REKLAMA

Prokuratura wzięła pod lupę byłych szefów KAS - Mariana Banasia i Piotra Dziedzica

2020-01-23 06:24
publikacja
2020-01-23 06:24

Śledztwo prowadzą prokuratorzy ze Szczecina, a sprawa dotyczy głośnego raportu byłych już dyrektorów z resortu finansów – informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

"Zachodniopomorscy śledczy staną się ekspertami od spraw związanych z Krajową Administracją Skarbową" - czytamy w dzienniku. Według "DGP" Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi sprawę o nieprawidłowości w KAS w latach 2017-2019 z zawiadomienia, które złożył jeden z byłych dyrektorów.

Z ustaleń "DGP" wynika, że do tamtejszej prokuratury trafiła sprawa raportu autoryzowanego przez czterech, byłych już dyrektorów z Ministerstwa Finansów oraz pracownika warszawskiego Urzędu Celno-Skarbowego. "Padają w nim mocne oskarżenia pod adresem kierownictwa KAS, które miało sprzyjać mafiom paliwowym i vatowskim" - pisze gazeta.

Jak podaje dziennik, prokuratura i KAS nie ujawniają, na kogo zostało złożone zawiadomienie. "Z naszych ustaleń wynika, że na pewno dotyczy Piotra K. (był kierownikiem działu operacyjnego w Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym). Raport powstał w dużej mierze na bazie informacji przekazanych przez niego. Szefostwo skarbówki twierdzi, że były to materiały operacyjne, które nie powinny ujrzeć światła dziennego" - podaje "DGP".

"Chodzi o rozpracowanie mafii paliwowej wokół spółki Roca Trade. W dokumencie padają nazwiska osób, które miały być powiązane ze zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą VAT w obrocie paliwami. To byli wysocy oficerowie WSI, UOP, BOR i policji, były wiceprezes jednej z państwowych spółek, znany ekspert podatkowy i członek mafii pruszkowskiej" - czytamy w artykule.

W rozmowie z "DGP" oficer Służby Celno-Skarbowej, który zajmował się tą sprawą, twierdzi, że "to informacje, które były weryfikowane i były elementem pracy operacyjnej. Nie powinny się znaleźć w dokumencie, który później trafił do mediów".

Według "DGP" w raporcie poważne zarzuty padają również pod adresem byłego szefa KAS Mariana Banasia i jego zastępcy Piotra Dziedzica. "Mieli oni sabotować działania operacyjne wobec spółki Roca Trade podejrzanej o narażenie budżetu państwa na wielomilionowe straty" - pisze gazeta.

"Dziedzic, były oficer ABW, pojawia się też w kontekście prywatnych relacji z prawnikiem, który pracował dla Roca Trade. Wiceszef KAS przebadał się na okoliczność tej znajomości wariografem. Badanie wyszło po jego myśli" - czytamy w "DGP".

bf/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Zaraz będzie wiadomo skąd Banaś miał kasę na nieruchomości. Ciekawe kto w pis jeszcze w tym siedzi

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki