoje dzieci masturbacji

! Odpowiedz
13 27 adrian76

Zwolennicy nauki technik masturbacji w przedszkolach idą na starcie z ciemnogrodem wywodzącym się wprost z chłopów pańszczyźnianych. ...temat zastępczy. Ciekawe co ma przykryć?

! Odpowiedz
6 53 eagleeye

Widzę że szopki zaczynają robić. Cóż dla mnie pokazuje to tylko tyle że Ci którzy krzyczeli o pedofilii jakie to zło , teraz krzyczą aby pedofilia nie była karana. A tej pani z Torunia to już nic nie pomoże chyba bo sama nie wie czego to ona chce

! Odpowiedz
70 21 karbinadel

Pomysł, żeby stary sejm obradował po wyborach jest nie tylko sprzeczny z tradycją i dobrym obyczajem, ale po prostu bezdennie głupi - ale nie pierwszy raz PiS nas zaskakuje czymś mądrym inaczej. Większość najwidoczniej przywykła

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne