REKLAMA

Prokuratura przeszukała skrzynkę mailową Scholza. Chodzi o aferę podatkową sprzed lat

2022-08-09 18:12
publikacja
2022-08-09 18:12
Prokuratura przeszukała skrzynkę mailową Scholza. Chodzi o aferę podatkową sprzed lat
Prokuratura przeszukała skrzynkę mailową Scholza. Chodzi o aferę podatkową sprzed lat
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

W marcu prokuratura przeszukała skrzynkę mailową obecnego kanclerza Niemiec Olafa Scholza, której używał w czasie, gdy był burmistrzem Hamburga (2011-2018) - poinformowała gazeta "Hamburger Abendblatt", powołując się na dokumenty, którymi dysponują członkowie komisji śledczej w regionalnym parlamencie. Przeszukanie miało związek z tzw. aferą cum-ex, na której niemieckie władze podatkowe straciły miliardy euro.

W operacjach cum-ex chodziło o taki obrót akcjami w dniu wypłaty dywidendy, żeby uzyskać wielokrotny zwrot podatku od zysków kapitałowych, który de facto został zapłacony tylko raz. Pozwalały na to luki w przepisach podatkowych. W rezultacie niemiecki fiskus stracił miliardy euro.

Parlamentarna komisja śledcza w Hamburgu stara się ustalić, jaki wpływ mieli ówcześni lokalni politycy SPD, w tym Scholz, na sprawę zamieszanego w aferę lokalnego banku Warburg - w listopadzie 2016 r. zrezygnowano z wyegzekwowania od niego 47 mln euro należności podatkowych. Scholz był wówczas burmistrzem miasta, a obecny szef władz miejskich Peter Tschentscher był senatorem (ministrem) finansów.

"Przeszukanie skrzynki mailowej Scholza ma podobno związek z dochodzeniami przeciwko wieloletniemu posłowi SPD Johannesowi Kahrsowi" - pisze dziennik "Bild". Kahrs jest podejrzewany m.in. o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków. Według informacji gazety w skrytce oszczędnościowej należącej do Kahrsa śledczy znaleźli 214 800 euro i 2400 dolarów w gotówce o niewiadomym pochodzeniu.(PAP)

bml/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xxpp
W Polsce politycy wybuchnęli śmiechem. Mogą wyciągać miliony i nikogo to nie obchodzi - i tak 40% głosów.
Poza tym NIKT ich nie ruszy. NIGDY.
langdon25
Podobno znaleźli 34 maila od Dworczyka i 17 od Jakiego - z wyznaniami miłości .
darius19
prawo tam dziala. Nie ma swietych krow..
xyzq
To się jeszcze okaże :) Były już Panama Papers i inne afery, gdzie dziennikarze ujawniali operacje finansowe posłów PE w celu uniknięcia płacenia podatków. Kogoś z PE skazali? Nie słyszałem :) Scholz na obecnie złą passę, może to być jedna z form nacisku. Czas pokaże, czy to rzeczywiste działania czy tylko naciski...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki