Protest inspektorów transportu drogowego. Ostatnie podwyżki widzieli 9 lat temu

Od poniedziałku 15 maja do końca tygodnia odbędzie się ogólnopolski protest inspektorów transportu drogowego. W ramach strajku włoskiego, który polega na przesadnie dokładnym wykonywaniu obowiązków, chcą zwrócić uwagę na zbyt wolno wprowadzaną nowelizację ustawy o ITD oraz na złe warunki pracy. 

(fot. Michal Kazmierczak / FORUM)

"Rada Krajowa Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego podjęła uchwałę o rozpoczęciu w dniu 15 maja 2017 r. ogólnopolskiego protestu ostrzegawczego. Protest wynika z naszego niezadowolenia dotyczącego tempa prac nad ustawą o inspekcji transportu drogowego, która ma uczynić z nas służbę mundurową oraz braku realnych podwyżek o 9 lat. Zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w proteście" - pisze Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego na swojej stronie internetowej. 

27 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pracownicy ITD spotkali się z ministrem Andrzejem Adamczykiem, gdzie przedstawili swoje obawy związane z ustawą o inspekcji transportu drogowego oraz zwrócili uwagę na problem braku podwyżek. Minister zapewnił pracowników, że w najbliższych tygodniach na posiedzeniu rządu mającym na celu przyjęcie wstępnych założeń budżetowych na 2018 rok, podejmie starania, aby zabezpieczono pulę środków finansowych na rzecz inspektorów transportu drogowego. 

Pracownicy zatrudnieni w WITD zwrócili uwagę na problem dyskryminacji w stosunku do inspektorów GITD, co objawia się brakiem realnych zmian ich uposażeń - podają związkowcy na swojej stronie. Inspektorzy mówią, że taka sytuacja ma miejsce już od 9 lat, a w tym roku tylko niektórzy otrzymali od 40-50 złotych brutto podwyżki.

Pracownicy ITD poruszyli również kwestię braku rozporządzenia dotyczącego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, na co minister Adamczyk zapowiedział podpisanie takiego pisma, jak tylko trafi ono do MIiB. 

W razie braku satysfakcjonujących działań, pracownicy ITD zapowiadają w okresie wrzesień-październik manifestację w Warszawie, a następnie protest ciągły. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~krOkOdyl_w_emocjach

Rozumiem komentarze osób które, negatywnie się odnoszą się do ITD. Wiadomo nikt nie lubi kontroli, a tym bardziej ewentualnych bolesnych finansowo konsekwencji. Jednakże rozbraja mnie tak jaskrawe podkreślenie charakteru narodowego wyrażającego się stwierdzeniem: "nie o to chodzi żebym ja miał lepiej, ale żeby ktoś miał gorzej", więc nie znając specyfiki pracy na wszelki wypadek wszyscy są przeciwni podwyżkom czy przywilejom. Oczywiście każdy by chciał wcześniejszą emeryturę, to zrozumiałe. W związku z tym powiem przekornie do tych co piszą: "nie podoba się to niech się zwolnią" otóż skoro uważacie, że w ITD nic się nie robi i tylko bierze kasę zatrudnijcie się w ITD droga wolna, skoro taki to "miód". Praca inspektora niczym nie różni się od pracy Policjanta, dokładnie niczym, poza tym że od inspektora wymaga się wiedzy merytorycznej. 95% inspektorów to ludzie mający wyższe wykształcenie i znający języki obce. Może i mają rację Ci którzy piszą żeby zlikwidować ITD, a pracowników włączyć do policji, ale uwierzcie mi nikomu by to nie wyszło na dobre, a już na pewno najmniej dobrego było by dla szeroko rozumianego transportu, choć sami inspektorzy którzy by pracowali już jako policjanci dużo by zyskali. Zapytam tylko dlaczego, wyłącznie w Polsce mamy problemy z jakimikolwiek służbami? Dlaczego nie tylko nie szanuje się nikogo w mundurze, ale nie szanuje człowiek - człowieka? Pisze się tu o karach, ale dlaczego nikt się nie powie że one rzadko są bezzasadne? W Polsce: "Przekroczyłem prędkość? nie...ja? to jest wina:
1 Policjanta - bo niewyszkolony,
2 radaru - bo legalizacja, bo model bo rodzaj
3. miejsca pomiaru - bo przewody w/n bo płoty bo bariery
4 odległości - bo za duża, bo za mała
5 znaku - bo po co 50 km/h jak mogłoby tu być 60 km/h albo 140 km/h, a przecież ja jestem nieomylnym superkierowcą"
nikt nie wykaże się odwagą i powie: " kurczę przekroczyłem prędkość to przekroczyłem - życie"
W królestwie Belgii za przejechanie za sygnalizator kiedy jest to zabronione jest 2500 Euro i jakoś nikt z nikim nie dyskutuje, a już na pewno nie polak który jest za granicą wzorem kierowcy.
A u nas: NIE! dostałem mandat trzeba ich (policjantów, inspektorów, SM, SC) pozwalniać zlikwidować albo najlepiej wtrącić do lochu.

Reasumując powtórzę za Kononowiczem: "skoro wszystko jest złe, niech nie będzie niczego" ZLIKWIDOWAĆ ITD!!! bo to pasożyty! (to nic że przecież płacą podatki jak wszyscy i składki na również wasze emerytury i szpitale do których zapewne jeden z drugim niebawem trafi w związku z sytuacją jak będzie na drodze) ZLIKWIDOWAĆ POLICJĘ!! (przecież oni też nic nie robią tylko czyhają w krzakach i walą mandaty, a przecież mogli by pogrozić palcem i każdy by się dostosował) I ZLIKWIDOWAĆ PRAWO! (skoro i tak się do niego nikt nie będzie stosował) będzie anarchia i wolna amerykanka, a przeżyją wyłącznie najsilniejsze jednostki czyli raczej nie Ci co tu piszą komentarze włącznie ze mną:)

A już mistrzowskie komentarze to są zaślepionych nienawiścią do drugiego człowieka agresywnych frustratów: to wina PO albo PIS, bo Tusk to, a Kaczyński tamto.... żenada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~ja

czekali 9 lat z protestem? a co robili w swojej sprawie przed rządami PiS?Teraz kolej na PO..oni tez nie dostali podwyżki po przegranych wyborach.

! Odpowiedz
1 2 ~Kl

Ciężko pracują! Należy im się

! Odpowiedz
0 5 ~jj

Pani Szydło wszystkim daje w ramach radosnego zadłużania kraju więc dlaczego akurat nie im ?

! Odpowiedz
5 9 ~ex_pracownik_ITD

Jak ktoś uważa, że praca inspektora to taki miód to dlaczego nie stara się o tą intratną posadę? Może dlatego, że trzeba tyrać jak wół, użerać się z kierowcami, świątek piątek i niedziela, deszcz, śnieg, upały, dzień, noc, znać języki obce i mnóstwo zmieniających się przepisów.... za rewelacyjne 2000 zł na rękę.... wooooow..... tylko skakać z radości :) Kierowcy na międzynarodówce szarpią 5-cyfrowe kwoty, a janusze biznesu właściciele firm transportowych płaczą, że ktoś ma czelność ich karać za łamanie prawa, a zwłaszcza prawa pracy i igranie z bezpieczeństwem na drogach. Przeładowane, niesprawne auto i przekroczony czas pracy wiozą śmierć na drogach. Gdyby nie kontrole, to który z kierowców pracowałby te 9 godzin i dostawał diety na międzynarodówce albo miloga? Taka inspekcja zła.... szkoda, że kumaci odchodzą, a nowi to spady z rynku pracy, bo biedronka i lidl dają więcej. Misją i powołaniem rodziny nie wyżywisz!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~Rooo

Idz do biedronki albo lidla zobaczysz co to praca.
I nie bedize lapoweczek - miałem wątpliwą przyjemność doświadczenia próby wyłudzenia mandatu - jezdze osobówką - odczepił się jak odmówiłem i poprosiłem o sąd gdzie nagranie z rejestratora było by dowodem na wyłudzenie:D

! Odpowiedz
1 5 ~WarsawCams odpowiada ~Rooo

Łapóweczek? Jeżeli taki jesteś chojrak to czemu zamiast pisać bzdury w internecie to nie poszedłeś na policję zgłosić, że policjant oczekiwał od Ciebie korzyści majątkowej żeby odpuścić Ci mandat karny za wykroczenie, co? Te wasze baśnie i legendy są dobre na opowieści przy flaszce ze szwagrem, a nie do poważnej rozmowy. Ja nie wykluczam, że na tysiąc ludzi jeden może ma jakieś skrzywione pojęcie moralności i godności zawodu, ale jeżeli tak to proszę to ujawnić i tego jednego się po prostu ze służby usunie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~dziki

Są tak niedouczeni że szkoda gadać.Ostatnio jeden twierdził że fabryczna legalizacja nowego pojazdu jest nieważna :)

! Odpowiedz
8 6 ~HardLife

Komu ich szkoda ?! Komu oni pomagaja ?!

! Odpowiedz
2 13 ~kierowcaosobowki

Pomagają m.in. takim jak ja. Jadąc drogą chcę mieć przynajmniej częściową pewność, że jadący z naprzeciwka TIR jest sprawny, nieprzeładowany, a kierowca wypoczęty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.