REKLAMA
Dzień Mieszkaniowy

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym został złożony w Sejmie

2020-06-23 20:00
publikacja
2020-06-23 20:00
fot. Gustavo Fring / Pexels

Zapowiadany od jakiegoś czasu projekt ustawy o Funduszu Medycznym został dzisiaj przeze mnie złożony w Sejmie - poinformował prezydent Andrzej Duda we wtorek na lotnisku w Balicach przed wylotem do USA. Dodał, że Fundusz Medyczny będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie.

Prezydent przekazał, że projekt przewiduje utworzenie funduszu, który będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia. "Fundusz będzie opiewał na kwotę 4 mld zł rocznie, przy czym w tym roku, ponieważ mamy już pół roku za nami, fundusz będzie miał 2 mld" - zaznaczył Duda.

Jak dodał, fundusz będzie miał "ciało, które będzie służyło ministrowi opinią, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, tzw. Radę Funduszu".

Prezydent poinformował, że fundusz będzie podzielony na trzy segmenty. "Pierwszy, najważniejszy - to będą świadczenia medyczne dla osób dotkniętych chorobami rzadkimi, przede wszystkim dla dzieci, jak również dla osób z chorobami onkologicznymi na specjalistyczne leczenie. W tym także na leczenie zagraniczne w przypadku, jeżeli leczenie w Polsce nie jest realizowane" - powiedział.

Podkreślił, że funduszem będą także objęte "różnego rodzaju operacje, jeśli takie operacje w Polsce nie są realizowane, również terapie, a więc na środki farmaceutyczne, na leki także i z zagranicy".

"To będzie służyło ochronie dzieci, szczególnie tych, które do tej pory, bardzo często, jak mówili rodzice, były pozostawione poza ramami funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia ze względu na choroby rzadkie lub rzadkie choroby onkologiczne i nie mogły być leczone, a bardzo drogie terapie nie pozwalały rodzicom, aby we własnym zakresie móc to finansować" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że dzięki funduszowi tego typu środki będą mogły być finansowane. "Druga część tego funduszu, to będą środki na działania profilaktyczne w zakresie onkologii. One będą do dyspozycji na przykład samorządów, po to, żeby można było te działania profilaktyczne prowadzić, by można było realizować badania przesiewowe, po to, by wzrastała wykrywalność chorób onkologicznych" - wskazał prezydent.

Jak dodał, trzeci segment Funduszu Medycznego będzie dotyczył budowy i wyposażenia szpitali i "wszystkiego tego, co będzie potrzebne do skutecznego leczenia przede wszystkim chorób onkologicznych".

"Tak jak powiedziałem, ustawa została już złożona w Sejmie. Mam nadzieję, że parlament szybko się nią zajmie i będzie ona mogła jak najszybciej wejść w życie" - podkreślił Andrzej Duda.(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Nadia Senkowska

kkr/ nak/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Kaczyzm ma już ludzi z kompeltnych idiotów. Ten cyrk na chwilę przed wyborami, kiedy Duda jest przedstwiany jako św. Mikołaj jest jakoby niezbędny, by przeznaczyc 4 mld zł więcej na zdrowie. No ale ludzie to kupią. Byle głośno, byle głupio, ludzie to kupio o o o...
awenturyn1
Już wiadomo komu służy DUDA. Firmom farmaceutycznym. Kolejny fundusz do robienia przekrętów na lekach. 4 mld. wyparuje , a leków jak nie ma tak nie będzie. Nie, żebym specjalnie się tym przejmował bo Polacy będą zdrowsi dzięki temu, tylko szkoda naszych pieniędzy. Kilkanaście lat temu rząd USA ogłosił wielką Już wiadomo komu służy DUDA. Firmom farmaceutycznym. Kolejny fundusz do robienia przekrętów na lekach. 4 mld. wyparuje , a leków jak nie ma tak nie będzie. Nie, żebym specjalnie się tym przejmował bo Polacy będą zdrowsi dzięki temu, tylko szkoda naszych pieniędzy. Kilkanaście lat temu rząd USA ogłosił wielką walkę z pandemią RAKA. Po latach stwierdzono,że walka została przegrana, a chyba nikt nie ma wątpliwości ,że pieniądze włożone w ten program były znacznie większe niż nasze. Tempi politycy nie wyciągają wniosków z historii, a może ktoś ma w tym swój interes??? W każdym bądź razie żaden lek chemiczny nie wyleczył i nie wyleczy nikogo z choroby przewlekłej jaką jest rak jak i żadnej innej. Tak jest jak polityk wydaje nasze pieniądze. Głosować na Bosaka ewentualnie Żółtka, tylko oni dadzą nam normalność i nie będą kradli naszych pieniędzy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki