Protest policjantów – o co walczą?

Strajk policjantów trwa. Od wczoraj przy interweniowaniu funkcjonariusze starają się jedynie pouczać sprawców. Co chcą w ten sposób osiągnąć? Przede wszystkim wyższe wynagrodzenia, powrót do pełnopłatnej płacy za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz cofnięcia reformy emerytalnej.

W maju bieżącego roku pisaliśmy, że sytuacja w policji jest napięta. Statystyki dotyczące sytuacji kadrowej zatrważały. W informacji przekazanej związkom zawodowym przez Komendę Główną Policji, według stanu na 1 kwietnia 2018 roku brakowało 5329 funkcjonariuszy. W pierwszym kwartale odeszło 1637 policjantów, a przyjęto 623. Mimo Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci nie są zadowoleni z ich warunków zatrudnienia.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Czego oczekują policjanci

„Nie zgadzamy się na trwające od wielu lat, lekceważenie naszego zaangażowania i poświęcenia służbie innym. Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia” – piszą związkowcy w apelu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów.

Policjanci oczekują podwyżek w 2019 roku o 650 zł, a w 2020 r. – o 500 zł. Dodatkowo funkcjonariusze chcą przywrócenia 30 dni płatnych za zwolnienia lekarskie, przywrócenia waloryzacji uposażeń, płatnych nadgodzin i zmiany systemu emerytalnego.

W przypadku emerytur policjanci chcą powrotu do poprzedniego systemu. Są za pozostawieniem
25-letniego czasu służby, ale domagają się likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia

Co na to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji? W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej resortu, czytamy, że MSWiA podjął się rozmów ze związkami zawodowymi. Jednak już na początku komunikatu można dowiedzieć się, że obecna sytuacja jest wynikiem wieloletnich zaniedbań. – MSWiA zależy, aby funkcjonariusze otrzymywali za swoją służbę godne wynagrodzenie. Niestety w tej kwestii mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami. Rząd Prawa i Sprawiedliwości systematycznie podnosi uposażenia funkcjonariuszy, a także wynagrodzenia pracowników cywilnych służb – czytamy w oświadczeniu.

MSWiA przypomina, że w styczniu 2019 roku funkcjonariusze będą zarabiać o ok. 800 zł więcej niż w 2015 roku, wzrosnąć mają również wynagrodzenia pracowników cywilnych – o średnio 750 zł. – Niezależnie od tego, od 1 maja br. podwyżki otrzymali najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze służb podległych MSWiA. Policja dostała na ten cel ponad 98 milionów zł. Podniesiony został również dodatek dla 9,2 tysiąca policjantów, którzy pełnią służbę w garnizonie stołecznym. Wynosi on teraz 479,90 zł. Policja na ten cel otrzymała 15 mln zł – podaje resort.

Sytuacja kadrowa w Policji

W maju na łamach Bankier.pl w artykule: „Brakuje chętnych do pracy w policji” pisaliśmy na temat sytuacji kadrowej. Okazuje się, że zwolnień ze służby w I kw. 2018 roku było ponad dwukrotnie więcej niż przyjęć, a liczba wakatów przekroczyła 5 tysięcy.

Stan kadrowy w policji

Garnizon (KWP/KSP)

Przyjęcia do służby w I kwartale 2018 r.

Zwolnienia ze służby w I kw. 2018 r.

Wakat na dzień 1 kwietnia 2018 r.

Dolnośląski

55

163

557

Kujawsko-pomorski

21

83

180

Lubelski

25

77

128

Lubuski

14

51

199

Łódzki

23

119

503

Małopolski

81

128

366

Mazowiecki

35

74

232

Opolski

33

77

105

Podkarpacki

26

71

72

Podlaski

61

70

196

Pomorski

37

97

336

Śląski

20

212

487

Warmińsko-mazurski

20

39

150

Wielkopolski

16

125

455

Zachodniopomorski

53

82

378

Komenda Stołeczna Policji

73

108

855

Razem KWP/KSP

623

1623

5260

Szkoły policyjne z WSPol w Szczytnie

-

14

69

Razem

623

1637

5329

Źródło: NSZZ Policjantów

Andrzej Szary, szef policyjnego związku zawodowego odniósł się również w kontekście strajku do sytuacji kadrowej w Policji. – Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych. Celem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów – podał przewodniczący ZW Policjantów.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bestia666azazyl

Rimet1 - zdecydowanie nie wiesz o czym piszesz... Cytat. "MSWiA przypomina, że w styczniu 2019 roku funkcjonariusze będą zarabiać o ok. 800 zł więcej niż w 2015 roku, wzrosnąć mają również wynagrodzenia pracowników cywilnych – o średnio 750 zł. – Niezależnie od tego, od 1 maja br. podwyżki otrzymali najmniej zarabiający i nowo przyjęci funkcjonariusze służb podległych MSWiA"... Średnio 500 wiesz co oznacza w praktyce? Że policjant pracujący na drodze 9 lat dostał jak ja 84 zł ... Miejski czy powiatowy 1000... I średnio masz 500... I jak słyszę to gadanie głupot że w 2019 będę miał 850 więcej ale średnio.. czyli ile? Może razem 110 patrząc proporcjonalnie. 3000 w kgp mocno zawyża średnia oj mocno...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 somalia

Dzielnicowy który 6 lat jest na zwolnieniu lekarskim teraz miałby dostawać 100% uposażenia....

! Odpowiedz
6 8 somalia

Policja , poprzewracało się w główkach , czy ktoś widział swojego dzielnicowego????/albo siedzą i mówią że podpalenia to normalna rzecz , i normalna rzecz że straż gasi pożar

! Odpowiedz
9 7 rimet1

Za Tuska policjanci dostawali co kwartał podwyżki i jeszcze im mało. Chyba, że nie wiem o czym pisze.

! Odpowiedz
5 10 pakamera

Państwo policyjne,to takie państwo gdzie policjant zarabia więcej od nauczyciela.

! Odpowiedz
9 16 grzechu_comeback

Też bym chciał po 25 latach dostawać DO RĘKI emeryturkę.....plaża, drink itd......O ile pamięć mnie nie myli, to ostatnie mega kolejki do pracy w policji, były spowodowane właśnie zmianą w tym zakresie. WTEDY bieda kasa nikogo nie odstraszała. ALE faktycznie macie rację. Policja będzie zawsze zarabiała mało. Gdy jedynie słuszna władzunia wysyłała pałki i gładkie lufy przeciwko tłumowi w dniu 11.11, to waszych protestów nie było.....KOMU wtedy służyliście i dla kogo było to "poświęcenie"? Ostatnia imprezka mundurowych, nie wskazywała na depresję szefów, choć niestety skończyła się tragicznie. Posypały się wtedy dymisje, czy obecne protesty mają coś z tym wspólnego????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 22 pkc

poszukajcie sobie ilu było policjantów w czasie IIRP i nie mieli środków łączności, komputerów samochodów, ludność Polski była na tym samym poziomie i ogarniali temat.

wnioski sobie wyciągnijcie sami do czego tyle pał i na kogo się szykuje

! Odpowiedz
9 28 tiaa

To, że policjanci powinni zarabiać więcej, to oczywista oczywistość. Jednak, z jakiego tytułu powinni dostawać 100% na zwolnieniu lekarskim? Jaka jest argumentacja? Bo o tym nie ma mowy w artykule. Chciałbym by również w swoich protestach ujęli to, że jak ktoś przekracza swoje uprawnienia, dopuszcza się dużej agresji na kimś bezbronnym (w kajdankach), to z marszu won z policji. Bo sytuacje, gdy ktoś ginie w areszcie, lub jest mocno pobity, mimo, że miał już kajdanki na rękach, to w moim odczuciu, już nie wiem, kto jest bandytą, a kto stróżem prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 48 search

w europie zachdniej policjanci pracuja do 65 roku, nie widze powodu by bylo innaczej niz tam.
90% tzw policji to nieudacznicy a bohaterstwo wykazuja wobec kobiet z bialymi rozami w reku.
Jednostki specjalne to co innego, ale platne nadgodziny za picie wody zabranej ukraincowi na bazarze to juz przesada. MOga wyjechac za granice jak lekarze czy pielegnirki zmienic prace lub pojsc do gangsterki i marysie na ulicy sprzedawac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.