Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Programiści zapłacą 5-proc. PIT

Podatnicy prowadzący własny biznes, którzy tworzą programy komputerowe, mogą skorzystać z IP Box – potwierdza fiskus w licznych interpretacjach. Muszą jednak uważać, bo czeka na nich wiele pułapek - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Negative Space / Pexels)

Jak wyjaśnia "DGP", IP Box to ulga, która została wprowadzona z początkiem tego roku. Polega na objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Gazeta przypomina, że ulga dotyczy podatników CIT i PIT (na podstawie art. 24d i art. 24e ustawy o CIT oraz art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT). Oznacza to, że z preferencji mogą skorzystać nie tylko spółki z o.o. i akcyjne, lecz także przedsiębiorcy prowadzący biznes samodzielnie.

"I właśnie ci ostatni często pytają fiskusa o wykładnię. Tylko w październiku br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów na samozatrudnieniu. Większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować 5-proc. PIT (przykładowe interpretacje: sygn. 0112-KDIL3-3.4011.307.2019.2.MM, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.456. 2019.2.GG, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.326.2019.2.AA)" - podaje dziennik.

Jak pisze gazeta, w tych przypadkach chodziło o programistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy tworzą aplikacje, które są częścią większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania); aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie (pozwala to na nowy sposób planowania podróży środkami transportu publicznego); oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

"DGP" pisze, że podatnicy tłumaczyli, że w związku z tym będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. "Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5-proc. stawkę PIT" - czytamy w dzienniku.(PAP)

nmk/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 9 silvio_gesell

Nikt nie powinien płacić PIT, bo opodatkowanie pracy to kradzież. Tylko opodatkowanie dochodów pasywnych nie jest kradzieżą.

! Odpowiedz
2 7 jiira

Powinnismy te opcje sprzedac w EU krajach, zeby tlumy programistow otwieraly DG w PL.

! Odpowiedz
34 92 wektorwg

Czekam aż US Będzie analizował kod źródłowy i decydował czy coś jest czy nie innowacyjne!

! Odpowiedz
6 76 tryby

No i gdzie te pułapki ze wstępu? Czy ktoś tu czyta to, co sam pisze????

! Odpowiedz
39 91 michalshk

Pułapki są zazwyczaj ukryte. Po 10 latach US może zdecydować, że program w Javie 11 która stosuje pętle for zamiast funkcji lambda do iteracji listy nie kwalifikuje się na 5%. No i musisz zwrócić zaległy podatek z odsetkami.

! Odpowiedz
11 1 nostsherlock odpowiada michalshk

Nie sądze, urzędnik nie bedzie wiedział co to lambda, ba! Pętla to dla niego będzie czarna magia

! Odpowiedz
1 8 hfjdj odpowiada nostsherlock

Nie musi wiedziec co to jest tylko czy jest stosowane. A to latwo sprawdzic. Ot wystarczy wyszukac w kodzie.

! Odpowiedz
1 3 zan odpowiada hfjdj

Co? Piąty rok rządów Dobrej Zmiany a na polskich przedsiębiorców US nadal zakłada pułapki? No dobra. Wiem, że to ta sama banda z Magdalenki a Morawiecki wcześniej doradzał Tuskowi. Tylko trolle z PO i PiS nie wiedzą o tym i toczą wojnę o to kto fajniejszy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.