Protest na Zakopiance

Protest na zakopiance. Mieszkańcy gminy Mogilany od 14:00 przez pół godziny będą blokować przejazd na trasie między Krakowem a Zakopanem. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problem braku bezpiecznych przejść przez drogę szybkiego ruchu.

Wyjdziemy na pasy w miejscowości Gaj przebrani za jelenie - mówi IAR Sylwester Szefer ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. Gdyby w Mogilanach pojawiła się duża populacja jeleni, w końcu moglibyśmy liczyć na bezpieczne przejścia. Na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, przy nowych drogach obowiązkowo buduje się bezkolizyjne przejścia, chodzi o kładki lub tunele. Władza, jeżeli nie może chronić ludzi, to niech chroni jelenie - wyjaśnia rozmówca IAR.

Protest zaplanowany został w czasie szczytu powrotów z długiego weekendu. Jak tłumaczą organizatorzy, nie chodzi o robienie na złość kierowcom. Mieszkańcy chcą zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa pieszych i poruszających się samochodami na Zakopiance.

Od chwili budowy trasy w latach 70., podczas próby przejścia na druga stronę jezdni zginęło 40 mieszkańców Mogilan. Nie wliczaliśmy w tę tragiczną statystykę kierowców" - dodaje Sylwester Szefer.

Mieszkańcy podkrakowskich Mogilan od kilku lat walczą o budowę kładki lub wiaduktu. Ostatnio otrzymali propozycję, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokryje połowę kwoty potrzebnej na budowę wiaduktu. Chodziło o 10 milionów złotych. Drugie tyle miała zapewnić gmina lub powiat. Samorządy nie mają jednak pieniędzy, więc budowa bezpiecznego przejścia nie rozpocznie się w najbliższym czasie.

IAR/ Paweł Pawlica/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Krakus

A pomyleńcy chcą olimpiadę zimowa organizować !!!!!!!!!!!, zamiast zbudować bezpieczne przejścia na Zakopiance, co ważniejsze bezpieczeństwo ludzi czy zabawa dla kibiców????????

! Odpowiedz
0 0 ~palacz

Sorry,taki mamy kraj.

!

GPW: największe wzrosty i spadki

ATREM 2,52 17,2%
POLIMEXMS 3,44 12,8%
ELKOP 0,45 12,5%
HUBSTYLE 0,50 -12,3%
EUROHOLD 4,90 -9,3%
NOVITA 44,00 -7,2%
Akcje: 119 wzrosło, 173 spadło, 89 bez zmian.
Wolumen: 41 509 876 akcji, obrót: 730 321 023 zł
Aktualizacja: 2018-06-22 17:04:50
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl