Protest branży gospodarowania odpadami w Warszawie

Jutro w Warszawie odbędzie się protest przedstawicieli niepublicznych spółek z branży gospodarowania odpadami. Nie zgadzają się oni na zapis ustawy Prawo zamówień publicznych o tak zwanych zleceniach in-house.

Przygotowany projekt przewiduje zmianę, która polegałaby na przyznaniu gminom zlecania usług własnym spółkom bez przetargu. Witold Zińczuk z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami mówi, że oznacza to bankructwo kilkuset prywatnych firm zajmujących się wywozem śmieci i szacuje, że pracę w Polsce może stracić 18 tysięcy osób.

Protest ma rozpocząć się jutro o 11.00 przed budynkiem Sejmu. Wcześniej ponad sześć tysięcy podpisów pracowników tych przedsiębiorstw z apelem o niewprowadzanie do nowelizacji zleceń in-house przekazanych zostało wicepremierowi, marszałkowi Sejmu, ale także ministrowi środowiska. Zapisy o zleceniach "in house", które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, są związane z wprowadzeniem unijnych dyrektyw.

Natalia Żyto/ IAR / gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Wastek

W Unii Europejskiej nie ma w gminach przetargów - bo tam samorządy same zajmują się odpadami aby nie wyciekały comiesięczne opłaty obywatelskie poza lokalny system finansowy.

Polska musiała implementować unijną dyrektywę o in house - dlatego zagraniczne firmy śmieciowe będą demonstrować pod hasłami: "precz u unijnym in house", "żądamy utrzymania w Polsce śmieciowego Eldorado", "Trybunał Konstytucyjny powinien ponownie uznać unijne prawo za niezgodne z polską konstytucją", "nasze centrale żądają dalszego comiesięcznego wpływu polskich złotówek"... Tak więc demonstracja będzie aby Pan/Pani płacąc za odpady budowała zyski z comiesięcznych lokalnych opłat obywatelskich centralom zagranicznych firm...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bartek

Współczuję ale mam wątpliwość smieci nie ubędzie więc albo dzis mamy nieefektywną gospodarkę odpadami skoro firmy samorządowe będą mogły posiadanymi zasobami obsłużyć całość albo będą musiały te zasoby zwiększyć a to znowu oznacza że pracę stracą jedynie właściciele (często spoza Polski) a nie pracownicy. .. a jak znam życie to pewnie w spółkach miejskich etatów będzie więcej niż u prywatnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mario

Tak jasne. Sita, Stena, GDF , Tonsmaier - to wszystko rodzime firmy.

! Odpowiedz
0 1 ~kasia

Raczej firmy polskie, które muszą walczyć z zagranicznymi. Wiadomo trzeba zatrudnić swoich i po to tez zmiany, żeby rodziny wójtów miały gdzie pracować.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil