REKLAMA

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. SKOK i Fundacji na rzecz PZK

2017-07-26 18:35
publikacja
2017-07-26 18:35

Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku umorzył śledztwo ws. likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od tej decyzji odwołała się KNF.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Jak poinformował w środę PAP prokurator Mariusz Marciniak z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku, śledztwo zostało umorzone 26 czerwca wobec "braku ustawowych znamion czynu zabronionego". "W toku postępowania nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa" dodał.

Odpis postanowienia prokuratury doręczono fundatorowi, tj. Światowej Radzie Związków Kredytowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego - instytucji państwowej, która w marcu 2015 r., zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. KNF złożyła zażalenie, które rozpatrzy Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2015 r.

Marciniak tłumaczył wówczas, że ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, że po przeprowadzeniu w okresie od 4 grudnia 2010 r. do 31 października 2012 r. procesu likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych z siedzibą w Sopocie, majątek zlikwidowanej Fundacji, szacowany na ponad 77 mln zł, w wyniku różnego rodzaju transferów i przekształceń podmiotowych, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, finalnie znalazł się we władaniu prywatnego podmiotu gospodarczego S() I() N() G.B. z siedzibą w Sopocie".

Śledztwo było prowadzone pod kątem art. 296, a w jego toku prokuratorzy sprawdzali, czy "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie doszło do nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych i wyrządzenia tej Fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach".

SKOK-i działają w Polsce od 1992 r. System kas oszczędnościowo-kredytowych jest częścią światowego ruchu związków kredytowych; ideą takich związków jest to, że grupa ludzi wspólnie gromadzi oszczędności i udziela sobie wzajemnie pożyczek. W rozumieniu prawa SKOK nie jest bankiem. Działa w oparciu o ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Od października 2012 roku SKOK-i objęte zostały nadzorem KNF.

rop/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Teraz już widzicie do czego są potrzebne "reformy" sądownictwa PIS-owi. PIS-owcy będą mogli łamać prawo i nie będzie takiej siły by ktokolwiek mógł z nimi wygrać. Ten kraj robi się coraz bardziej patologiczny.
jerloz210935
Skandal Skoki to przekrety i złodziejstwo ludzi związanych z dobrą zmiana dlatego prokuratura ziobry umarza sprawę tak postępując do niczego dobrego nie dojdziemy,czy partie muszą być
zmorą naszego kraju.
karbinadel
Niedługo będą mogli kierować sprawy do sądu - bez obaw, że wyrok będzie nie po myśli pisowskiej kliki
trooper
PIS i pisowska prokuratura zrobia wszystko aby przekrety w skokach nie ujrzaly swiatla dziennego. Niedlugo i sady beda ich wiec ta sprawa jest raczej przegrana.
karbinadel
Ręka rękę myje - ale i tak łapy pozostają brudne

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki