REKLAMA

Programiści zapłacą 5-proc. PIT

2019-11-04 06:48
publikacja
2019-11-04 06:48

Podatnicy prowadzący własny biznes, którzy tworzą programy komputerowe, mogą skorzystać z IP Box – potwierdza fiskus w licznych interpretacjach. Muszą jednak uważać, bo czeka na nich wiele pułapek - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Negative Space / Pexels

Jak wyjaśnia "DGP", IP Box to ulga, która została wprowadzona z początkiem tego roku. Polega na objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego.

Gazeta przypomina, że ulga dotyczy podatników CIT i PIT (na podstawie art. 24d i art. 24e ustawy o CIT oraz art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT). Oznacza to, że z preferencji mogą skorzystać nie tylko spółki z o.o. i akcyjne, lecz także przedsiębiorcy prowadzący biznes samodzielnie.

"I właśnie ci ostatni często pytają fiskusa o wykładnię. Tylko w październiku br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów na samozatrudnieniu. Większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować 5-proc. PIT (przykładowe interpretacje: sygn. 0112-KDIL3-3.4011.307.2019.2.MM, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.456. 2019.2.GG, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.326.2019.2.AA)" - podaje dziennik.

Jak pisze gazeta, w tych przypadkach chodziło o programistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy tworzą aplikacje, które są częścią większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania); aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie (pozwala to na nowy sposób planowania podróży środkami transportu publicznego); oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

"DGP" pisze, że podatnicy tłumaczyli, że w związku z tym będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. "Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5-proc. stawkę PIT" - czytamy w dzienniku.(PAP)

nmk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nikt nie powinien płacić PIT, bo opodatkowanie pracy to kradzież. Tylko opodatkowanie dochodów pasywnych nie jest kradzieżą.
jiira
Powinnismy te opcje sprzedac w EU krajach, zeby tlumy programistow otwieraly DG w PL.
wektorwg
Czekam aż US Będzie analizował kod źródłowy i decydował czy coś jest czy nie innowacyjne!
tryby
No i gdzie te pułapki ze wstępu? Czy ktoś tu czyta to, co sam pisze????
michalshk
Pułapki są zazwyczaj ukryte. Po 10 latach US może zdecydować, że program w Javie 11 która stosuje pętle for zamiast funkcji lambda do iteracji listy nie kwalifikuje się na 5%. No i musisz zwrócić zaległy podatek z odsetkami.
nostsherlock odpowiada michalshk
Nie sądze, urzędnik nie bedzie wiedział co to lambda, ba! Pętla to dla niego będzie czarna magia
hfjdj odpowiada nostsherlock
Nie musi wiedziec co to jest tylko czy jest stosowane. A to latwo sprawdzic. Ot wystarczy wyszukac w kodzie.
zan odpowiada hfjdj
Co? Piąty rok rządów Dobrej Zmiany a na polskich przedsiębiorców US nadal zakłada pułapki? No dobra. Wiem, że to ta sama banda z Magdalenki a Morawiecki wcześniej doradzał Tuskowi. Tylko trolle z PO i PiS nie wiedzą o tym i toczą wojnę o to kto fajniejszy.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki