REKLAMA

Wiceprezes PGNiG: Program biometanowy w Polsce to koszt 65-70 mld zł

2020-10-19 17:48
publikacja
2020-10-19 17:48
fot. Jaap Arriens / FORUM

Program biometanowy w Polsce w ciągu 10 lat będzie wymagał inwestycji rzędu 65-70 mld zł, co pozwoli osiągnąć roczne wytwarzanie na poziomie 4 mld m sześc. - szacuje wiceprezes PGNIG Jarosław Wróbel. Łącznie z obecnym wydobyciem gazu ziemnego na poziomie 4 mld m sześc. udział krajowej produkcji wzrósłby do 33 proc.

Liczba instalacji biogazowych w Polsce na koniec 2019 roku wynosiła 96, a według stanu na październik 2020 roku sięga 103, a ich moc sięga 110 MW. Według danych na 2019 roku średnia moc jednej instalacji biogazu wynosi 1,1 MW, a średnia produkcja jednostki wytwórczej 3,19 mln m sześc.

W Polsce nie istnieje natomiast jeszcze ani jedna biometanownia, podczas gdy w Unii Europejskiej liczba instalacji przekracza 700.

"Do końca 2030 roku PGNiG chce mieć możliwość dystrybucji około 4 mld m sześc. biometanu w sieciach Polskiej Spółki Gazownictwa. Szacujemy, że cały program biometanowy w Polsce w najbliższej dekadzie to koszt około 65-70 mld zł" - powiedział wiceprezes Wróbel podczas Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Koszt jednej instalacji wytwarzającej 4 mln m szesc. biometanu rocznie wynosi około 30 mln zł.

"Wszystkie szacunki instytutów naukowo-badawczych mówią o potencjale biogazu w Polsce na 13,5 mld m sześc., w tym rynek biometanu szacowany jest na 7,8 mld m sześc. Na dzisiaj zatłaczanie biometanu wynosi jednak zero, ponieważ nie mamy ani jednej biometanowni" - powiedział wiceprezes.

Celem PGNiG jest zagospodarowanie w ciągu 10 lat połowy wolumenu, czyli 4 mld m sześc. biometanu rocznie, co przekłada się na ok. 10 proc. domieszkę biometanu do gazu ziemnego w sieciach dystrybucyjnych.

PGNiG chce też do 2030 roku dystrybuować na użytek własny 25 mld m sześc. gazu polskimi sieciami przesyłowymi i dystrybucyjnymi. Wróbel wskazuje, że jeśli osiągnięty zostałby cel 4 mld m sześc. biometanu, to w połączeniu z 4 mld m sześc. gazu ziemnego z krajowych złóż, dałoby to łącznie 8 mld m sześc. gazu rocznie z polskiej produkcji.

"Mamy realną szansę, że 8 mld m sześc. będziemy mieć z produkcji krajowej, co znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ udział gazu importowanego spadnie do 67 proc." - powiedział wiceprezes PGNiG.

Jarosław Wróbel przekonuje, że obecnie najważniejszym wyzwaniem jest stworzenie efektywnego mechanizmu wsparcia dla produkcji biometanu na potrzeby sprzedaży tego paliwa za pośrednictwem sieci gazowej.

Konieczne jest również wypracowanie systemu wsparcia finansowego dla inwestycji w budowę biogazowni wraz z instalacjami do poprawy parametrów jakościowych, przyłączenia do sieci gazowej tych instalacji oraz dostosowania sieci gazowych do dystrybucji biometanu.

PGNiG chce zapraszać do programu biogazownie na zasadzie franczyzy, oferując inwestorom organizację rynku, przyłączenie do sieci i zbyt produkowanego biometanu. Budowę sieci takiej franczyzy PGNiG chce zacząć w 2021 r. Jednak podłączenie do sieci dystrybucyjnej pierwszej biometanowni planowane jest już w 2020 r.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński mówił niedawno, że programy unijne powinny przewidywać dofinansowanie typu grant czy dotacja dla małych i średnich inwestorów, czy samorządów, budujących biogazownie.

Kilka dni temu przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska, nauki oraz branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, podpisali list intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. List ma na celu m.in. opracowanie porozumienia sektorowego prowadzącego do budowy w Polsce łańcucha wartości i wspierania przemysłu biogazowego.

Biogaz to produkt beztlenowej fermentacji metanowej powstający w biogazowniach, na składowiskach odpadów oraz w oczyszczalniach ścieków. Biometan natomiast jest biogazem poddanym procesowi oczyszczania do parametrów umożliwiających dystrybucję sieciami gazowymi. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki