Projekt zaostrzający przepisy antyaborcyjne trafił do dalszych prac w komisjach

Projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne, autorstwa Solidarnej Polski, trafił do dalszych prac w komisjach.

Sejm w głosowaniu nie zgodził się z wnioskiem PO i SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 198 parlamentarzystów, przeciw było 207, 30 wstrzymało się od głosu.

Projekt zakłada uchylenie przepisu dopuszczającego przerwanie ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Projekt pozostawia natomiast przepis dopuszczający przerywanie ciąży w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Jednocześnie autorzy nowelizacji proponują, by zabiegu przerwania ciąży nie wykonywał lekarz, który stwierdził, że zagraża ona zdrowiu i życiu matki.

Obecne przepisy dopuszczają przerwanie ciąży jedynie w trzech przypadkach: do 21 tygodnia - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla jej życia lub zdrowia, w każdym momencie - gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz do 12 tygodnia ciąży- gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Wcześniej Sejm głosami PO, PiS, PSL oraz Solidarnej Polski odrzucił projekt Ruchu Palikota, dopuszczający aborcję do 12 tygodnia ciąży. Za wnioskiem o odrzuceniem projektu opowiedziało się 365 posłów, 60 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Ustawa o świadomym rodzicielstwie, autorstwa Ruchu Palikota zakładała możliwość przerwania ciąży na życzenie kobiety do 12 tygodnia. Po upływie 12 tygodni aborcja miała być możliwa - tak jak do tej pory - w trzech określonych przypadkach: gdy ciąża zagraża życia lub zdrowiu kobiety, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciąża jest następstwem gwałtu. Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie zakładał również, prowadzenie od pierwszej klasy szkoły podstawowej edukacji seksualnej oraz refundację środków antykoncepcyjnych.

IAR/D.Zaczek/jjŹródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil