Prokuratura w Mediolanie oskarża Deutsche Bank o wywołanie kryzysu finansowego we Włoszech

Włoska prokuratura oskarżyła Deutsche Bank o spekulacje włoskimi obligacjami w 2011 roku, co naraziło państwo włoskie na wielomiliardowe straty. Gwałtowny wzrost kosztów obsługi ogromnego włoskiego zadłużenia był wówczas jednym z głównych powodów upadku rządu Berlusconiego.

(fot. Luke MacGregor / )

Prokuratura w Mediolanie wskazuje, że w czerwcu 2011 roku największy niemiecki bank sprzedał niemal wszystkie posiadane włoskie obligacje o wartości 7 miliardów euro. Miało to doprowadzić do efektu domina.

W rezultacie wartość włoskich obligacji znacznie spadła, a koszty obsługi zadłużenia sięgającego wówczas 120 procent PBK wzrosły prawie o 5 procent. Miesiąc później Deutsche Bank w tajemnicy rozpoczął wykup włoskich obligacji. Zdaniem prokuratury było to głównym powodem głębokiego kryzysu finansowego we Włoszech, który pociągnął za sobą kryzys polityczny.

W grudniu 2011 roku rząd Berlusconiego był zmuszony podać się do dymisji. Wiele włoskich mediów spekuluje, że Deutsche Bank działał na zamówienie polityczne niemieckiego rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/zr

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 11 karbinadel

Czyli nie są winni ci, co kraj zadłużyli, ale ci, co tym długiem handlowali?

! Odpowiedz
11 29 tomitomi

a , kiedy odpowiedzą za kryzys 2008 ???
...jedyni , którzy zrobili bańkę hipoteczna (usa) i na niej ........zarobili !..... topiąc świat w chaosie finansowym ........

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil