REKLAMA

Prokuratura wciąż analizuje sprawę aborcji

2021-02-24 06:36
publikacja
2021-02-24 06:36
Prokuratura wciąż analizuje sprawę aborcji
Prokuratura wciąż analizuje sprawę aborcji
fot. Alexander Raths / / Shutterstock

Mimo jednoznacznej opinii Prokuratury Krajowej w niektórych jednostkach trwają ustalenia, czy wszcząć śledztwo w sprawie legalności dokonywania aborcji z powodu wad płodu po wyroku TK z 22 października - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta wskazuje, że nie wszystkie prokuratury zdecydowały o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie aborcji po 22 października 2020 r.

Jak wyjaśnia "DGP" chodzi o zawiadomienie, które w styczniu tego roku wysłała Fundacja Pro – Prawo do Życia "o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym przeprowadzaniu zabiegów przerywania ciąży z powodu wad płodu po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Warszawska prokuratura, jak się dowiedział "DGP", podjęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa dopiero dwa dni temu.

"Z kolei w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Oliwa w związku z tym samym zawiadomieniem sprawa została zarejestrowana 1 lutego. Decyzji ciągle nie ma" - pisze dziennik. "Zawiadomienie nadal czeka na ocenę, czy są podstawy do podejmowania czynności" – mówi "DGP" prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Potem - jak czytamy - albo będzie odmowa wszczęcia, albo rozpocznie się postępowanie przygotowawcze.

Gazeta wskazuje, że dzieje się tak, mimo że Prokuratura Krajowa wydała jednoznaczną opinię: aborcje z powodu wad płodu są zakazane od momentu publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, czyli po 27 stycznia. Wcześniej, również po 22 października, kiedy trybunał ogłosił wyrok, były legalne - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

kkr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
trooper
Coraz mniej ludzi boi się reperkusji Ziobry. Wygląda to jakby Polacy odzyskiwali wolność. To niemal jak ostatnie dni z czasów okupacji faszystowskiej.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki