REKLAMA

Prokuratura: zarzuty dla 23 osób zatrzymanych ws. działania na szkodę banku

2020-07-29 14:13
publikacja
2020-07-29 14:13
Prokuratura: zarzuty dla 23 osób zatrzymanych ws. działania na szkodę banku
Prokuratura: zarzuty dla 23 osób zatrzymanych ws. działania na szkodę banku
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Wszystkie 23 osoby zatrzymane we wtorek w sprawie dotyczącej działania na szkodę jednego z komercyjnych banków usłyszały już zarzuty – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Wciąż trwają czynności z udziałem sześciorga podejrzanych.

Prokuratura informowała we wtorek, że chodzi o podejrzenie wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 86 mln zł w mieniu banku, w związku z kredytowaniem m.in. transakcji kupna, a następnie sprzedaży nieruchomości.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek poinformowała PAP w środę, że zatrzymane osoby usłyszały zarzuty oszustwa i działania na szkodę banku. Grozi im do 8 lat więzienia. Dotąd zakończono czynności wobec 17 podejrzanych.

"Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze: dozory policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Osoby te już opuściły prokuraturę. Jeszcze trwają czynności z udziałem pozostałych sześciorga osób, potem prokurator będzie podejmował decyzje odnośnie środków zapobiegawczych; niewykluczone, że mogą być one surowsze" – podała rzeczniczka.

Funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek na terenie Mazowsza i Pomorza 23 osoby. Wśród zatrzymanych są m.in. byli prezesi zarządu jednego z komercyjnych banków, byli członkowie zarządu, dyrektorzy oraz pracownicy, a także przedstawiciele i pełnomocnicy beneficjentów kredytów.

We wtorek rzeczniczka informowała, że prowadzone przez CBA pod nadzorem poznańskiej prokuratury postępowanie jest wielowątkowe i rozwojowe. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w lipcu 2019 r., kolejne w styczniu tego roku. Wówczas zatrzymano 14 osób, w tym byłych prezesów zarządu banku, byłych członków zarządu, dyrektorów oraz pracowników banku, a także byłych i obecnych prezesów zarządu spółek wyłudzających kredyty oraz rzeczoznawców majątkowych.

Prok. Marszałek dodała, że ówczesne zatrzymania dotyczyły podejrzenia wyrządzenia strat w mieniu banku na kwotę 50 mln zł w związku z udzieleniem kredytu inwestycyjnego na sfinansowanie zakupu centrum wystawowego.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki