Projekt „Przeszłość Przyszłości...” zakończony! Muzeum Książąt Czartoryskich podsumowuje cztery lata pracy

2023-09-27 12:01
publikacja
2023-09-27 12:01

Po niemal czterech latach dobiega końca projekt „Przeszłość Przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, w ramach którego ponownie otwarto Muzeum Książąt Czartoryskich. Efekty to udostępniona powtórnie Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i kolekcja narodowych pamiątek, która zdążyła już zachwycić zwiedzających, a także bieżąco realizowane prace konserwatorskie czy edukacyjne oraz wdrożone w 2021 roku rozwiązania multimedialne.


1437 dni, prawie 100 zaangażowanych pracowników i ponad 56 milionów złotych budżetu. Tak w skrócie można przedstawić projekt „Przeszłość Przyszłości…” realizowany przez MNK. Jego najbardziej spektakularnym efektem jest ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich, którą od otwarcia zobaczyło już ponad 200 tys. osób. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie interdyscyplinarna współpraca wielu muzealnych zespołów.

Materiały prasowe

- W niecałe trzy lata od momentu zakupu kolekcji Czartoryskich przez Skarb Państwa udało się sprawnie i profesjonalnie przeprowadzić generalny remont Pałacu i przygotować nową ekspozycję w Muzeum Czartoryskich. Niecałe dwa lata później projekt, który doprowadził do ponownego otwarcia, możemy uznać za zakończony. Zostały wykonane niezbędne prace merytoryczne, konserwatorskie, ale także przygotowany program edukacyjny i rozwiązania związane z dostępnością, które umożliwią zobaczenie kolekcji wszystkim chętnym. Cieszę się, że Muzeum będzie prezentować kolejnym pokoleniom historię Polski za pośrednictwem dzieł sztuki i pamiątek, dokumentujących najważniejsze momenty w historii naszego narodu – mówi Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński.

- Od otwarcia Muzeum Czartoryskich organizowaliśmy tu pokazy czasowe, wydarzenia artystyczne, naukowe i edukacyjne. Zmienił się także wystrój Muzeum – na dziedzińcu pojawiły się drzewka oliwne, na ekspozycji narracja dźwiękowa, na zewnątrz efektowne oświetlenie fasady. Realizujemy wirtualne ścieżki zwiedzania, przygotowujemy pokój wyciszeni dla osób o szczególnej wrażliwości. To jednak nie koniec naszych działań, mających na celu upowszechnianie kolekcji, które teraz będą realizowane w ramach okresu trwałości projektu. Cieszę się, że możemy na nowo udostępniać cenne zbiory Czartoryskich polskiej i międzynarodowej publiczności – mówi prof. Andrzej Szczerski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

To właśnie narodowe skarby z kolekcji Czartoryskich stały się przedmiotem pracy działu merytorycznego, który na potrzeby stałej ekspozycji opracował naukowo 1216 obiektów. Zespół kustoszy przygotował także scenariusz ekspozycji, opracował opisy dzieł oraz teksty do książek towarzyszących otwarciu Muzeum.

Materiały dla mediów

- Znaczenie otwarcia nowej ekspozycji i związanych z tym prac naukowych, dających nowe życie historycznej kolekcji, zawiera się w wyjątkowych walorach edukacyjnych wystawy - przekazując wiedzę o sztuce kształtuje wrażliwość estetyczną w wymiarze uniwersalnym, ponadnarodowym, zaś oddziałując na wyobraźnię pamiątkami z historii Polski jest niezastąpioną lekcją patriotyzmu – mówi dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.

Wyjątkowo odnowione

Warto docenić pracę 55-osobowego zespołu konserwatorów, który przygotował do celów ekspozycyjnych aż 904 obiekty. Konserwacja objęła obrazy na drewnie i płótnie wraz z ramami, tkaniny, ceramikę, szkło, rzeźby, starodruki, grafiki i militaria. Na szczególne wyróżnienie zasługują prace przy 140 obrazach (pochodzących z okresu od XIII do XIX w.) z kolekcji polskiej i europejskiej, w tym nad bardzo cennym zbiorem średniowiecznych i renesansowych obrazów włoskich artystów.

Część obrazów z kolekcji była konserwowana w XIX w. lub w okresie międzywojennym, stąd w wielu przypadkach dawne ingerencje uległy dużym zmianom, zniekształcając jednocześnie walory estetyczne dzieł.

Najnowocześniejszy sprzęt

Nieocenioną pomocą w działaniach konserwatorskich był nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach projektu, m.in. spektrometr, który trafił do muzealnego laboratorium LANBOZ. Dzięki niemu można uzyskać informacje na temat składu pierwiastkowego arcydzieł z kolekcji MNK. Natomiast w 2021 roku wyposażenie pracowni konserwacji malarstwa uzupełnił mobilny mikroskop, pozwalający badać stan zachowania dzieł z dużą precyzją.

Nowoczesny sprzęt trafił także do pracowni digitalizacji. Dzięki zakupionemu digigrafowi, MNK jako pierwsze w Polsce wdrożyło system Digigraphie® Collection by EPSON i uzyskało upoważnienie do tworzenia certyfikowanych wydruków kolekcjonerskich w standardzie Digigraphie®.
W otwartym ponownie Pałacu funkcjonują także: nowoczesny system audiowizualny, system oświetlenia, radiowy system monitoringu mediów, system oświetlenia ekspozycyjnego czy system indywidualnej ochrony eksponatów.

Prezentacja dzieł na światowym poziomie

Obiekty na ekspozycji umieszczone są w 152 gablotach, z których najcięższa waży 2,5 tony! Jednak ze względu na wyjątkowość kolekcji, niezbędne było opracowanie indywidualnego sposobu prezentacji dzieł, zgodnego z zasadami współczesnej ochrony obiektów zabytkowych, nad czym czuwała muzealna prewencja.

Do najbardziej spektakularnych rozwiązań należą gabloty ekspozycyjne przeznaczone dla tkanin (z punktu widzenia norm i wytycznych konserwatorskich plasują się one w ścisłej czołówce muzeów na świecie). Są wśród nich m.in. zajmujące ściany dwóch pomieszczeń gabloty na pochodzący z 1. połowy XVI stulecia gobelin Złoty deszcz czy namiot ceremonialny, dla którego po raz pierwszy stworzono ruchomą konstrukcję umożliwiającą bezpieczny montaż na wysokości 1,5 metra, a następnie rozsunięcie konstrukcji w górę na pożądaną wysokość.

Dopasowane indywidualnie do obiektów zostały także manekiny, na których prezentowane są ubiory czy rzędy końskie, oraz ekspozytory do każdego z wachlarzy.
Nową antywłamaniową i przeciwpożarową ochronę zyskał też najważniejszy obraz z kolekcji – Dama z gronostajem, dla której wielostopniowy system zabezpieczeń należy do najlepszych na świecie.

Wydarzenia i edukacja w Muzeum

Od otwarcia Muzeum w 2019 roku do dziś wiele się działo. Nowy dziedziniec z przeszklonym dachem umożliwił organizację wydarzeń kulturalnych. Dzięki temu w Pałacu odbyła się m.in. Gala Dźwigaczy Kultury czy festiwal Kraków Piano Summer, na którym wystąpił Keigo Mukawa, Gloria Campaner oraz Leszek Możdżer.

Do Muzeum Książąt Czartoryskich w ramach działalności edukacyjnej zaprosiliśmy najmłodsze dzieci wraz z rodzicami na przygotowane dla nich zajęciach, a grupy szkolne mogły skorzystać z oferty lekcji muzealnych lub lekcji online. W Muzeum odbyło się także wiele oprowadzań kuratorskich oraz z przewodnikiem. Specjalna seria spotkań została przygotowana z myślą o seniorach, nie zabrakło też działań skierowanych do osób z niepełnosprawnościami.

Pomyślano także o osobach ze szczególnymi potrzebami, przygotowując przestrzeń muzealną, tworząc podjazdy czy guzy wokół gablot. Natomiast ścieżka sensoryczna, składająca się z kopii eksponatów oraz opisów wydrukowanych alfabetem Braille’a, pozwala zobaczyć muzeum osobom niedowidzącym, będąc jednocześnie atrakcją dla najmłodszych.

Dla tych, którzy wolą zwiedzać muzeum indywidualnie, przygotowaliśmy audioprzewodniki z kilkoma ścieżkami zwiedzania, uwzględniające różne poziomy zainteresowania kolekcją, dostępne w ośmiu językach, a także z audiodeskrypcją i w języku migowym. Udostępniliśmy także aplikację, która nie tylko prowadzi po ekspozycji, ale także po wizycie wysyła gościom wirtualne pamiątki z muzeum.
W 2. połowie września Muzeum Książąt Czartoryskich można zwiedzać również wirtualnie. Uruchomione zostały trzy ścieżki zwiedzania online, dzięki którym można nie tylko zobaczyć muzeum w 360 stopniach bez wychodzenia z domu, ale także poszerzyć swoją wiedzę o kolekcji. Jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy wirtualny spacer w pełni dostępny – również w języku migowym, języku uproszczonym oraz z audiodeskrypcją.

Muzeum Książąt Czartoryskich doceniane

Wysiłek przyniósł znakomite efekty – Muzeum Książąt Czartoryskich zostało laureatem wielu konkursów.
- Nagrody, które dotyczą różnych aspektów działalności muzeum – projektu przebudowy i aranżacji, dostępności, wydarzeń organizowanych w muzeum, jak i samej ekspozycji – pokazują, jak bardzo złożony był to projekt i jak wiele osób stoi za jego sukcesem. Najważniejszymi jurorami są jednak nasi zwiedzający, którzy tak licznie odwiedzają nasze muzeum – mówi Mariola Kulczyńska, koordynator projektu „Przeszłość Przyszłości…” oraz kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich.
Przebudowa i aranżacja zostały docenione w konkursie Property Design Awards i konkursie SARP 2020. Rozwiązania związane z dostępnością otrzymały nagrodę „Kraków bez barier”. Samo muzeum natomiast zostało nominowane do nagród O!Lśnienia Onetu, MocArty RMF Classic czy Wydarzenie Historyczne Roku. Do Muzeum Książąt Czartoryskich trafiła także najważniejsza nagroda w polskim muzealnictwie – Grand Prix konkursu Sybilla, natomiast koniec 2020 roku przyniósł nam nominację do nagrody European Museum of the Year.


Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:Materiał partnera
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki