REKLAMA

Projekt gazociągu MidCat zagrożony? Hiszpański rząd zaprzecza

2022-09-28 21:13
publikacja
2022-09-28 21:13

Władze Francji prowadzą rozmowy z rządem Hiszpanii w sprawie budowy gazociągu MidCat łączącego oba kraje przez Pireneje. Mógłby on stać się alternatywą dla gazu z Rosji dla państw Europy Zachodniej i Środkowej.

Projekt gazociągu MidCat zagrożony? Hiszpański rząd zaprzecza
Projekt gazociągu MidCat zagrożony? Hiszpański rząd zaprzecza
fot. Mircea Moira / / Shutterstock

"Prowadzone są m.in. negocjacje dotyczące kwestii technicznych. (…) Te rozmowy nie zostały przerwane” - poinformowała w środę hiszpańska agencja EFE cytująca źródła w rządzie Pedro Sancheza.

We wtorek madrycki portal Voz Populi podał, że władze Francji całkowicie wycofały się z projektu budowy gazociągu MidCat.

Według analiz rządu Pedro Sancheza rurociąg MidCat mógłby zapewnić dostawy gazu ziemnego do UE i być alternatywnym połączeniem wobec gazociągów z Rosji zaopatrującym w surowiec Europę Zachodnią i Środkową. Władze Hiszpanii oceniają, że budowa gazociągu MidCat jest konieczna wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec ze strony samej Francji. Z wyliczeń rządu wynika, że tylko pomiędzy styczniem a lipcem 2022 r. eksport gazu ziemnego z Hiszpanii do Francji sięgnął poziomu 24 tys. GWh. Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. doszło do wzrostu o 135 proc.

W sierpniu br. pomysł budowy trzeciego gazociągu w Pirenejach poparł kanclerz Niemiec Olaf Scholz, twierdząc, że połączenie to mogłoby stać się dobrą alternatywą dla dostaw rosyjskiego gazu. Przedsięwzięcie to popiera również KE.

Zgodnie z hiszpańskim projektem budowy MidCat liczyłby około 200 km długości i łączyłby hiszpański Hostalric z francuską miejscowością Barbaira. Szefowa resortu środowiska Teresa Ribera twierdzi, że gazociąg mógłby zostać wybudowany w ciągu ośmiu-dziewięciu miesięcy. Inwestycja MidCat - jak szacuje rząd Hiszpanii - może kosztować od 450 mln do 500 mln euro.

Aktualnie Hiszpanię i Francję łączą dwa gazociągi, które zapewniają przesył 8 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie. Za sprawą nowego połączenia MidCat można byłoby osiągnąć 17 mld m sześć. surowca, czyli ponad dwa razy więcej.

autor: Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
billbill85
Gazociąg o długości 200 km !!!! Oni jeszcze się zastanawiają czy budować :)
zene
Hiszpania nie ma weglowodorów

Bo jesli z Algierii, to wlasnie byla rozmowa Algieru
z Moskwa o rozwoju kontaktów gospodarczych.
Skromne obroty ca 3,9 mld € maja byc wielokrotnie zwiekszane
hotei
najwyższa pora uniezależnić się od Rosji, lepiej późno niż wcale.
trolley
dolar ponad 5zł, euro za chwilę 5zł przebije, giełda na 1400 i dalej leci w dół, węgla nie ma i nie będzie na zimę, gaz pod wielkim znakiem zapytania, 50% podatek dla firm w tle itd itp- no świetnie ci idzie pisowska sekto to "uniezależnianie" hehe
katzpodola odpowiada trolley
Ruskie trolle już powstawały. Brejza płaci, Brejza wymaga
trolley odpowiada katzpodola
powiedział pisowiec z pisowskiej sekty podnóżków Putina hehe

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki