REKLAMA

Projekt PiS: Emerytury będą bezpieczniejsze ale niższe

2005-10-24 11:27
publikacja
2005-10-24 11:27
PiS przedstawił propozycje zmian w systemie emerytalnym. Eksperci PiS chcą ograniczeń w łączeniu się Otwartych Funduszy Emerytalnych i zakazu inwestowania przez OFE poza Polską.

W liście Kazimierza Marcinkiewicza do Jana Rokity, w którym owe propozycje zmian zostały przedstawione jest mowa o „ochronie konkurencji na rynku OFE” oraz „przeciwdziałaniu oligopolizacji tego rynku”. Te postulaty forsował już w rządzie AWS Cezary Mech jako szef Urzędu Nadzoru Funduszy Emerytalnych. Zarzucano mu wtedy próbę ręcznego sterowania rynkiem.

Sprawą bardzo kontrowersyjną są punkty o zakazie pozyskiwania nowych klientów przez fundusze, którym nie udało się osiągnąć odpowiedniej stopy zwrotów do czasu aż ja osiągną. Kolejny zakaz dotyczy inwestycji zagranicznych OFE (teraz inwestycje zagraniczne są limitowane do 5% aktywów funduszu).

PO sceptycznie podchodzi do tych pomysłów – „Po to żeby było bezpieczniej należy ograniczać swobodę?”- dziwi się jeden z ekspertów PO. Każdy fundusz ma swoją odpowiedzialność i nie powinien robić niczego ryzykownego. Musi jednocześnie myśleć o pomnażaniu pieniędzy długofalowo i lokaty za granicą mogą być bardzo opłacalne. W polskich funduszach venture capital mamy amerykańskie fundusze emerytalne – wiedzą, że mogą u nas zarobić i dlatego inwestują za granicą – mówi ekspert Platformy Obywatelskiej.

Problemem jest wciąż to kto będzie wypłacał nam emerytury z II filaru. Wypłaty rozpoczną się w 2009 roku. Sprawą tą ma się dopiero zająć Parlament. Obecnie emerytury wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ciągłe braki pieniędzy uzupełnia zaciągając komercyjne kredyty.

Cezary Mech chciałby aby zakłady emerytalne tworzone były przez prywatne firmy. Eksperci PO powołując się na amerykańskich ekspertów mówią, że lepiej gdy byłby to zakład publiczny.

PiS chce ”odbiurokratyzowywać” Indywidualne Konta Emerytalne, na których może oszczędzać każdy, kto chce mieć większa emeryturę. Dodatkową zachęta do tego typu oszczędzania na emeryturę mają być pewne zachęty w postaci ulgi w PIT. Zachęcać chce także do oszczędzania w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych.
I.W.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki