Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły

Premier Beata Szydło ogłosiła szczegóły zapowiadanego programu wsparcia na rynku mieszkaniowym, popularnie nazywanego "Mieszkanie Plus". Trzema filarami programu będą: mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, wsparcie dla budownictwa społecznego i zachęty do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Nowy program ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program wsparcia dla kredytobiorców "Mieszkanie dla młodych".

Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły
Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły (KPRM)

"Program, który przygotował nasz rząd, jest realnym wsparciem dla polskich rodzin i tych wszystkich, którzy chcieliby myśleć o założeniu rodziny, ale nie stać ich na mieszkanie. Wpisuje się w wielki priorytet naszego rządu, jakim jest wspieranie rodzin. Jest efektem wielomiesięcznej pracy i kompleksowym sposobem na rozwiązanie programów mieszkaniowych Polaków" – mówiła premier Beata Szydło.

"Najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego Skarb Państwa będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki czemu budowane na tych gruntach mieszkania będą tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności. Zakładamy, że czynsz w ich przypadku będzie wynosił od 10 do 20 zł za 1 mkw." – dodała premier.

"Uwzględnimy tym samym potrzeby różnych grup Polaków - osób o niskich dochodach, ale też bardzo poważnie traktujemy potrzeby klasy średniej. Ten program dedykujemy klasie średniej" – mówiła premier. "Do nowego programu nie wprowadzamy granicy wieku. Ale oczekujący na mieszkanie zapewne będą ustawiali się w kolejce i dlatego preferowane będą rodziny wielodzietne, będą też brane pod uwagę dochody, ale wszystko to będzie wpływało wyłącznie na okres oczekiwania na mieszkanie" – mówiła premier Szydło. "Mieszkanie+ to program dedykowany dla wszystkich Polaków, powszechny i dostępny w każdym regionie Polski" – podkreślała premier.

"Drugim ważnym elementem nowego programu jest wsparcie budownictwa społecznego. Trzecim - utworzenie dla Polaków subkont mieszkaniowych, na które będą przekazywali swoje oszczędności, a które będą dopełniane przez premie od państwa" – zapowiedziała premier. Szczegóły programu podali minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński.

Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły
Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły (KPRM)

Mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności – I filar programu „Mieszkanie Plus”

"Do 40% Polaków nie ma zdolności kredytowej, nie jest w stanie kupić mieszkania ani wynająć go na wolnym rynku" – mówił minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, zapowiadając powołanie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego jako swoistego "banku ziemi", który zajmie się budownictwem tanich mieszkań na wynajem oraz na wynajem z opcją własności.

"NFM nie będzie korzystał ze środków budżetowych" – zapowiedział. Przekazane do niego zostaną skierowane pod tanie budownictwo grunty Skarbu Państwa. "NFM będzie także otwarty dla innych, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym działaniu, wnosząc swoje nieruchomości. Inwestorem zastępczym dla realizacji tego programu, w każdym miejscu Polski, będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy" – mówił minister.

"Kto będzie mógł skorzystać z tych mieszkań? Każdy, kto wyrazi taką wolę. Zostanie określona zasada punktacji. Dzięki temu ustalimy hierarchię w kolejce oczekujących, ale jeszcze raz podkreślam – nikt nie zostanie z tego programu wyłączony. Koszty? 10-20 zł czynszu za 1 mkw. w zależności od lokalizacji, co jest związane z różnymi kosztami budowy tych nieruchomości w poszczególnych regionach. Przy mieszkaniach z opcją dojścia do własności, musimy te kwoty powiększyć o ok. 20%".

Rząd zamierza też zatroszczyć się o osoby o niskich dochodach, które będą wynajmowały mieszkanie z opcją dojścia do własności, ale po kilku latach utracą pracę. "Pieniądze gromadzone w ramach kolejnych rat wykupu mieszkania zostaną wtedy uruchomione na opłatę czynszu. Oczywiście oddali to termin, kiedy wynajmujący stanie się właścicielem mieszkania, ale za to będzie on mógł korzystać z odłożonych pieniędzy do czasu, gdy ponownie uzyska pracę" – mówił minister Adamczyk.

Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły
Program "Mieszkanie Plus" - szczegóły (KPRM)

Wsparcie dla budownictwa społecznego – II filar programu

"Mamy kilka instrumentów finansowych i prawnych, aby zwiększyć dostępność mieszkań w ramach budownictwa społecznego. Problemem w Polsce nie są mieszkania socjalne – ich, o niskim standardzie, są w Polsce miliony. Nam zależy na wsparciu budownictwa komunalnego – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych - podaje Ministerstwo.

Zachęty do oszczędzania na cele mieszkaniowe – III filar programu

"Nie wprowadzamy kas oszczędnościowo-budowlanych, bo uważamy, że nie są najlepszym rozwiązaniem" – mówił wiceminister. Pojawią się za to indywidualne konta mieszkaniowe w bankach, na których będzie można oszczędzać na cele mieszkaniowe, a za systematyczne odkładanie środków otrzymać premię ze środków publicznych. Minimalny okres oszczędzania wynosiłby 5 lat

"Ustalimy górny próg oszczędzania. Będzie to system oszczędzania otwarty, a zatem środki tam gromadzone będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy – remont nieruchomości, kupno mieszkania, wkład do spółdzielni mieszkaniowej, budowę domu mieszkalnego czy udział w TBS-ie. Jeśli środki zostaną spożytkowane w ten sposób, będzie można uzyskać premię. Gdyby nie zostały spożytkowane we właściwy sposób, pojawi się obowiązek zwrotu premii do banku, który to konto prowadził" – wyjaśniał wiceminister Smoliński.

Czy "Mieszkanie Plus" powtórzy błędy poprzedników?

Czy

W związku z ogłoszeniem warunków nowego rządowego programu "Mieszkanie+" warto przypomnieć kontrowersje, jakie wiązały się z jego poprzednikami. "Mieszkanie+" to kolejny już program mający poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym, o którym chętnie rozpisują się media. Kilka lat temu równie dużym zainteresowaniem cieszył się program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Rodzina na swoim", który wszedł w życie w 2006 roku.

Mapa drogowa programu "Mieszkanie Plus" - terminy

Rząd podzielił się również mapą drogową, czyli planowanymi terminami wdrożenia kolejnych założeń programu „Mieszkanie Plus”:

  1. Narodowy Program Mieszkaniowy – projekt przygotowany, po uzgodnieniach, rozpatrzenie przez rząd w III kw. 2016 roku
  2. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy – przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym w IV. kw. 2016 r.
  3. „Mieszkanie Plus” – mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin o umiarkowanych dochodach; rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań z początkiem II poł. 2017 r.
  4. Mieszkania na wynajem dla najmniej zarabiających – społeczne budownictwo czynszowe: zmiany prawne zwiększające liczbę budowanych mieszkań w I poł. 2017 r.
  5. Indywidualne konta mieszkaniowe – wsparcie oszczędzających od 2019 r. (po zakończeniu programu MdM).

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 11 ~zuza

A ja się cieszę bo wynajem to nabijanie komuś w kieszeń grubych pieniędzy. Na kupno bank mi nie da kredytu a takie będę płacić i wiem ze za jakiś czas będzie moje. Komentarze przeciw to ludzie co mają gdzie mieszkać i w d....e mają inne rodziny co nie mają swojego kąta. Nie dlatego że nie chcą ale dlatego że zarabiają mało. Wstyd jak masz Polaku gdzie mieszkać to się ciesz i to ze kraj chce pomóc innym takim jak ja to powinieneś się cieszyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Kacha

Tylko weź proszę pod uwagę fakt, że 20zł/m2 +20% (opcja dojścia do własności).
To daje nam 24zł/m2. Mieszkanie o pow 50m2= 1200 złotych/miesięcznie. SZAŁU NIE MA.
Kwota o przeszło 1/4 większa, niż wynosi kredyt w banku. ( przy założeniu, iż by dojść do własności trzeba będzie płacić przez 25 lat)

! Odpowiedz
0 7 ~Ori odpowiada ~Kacha

Obecnie wynajmuję mieszkanie 47m2 za 1100 i te pieniądze idą w eter bo nic, oprócz dachu nad głową, z tego nie mam. Więc jeśli miałbym wybrać opcję płacenia podobnej stawki z dojścią do własności to jestem za

! Odpowiedz
7 9 ~Jaa

Rozumiem ze trzeba narobic dzieci zeby miec jakakolwiek pomoc od panstwa ws mieszkania ?

! Odpowiedz
16 5 ~turbo85

a mi sie podoba i czekam z niecierpliwoscią mam dziecko zarabiam 4500 tysia a rzaden bank nie chce mi dac kredytu bo mam 1400zł netto na umowie

! Odpowiedz
10 10 ~Heniek

Układ najczystszy: Chcę kupić mieszkanie, biorę kredyt w wybranym banku i kupuję nowe lub używane. Co dalej z nim robię to moja prywatna sprawa. Po co skomplikowane programy, po co państwo topi pieniądze podatników? Pytam: gdzie są pieniądze na moją emeryturę (mam 52lata)? Co miesiąc płacę grubo i na jakim koncie są te pieniądze? Pis skazuje mnie na dziada żebrzącego?! Niedoczekanie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~pomis

Jak to po co taki program? Rysio Czarnecki już buduje przy Wiślanych Tarasach swoje bloki na takie mieszkania, po co je sprzedawac? sprzedaje sie raz a z wynajmu co miesiac kasa do tego jeszcze dotowana przez panstwo

! Odpowiedz
3 4 ~Kolejarz

Mieszkanie plus będzie na szkodę Funduszu Własności Pracowniczej PKP, czyli na szkodę 380 byłych i obecnych kolejarzy. Kolejarze ministra A. Adamczyka powinni za to "obedrzeć ze skóry" Otóż grunty PKP SA zostaną przekazane aportem do tego Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Nie zostaną zatem sprzedane jak się do tej pory odbywało. A to oznacza, że z kolei do innego funduszu, to jest do Funduszu Własności Pracowniczej PKP nie trafi ani jedna złotówka, ponieważ ten fundusz jest zgodnie z ustawą z 8.09.2000r. zasilany środkami ze sprzedaży gruntów!!! FWP PKP dla kolejarzy jest takim ekwiwalentem jaki otrzymywali pracownicy innych przedsiębiorstw w 15% nieodpłatnych akcji ich spółki. Obecne to zadośćuczynienie dla kolejarzy jest na poziomie wartości roweru, podczas gdy inne grupy otrzymywały je w wartości samochodu lub mieszkania!!!!!
Ponadto przeważająca część gruntów kolejowych nie ma cech użytkowych dla budownictwa mieszkaniowego, ale wniesiona do NFM podwyższy znacznie wartość aktywów, a to PiS wykaże w celu pijarowskim dla następnej kampanii wyborczej, wykaże jak to wielki jest ten NFM!! Nikt nie będzie w stanie dokładnie zaś sprawdzić wartości użytkowej tych gruntów. Obłuda, zakłamanie !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 12 ~aa

Menele+

! Odpowiedz
11 17 ~generalkoster

Nawet nie chcę już myśleć, do jakich przekrętów dojdzie w tym programie. Wychowałem się w czasach tzw. komuny i dobrze pamiętam jak wydajne i efektywne jest państwowe budownictwo. Nie chcę też myśleć o jakości przyszłych "budowli". Ciekawe ile betonu będzie w betonie. :-) Myślę, że dawny przebój Lady Pank "Zamki na piasku", ponownie zawita na pierwszych miejscach list przebojów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 15 ~witold

Dla wyznawców pisiowych ogłaszam program "wiara-bezprawie -naiwność"

! Odpowiedz
23 15 ~Wit

Za trzy lata przebojem Opole 2020 będzie " bo to jest koniec nie ma już pis, jesteśmy goli nie mamy nic ". I zero mieszkań z tego "programu".

! Odpowiedz
4 1 ~dzafast

Dobre :)

! Odpowiedz
12 9 ~anty_pis_2016

cyrk, cyrk, cyrk, a czemu TBS nie moze budowac? idea super, sam mieszkalem jako w pierwszym mieszkaniu, czemu nie? bo PIS ma swoich ludzi do obsadzenia w kowych podmiotach, duzo zobowiazan do spelnienia, a TBS sa ekonomiczne i dzialaja, nie ma z nimi zadnych klopotow, przez co nei da sie z nich wydoic kasy, a mieszkanie+? oczywiscie, znajomi pobuduja, znajomi potem wyremontuja, znajomi pisu oczywiscie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Anton

TBSy są słabe. Wysokie czynsze za mieszkanie, prawie takie same jak za wynajem na wolnym rynku, a i tak mieszkanie nigdy nie będzie Twoje. Do tego płaci w podatkach na ich wybudowanie.

! Odpowiedz
9 6 ~anty_pis_2016 odpowiada ~Anton

13zł/m2 w TBS Praga Poludnie, wygórowane? A to mieszkanie+ będzie z kosmosu? nie bedzie placone w podatkach? no coz, prawico-katole sie pomodla i z nieba spadnie blok+

! Odpowiedz
0 16 ~Tomeczek_888

Aha. Zatem jest to jedyna klasa średnia w Europie, która mieszka w wynajmowanych klitkach w blokowiskach. Gorzej jest tylko w ALbanii.

! Odpowiedz
15 9 ~set

Mam nadzieję, że przy następnych wyborach, w ramach tego programu PiS pochwali się choć jednym wybudowanym mieszkaniem.

! Odpowiedz
10 25 ~nikt

A jam wręcz przeciwnie. Aby jak najszybciej przestali takie rzeczy wymyślać i zajęli się tym, co Państwo powinno robić - zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i minimalną administrację służącą utrzymaniu porządku a nie budowaniem i rozdawaniem mieszkań, kasy itd. ehhhhhhh

! Odpowiedz
16 17 ~Janina

Tworzenie getta dla biednych rodzin z dużą ilością dzieci - idiotyczny i szkodliwy społecznie pomysł . Amerykanie wycofali się z takich komunalnych osiedli około 40 lat temu i wprowadzili system dopłat do wynajęcia mieszkania na zasadach bardzo indywidualnych. Powód zmiany polityki mieszkaniowej w USA był prosty - po kilkunast latach takie osiedla stawały się wylegarnia przestępców , alkoholików , narkomanów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 ~StanRS

W hameryce jest co innego, tam mają kolorowych, a zwłaszcza murzynów. Jak murzyn dojdzie do jakiegoś bogactwa np. w sporcie, to też syf robi. W takich Niemczech są mieszkania do wynajęcia od państwa i jak mieszkają w nich Niemcy, to patologii tam prawie nie ma.

! Odpowiedz
4 7 ~Invest

A gdzie te szczegóły ? Bo w tekście są tylko hasła wyborcze

! Odpowiedz
2 5 ~jojo

Co oznacza stwierdzenie "czynsz 10 - 20 zł/m2? czyli co się mieści w tej opłacie, czy media też?

! Odpowiedz
0 4 lasekdrugi

w tej opłacie mieści się tylko opłata za wynajem od właściciela, do tego dorzucasz koszt administracji (może nawet fundusz remontowy dodadzą), ok 100 -150 zł mieszkanie, no i media typu woda , prąd, ciepło- bo zakładam że Narodowe osiedla będą podłączone do Narodowych ciepłowni na Narodowy węgiel a to tanie nie będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 ~Jan

Czy ktoś z was jeszcze pamięta książeczki mieszkaniowe z pełnym wkładem i premią gwarantowaną? No ten program to klon tamtego komuszego oszustwa.

! Odpowiedz
5 7 realista77

Jestem za, ale ......czy ludzie w rządzie nie potrafią liczyć? Przecież to jest równanie jak 2+2=5

! Odpowiedz
2 8 ~xxx

tak nie potrafią, czy kogoś to jeszcze zaskakuje ? :D

! Odpowiedz
6 6 ~Dawid

Kolejny program który powiększy dysproporcje w społeczeństwie. Mieszkań brakuje w PL nie dlatego że są za drogie w budowie, tylko przez wieloletnie zaniedbania (zagospodarowanie przestrzenne) . Uwalnianie gruntów zbyt wolno (dla zablokowania konkurentów znajomej firmy). W Warszawie nie brakuje mieszkań bo tam konkurencja jest większa. Ceny są zależne od jakości I lokalizacji a nie ustalone przez paru deweloperów jak w mniejszych miejscowosciach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~Dawid

Państwo wszystko zrobi za ciebie :) Polska to kraj w którym o wszystko obwinia się państwo I jednocześnie od państwa oczekuję się żeby wszystko zrobiło. Obywatele powinni wywierać presję aby państwo stworzyło struktury I w ramach tych struktur działać z optymalna korzyścią. Politycy I nepotyzm nie zapewniają optimum, bo im się to nie opłaca, a zapewne nawet nie wiedzą jak

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ~olek

Za trzy lata wybuduja jedno osiedle i przed wyborami z pompą przed kamerami wrecza kluczyki
młodej polskiej rodzinie .Pamietam to z późnego Gierka wtedy rodzice załozyli mi ksiązeczkę mieszkaniową wpłacali wiele lat. Mieszkania nigdy sie nie doczekałem a pieniądze pozarła inflacja.

! Odpowiedz
3 6 ~kjh

Paplanie i ściema. Same działki budowlane to nie wszystko jeszcze trzeba setek miliardów na
cegły .Skąd pieniądze wezmą niewiadomo .

! Odpowiedz
2 4 ~ccc

zanacjonalizują cegielnię ;p

! Odpowiedz
4 18 ~StanRS

Z tymi mieszkaniami może być tak jak we Francji (gdzie rodowici Francuzi we własnym państwie są dyskryminowani).
Polska rodzina która pracuje za pensje bliskie minimalnej krajowej, przez wiele lat płaci podatki i ma jedno-dwoje dzieci, będzie musiała długo czekać na mieszkanie. Albo nie dostanie wcale, bo pierwszeństwo będą miały rodziny wielodzietne.

Natomiast arabska, turecka, czeczeńska, murzyńska rodzinka w której jest 7-8 dzieci będą dostawać mieszkania w pierwszej kolejności ufundowane za pieniądze polskiego podatnika.
Wystarczy przyjechać do Polski, popracować trochę w jakiejś kebabowni, albo powiedzieć że się jest "uchodźcą". Odpowiednie papiery się dostanie, po 500 złotych na bachory, i już będzie można się starać o przydział mieszkania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 ~wzt

Niebiałas Bambo w Europie mieszka,
Wciąż nowe prawa ma ten koleżka!
Za darmo od razu dostał mieszkanie,
I wcale nie musi pracować na nie!
Narobił dzieci, będzie już kopa,
I płaci na nie cała Europa.
Krzyczy: Białasie, nie bądź rasista!
A zachowuje się jak faszysta.
Ja mam tu prawa, siedź cicho biały!
Zaraz tu będą meczety stały!
Nie noś krzyżyka, to nie uchodzi!
A po zasiłek do nas przychodzi...
On chce pieniądze by godnie żyć
No i ma za co bez końca pić...
Takie ma prawa, nie ma co kryć,
Żeby tu wcisnąć nie białą rzyć.
Tu się rozmnażać i zakorzenić,
I białą rasę w końcu wyplenić...
Tak jak chcieliśmy, tak teraz mamy!
Jesteśmy bogaci, wszystko im oddamy..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 ~ra

Jestem psychiatrą,chodzę w celach badawczo-naukowych pomiędzy demonstrantami
w marszach KODU ,czy ktoś może wie dlaczego większość tych demonstrantów ma obłęd w oczach w czasie tych demonstracji-pomoże to mi dobrze rozeznać typy tych ludzi!!!!

! Odpowiedz
2 7 ~ghj

Idź do kolegi z pracy on ci pomoże

! Odpowiedz
8 8 ~werc

cały ten program to kompletna bzdura i nie powstanie z niego żadne mieszkania z powodu braku pieniędzy i tyle w temacie.

! Odpowiedz
4 7 ~qaz

I tu sie mylisz, bo czlonki z PiSu juz maja swoja kolejkowa liste spoleczna.

! Odpowiedz
9 16 ~StanRS

Rozumiem że będzie punktacja tak jak kiedyś punkty za pochodzenie w PRL-u czy hameryce, przy przyjmowaniu na uniwerek. Rodziny wielodzietne będą miały pierwszeństwo. Oczami wyobraźni widzę jak patologia jako pierwsza będzie się wprowadzała do nowych mieszkań kosztem singli i panien po trzydziestce;)).
Mam pytanie! Czy geje, lesbijki i środowiska LGBT też będą premiowane dodatkowymi punktami? Bo inaczej Mumia Ewropejska nie da kasy na sfinansowanie inwestycji i z programu nici.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~luksus

spoko luzuj zwieracz wprowadzimy specjalną opłatę od wodomierza na rzecz biednych którym mieszkania są potrzebne

! Odpowiedz
0 1 ~berry

A mnie się wydaje, że patologii nie będzie stać na I filar ( o ile oczywiście to wszystko dojdzie do skutku). Powodem będzie za mały dochód podkreślę DOCHÓD bo te mieszkania z opcją własności będą droższe od komunalnych a samo narobienie dzieci nie wystarczy. 500+ do dochodu się NIE WLICZA. Czyli nawet jeżeli ktoś będzie miał dzieci sztuk 10 i 5000zł z tego tytułu co miesiąc (zakładając, że na wszystkie przypada 500+) ale brak pracy to według mojej logiki nie będzie mógł się ubiegać o mieszkanie z pierwszego filaru a co najwyżej z drugiego bo nie spełni kryteriów dochodowych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 ~jj

Przecież prezes już wybudował 3 mln mieszkań, jeszcze za mało ??

! Odpowiedz
2 6 ~TKM-na-haj-do-raju

No cóż chyba jedyny pożytek z tych prognozujących polega na tym, że na ich tle
dobrze wypadną wróżbici tacy jak jasnowidz Jackowski z Człuchowa ...

! Odpowiedz
8 19 ~miś

Wytypowano pierwsze mieszkania do przydziału, w Warszawie, przy ul. Alternatywy 4

! Odpowiedz
1 5 ~StanRS

A co byś chciał? Żeby te mieszkania były na ul. Wiejskiej tam gdzie są świnki? To by dopiero było, ludzie między prosiakami. Zresztą w Folwarku zwierzęcym Orwella na końcu, ludzie się upodabniali do świń, a świnie do ludzi.

! Odpowiedz
8 12 ~Aaaa

Witamy nie IV RP, a PRL Bis (a właściwie PIS)

! Odpowiedz
4 8 ~autor

Stop pomocy dla złotówkowiczów !!! :)
Jestem przekonany, że ci co skorzystali z MdM, Rodzina i skorzystają z tego będą najgłośniej drzeć się przeciw pomocy dla frankowiczów :)

! Odpowiedz
9 9 ~vfewcs

Czyli od razu widać, że to WIELKA LIPA i ładnych mieszkań z tego nie będzie. Polskie rządy, każdy poprzedni i ten obecny, to są dobre w mydleniu oczu. Zdzierać z ludzi to pierwsi ale coś mądrego zrobić to nie umieją. Tylko kasa, kasa, kasa. Jednym zdaniem to będzie program lipa robiony pod frajerów co łykają każdą bzdurę

! Odpowiedz
4 26 ~TRAGEDIA

ten program to tragedia , przez niego zabraknie środków na dofinansowanie portali z horoskopami

dla piesków i kotków

! Odpowiedz
13 19 ~Anonymous

Komunizm w czystej postaci

! Odpowiedz
4 14 ~zbloguMK

" Moje podatki szły na Kulczyk Holding i kamieni kupę, jednocześnie za oknem widziałem sąsiadkę, która od wiosny do zimy dojeżdżała rowerem do pracy za 1800 zł na rękę. Od kilku tygodni z prawdziwą satysfakcją obserwuję uśmiechniętych Rodaków, którzy dotąd mieli na twarzach wymalowaną beznadzieję" z blogu matki kurki ,tylko fragment na zachętę , miłej lektury całości życzę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~prawda

niezbędne jest wprowadzenie dodatkowego progu podatkowego pomiędzy 18 a 32 żeby dowiedzieć się ile jest osob w klasie średniej

! Odpowiedz
0 4 ~mmm

ci co lekko wchodza na 32 jeszcze daleko maja do klasy sredniej

! Odpowiedz
7 14 ~jedai

Dobra zmiana- zabrac tym co maja i dac tym co nie maja w programie dobrej zmiany. Ci co maja juz sie na mieszkali i to smietanka II sortu.
Poza tym KOsciol moze obecnie dzialac w developerce moze tanio kupowac grunty

! Odpowiedz
4 6 ~KOD

BĘDĄ ODBIERAĆ MIESZKANIA TYM CO MAJĄ DAWAĆ TYM CO NIE MAJĄ! Odpowiedz
2 3 ~gość

jakby ci co maja placili jak sie nalezy, nikt by im nie zabieral

! Odpowiedz
0 0 ~Iw

Ja Robin Hoodem nie jestem. Sama mieszkam w wynajętym mieszkaniu i opłaty pochłaniają mi sporo dochodu, płacę podatki i szlag mnie trafia, bo na emeryturę pewnie się nie załapię i będę harowac do grobowej deski, a moje ciężko zarobione pieniądze trafiają do meneli, którzy w nosie mają dzieci i przelewają ostatni grosz na alkohol. Chyba powinnam się cieszyć, że może teraz będą pili ten sklepowy a nie wymieszany z lizolem, ale to oznacza, że pożyją dłużej cholerne pasożyty. A teraz program mieszkanie +. Czy im się już we łbach poprzewracało? A dlaczego nie wynająć najbiedniejszym za darmo? Żeby sprecyzować, ja rozróżniam tych, którzy robią co mogą ale szczęścia nie mają i tych, którzy zerują na nas podatnikach i nie pracują z czystego lenistwa. Nawiasem mówiąc do tej pory wydawało mi się, że należę do klasy średniej, teraz mam wątpliwości, bo jeśli te czynsze mają być tak wysokie to ja chyba już zaliczam się do tej ubogiej. Nawiasem mówiąc ile zarabiać powinna klasa średnia - 10000?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 14 ~KOD

PIS znów lamie nasze prawa. 1. Mamy prawo do wychowania dzieci w nędzy. 2. Mamy prawo do bycia bezdomnymi. 3. Mamy prawo do pracy za darmo. Dlatego protestujemy przeciw DOBREJ ZMIANIE.

! Odpowiedz
2 5 ~takicosiętrochęzna

Plusem tego programu jest włączenie do listy priorytetów rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Priorytet oznacza, że nie budujemy mostu, chodnika, ścieżki rowerowej czy czegoś innego mniej na dziś priorytetowego, tylko środki kierujemy na budownictwo mieszkaniowe. Jak BGK da tani kredyt, to pieniędzy na budowę wystarczy. Budować jest gdzie. Są komunalne lub państwowe grunty niezabudowane, są grunty niezagospodarowane i niewykorzystywane przez instytucje panstwowe (w tym wojsko, policja), a także "panstwowe osoby prawne" (agencje, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje kultury i różne podobne), oddane im bez sensu na własność i sprzedawane przez nie deweloperom i spekulantom (vide pola wilanowskie, tereny po PZO czy Rawarze w Warszawie). Nie kierujmy środków finansowych na zwiększanie popytu na mieszkania poprzez ułatwienia dla klientów deweloperów, lecz na zwiekszenie podaży mieszkań. Tym się powinny zająć miasta. Nic nie trzeba dopłacać, wystarczy wyeliminować pośredników. Budynek na zlecenie miasta/gminy postawi przedsiębiorstwo budowlane, zarządzać nim będą sami mieszkańcy. Część czynszu pójdzie na rozłożony na lata zwrot kosztów budowy, część na bieżącą eksploatację. Zyskają prawie wszyscy -lokatorzy, bo czysze beda niższe, miasta, bo zwiększą sie ich przychody z podatków, pracodawcy bo wykorzystają większa ruchliwość pracowników. Stracą ewentualnie, jeśli nie poprawią swojej oferty, deweloperzy, handlarze gruntami, właściciele mieszkań na wynajem. Nigdzie w Europie (zachodniej, pięćdziesiąt czy czterdzieści lat temu) problemu braku mieszkań nie rozwiązali deweloperzy i "rynek". Nigdzie nie obyło sie to bez udziału władz lokalnych i publicznych/społecznych instytucji nastawionych na rozwiązanie problemu, a nie na zysk. Korzyści przychodziły później.Czy to w Paryżu czy w Kopenhadze budownictwa mieszkaniowego nie traktowano jako przede wszystkim akcji socjalnej (dla biednych), wynająć mieszkanie od miasta może i bardzo bogaty i (inne) biedny. W ten sposób inwestowano w atrakcyjność i rozwój. Czy u nas da się zastosować dobre wzorce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~edward

" Stracą ewentualnie, jeśli nie poprawią swojej oferty, deweloperzy, handlarze gruntami, właściciele mieszkań na wynajem. "
Tych mieszkań ma być góra kilkadziesiąt tys.!
Taka ilość nie wpłynie znacząco albo nawet w ogóle na rynek najmu i sprzedaży.

! Odpowiedz
0 0 ~tak

nie

! Odpowiedz
0 0 ~Iw

Oj naiwny....ale ponoć trzeba marzyć, marzenia podnoszą komfort psychiczny

! Odpowiedz
1 24 ~pa

Ja mam pytanie - kto to jest "klasa średnia" w nomenklaturze PiS? W normalnym rozumieniu klasa średnia na pewno nie wymaga żadnego wsparcia od państwa, co najwyżej tego, żeby ich zostawić w spokoju. Czy chodzi tu o trochę więcej zarabiającą grupę robotników najemnych, którzy mają tak z jedną pensję oszczędności?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~trycykl

Za Uniwersalną encyklopedią PWN:
w najszerszym znaczeniu jedna z podstawowych kategorii tworzących makrostrukturę społ., obejmująca ludzi usytuowanych na „środkowych” szczeblach hierarchii uwarstwienia, tj. pomiędzy klasą „wyższą” a „niższą”.

! Odpowiedz
0 7 ~edw

Jedyny plus tego programu, to wprowadzenie na rynek gruntów nietykalnych podmiotów jak spółek PKP i Poczty. Przez 27lat nikomu nie udało się ich ruszyć. Chcieli nawet pod państwowe lub samorządowe inwestycje fortuny za swoje działki, teraz oddadzą za darmo.

! Odpowiedz
0 5 ~Sedes_z_ebonitu

Lokale komunalne przestaną istnieć,zostaną sprzedane i pójdą pod najem .

! Odpowiedz
9 20 ~kotjarka

oj coś czuje, że wkrótce podwyżka jakiegoś podatku w Pl będzie, bo na to rozdawnictwo Pisu kaska jakoś samoistnie się nie rozmnaża

! Odpowiedz
12 5 ~edward

400mld PLN jest w rezerwie NBP, wystarczy użyć tych środków, zamiast je chomikować w nieskończoność.

! Odpowiedz
5 6 ~Ogr

No to skoro panstwo wybuduje na swoich gruntach gdziekolwiek, to musi zapewnic dojazd do pracy.Gdziekolwiek

! Odpowiedz
4 5 ~otak

skoro mieszkania się znajdą to może PISy moze w końcu o stworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy pomyślą.

! Odpowiedz
2 9 ~prfeosor odpowiada ~otak

nie po to tworzą mieszkania dla plebsu zarabiającego 1000zł żeby stwarzać dobrze płatne miejsca pracy

! Odpowiedz
3 3 ~stachu

To nie takietaniemieszkania iak ktos zarobi tysiacdwiescie zloty

! Odpowiedz
19 15 ~super

pstryczek w nos bankowych prosiaczków i developerki. Niech się wiedzie :)

! Odpowiedz
2 2 ~do_super

Jesteś wielki ale mały. - Powiedz to tym MŁODYM, którzy już wzięli mieszkanie na kredyt-y !!! /najlepiej we franku/ !!!

! Odpowiedz
12 34 ~ciekawy

kiedy program Więzienie Plus dla poprzedniej ekipy rządzącej i jej przydupasów?

! Odpowiedz
0 12 ~Wredniak

Pewnie nigdy.
Lepiej poczekać - za 3,5 roku będzie więcej osób kwalifikujących się do udziału.

! Odpowiedz
0 3 ~pa odpowiada ~Wredniak

To akurat jest przykład typowego programu cyklicznego, z którym nie należy czekać, tylko należy powtarzać co 4 lata... :-)

! Odpowiedz
12 13 ~Verto

tzw social apartments programs na zachodzie mają się bardzo dobrze i rzeczywiście spełniają swoje zadanie, a dla młodych rodzin, które nie chcą się zadłużać na 30 lat albo nie mają takiej możliwości to rozwiązanie idealne. Oczywiście są wyjątki jak enklawy muzułmańskie we Francji albo osiedla travelersów w Anglii, ale na szczęście nam ten problem nie grozi.
Na miejscu fanatyka Rzeplińskiego zaczął bym się obawiać nie tylko o swój stołek, ale i o swoją emeryturę bo za 3 lata 2/3 PIS+Kukiz mogą osiągnąć bez problemów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 12 ~qaz

Sorry kolego, ale wystarczy doplata do najmu PRYWATNEGO dla kazdej niezamoznej rodziny. Subsydia bylyby najbardziej elastyczne, dopasowane do potrzeb beneficjentow - nie byliby uwiazani miejscem zamieszkania, dzieki czemu byliby mobilni wzgledem miejsca zapotrzebowania na pracownikow.

Nie wspominajac, ze mieszkanie+ trzeba wyposazyc, utrzymywac, oplacac podatki. 1000 zł plus 200 za ewentualny wykup po 20 - 30 latach plus okolo 500 zł oplat za 50m2 mieszkanie. Do tego podatek i wyposazenie. Dziekuje bardzo za kretynow w rzadzie.

Inaczej mowiac, PiS to kretyni. A socjalizm nigdy nie jest wydajny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~cv odpowiada ~qaz

Jasne, kolejny sposób by bogacił się prywaciarz za publiczne pieniądze.
Już miałeś dopłaty do mieszkań na podtrzymanie cen i utrzymanie kredytów w bankach.
Ta inwestycja się państwu zwróci. To co wydamy na budowę wróci do nas jako opłata za wynajem, a majątek pozostanie na lata.

! Odpowiedz
8 3 ~Verto odpowiada ~qaz

Sorry kolego, ale ju nie widzę w budowaniu mieszkań pod wynajem żadnego socjalizmu, a konkretną inwestycję, która ma pokryć swoje koszty i wygenerować zysk w postaci rodzin, które mogą się skupić na budowaniu swojego domowego dobrobytu, powiększaniu rodziny, zdrowej konsumpcji i planowania przyszłości dzieci.

To oczywiste, że te mieszkania nie mogą być budowane w miastach gdzie rynek pracy jest bardzo ograniczony i skupia się na paru zakładach pracy, a w dużych miastach gdzie dostęp do pracy jest łatwiejszy.

Dopłaty wyglądają dobrze w teorii bo mogą rzeczywiście okazać się bardziej elastyczne i uniwersalne, wszyscy jednak wiemy w jakim kraju żyjemy, przekręty i plany wyłudzeń pojawiłyby się szybciej niż same dopłaty niestety.

Warto wspomnieć też o naturalnej motywacji do budowania własnego dobrobytu jeśli wiem, że mieszkanie, które dzisiaj wynajmuję w perspektywie 30 lat może stać się moją własnością to dbam o nie, opłacam regularnie czynsz i wykorzystuję zgodnie z przeznaczeniem.
To oczywiście kwestia także regulacji, rygoru i kontroli, ale jest to jak najbardziej wykonalne bo przykłady na zachodzie już mamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~mr odpowiada ~cv

teraz lokal socjalny 1 zł za metr dla mał zarabiających i tak nie płacą a co dopiero jak będą musieli zapłacić min.10zł

! Odpowiedz
1 1 ~pa

Rozumiem różne obiekcje wolnorynkowców, ale dopiero w przypadku komunistów nawróconych ostatnio cudownie na konstytucyjny legalizm, sprzeciwy wobec programu rządowego, realizującego wprost zapisy konstytucji o obowiązkach państwa w zakresie mieszkalnictwa, są już nieco surrealistyczne... :-)

! Odpowiedz
1 2 ~qaz odpowiada ~cv

Kretynie komunistyczny, ten "prywaciarz" to TY i twoja praca. Takie glupki po szkole 1 majowej na bankierze sie udzielaja.

! Odpowiedz
1 0 ~Kapitalista odpowiada ~pa

A jakie to konstytucyjne paragrafy nakazują państwu dbać o dach nad głową dla chołoty?

! Odpowiedz
2 10 ~zffaaa

a kiedy 500 tys. miejsc pracy PLUS ?
kiedy 500 FABRYK PLUS ? na tych gruntach powinny powstać najpierw miejsca pracy

! Odpowiedz
1 1 ~xyz

Na rynku brakuje bardzo dużo pracowników, tylko albo ci pracownicy wyjechali do Angli na zmywak albo się uczyć nie chce.

! Odpowiedz
9 8 ~pietrekkrakowin

wiadomo , że zaraz będzie PiS - , największy program upadku populistów , jakich nie było . Obiecać 1 mld złotych dziennie ludziom na inwestycje , 8000 zł kwoty wolnej od podatku {ale poczekajcie do przegranych wyborów), zwrot frankowiczom 70 mld złotych ?? kiedy?? wcześniejszy wiek emerytalny ??? 500+ ?? jedno jest , a drugie od Dudy ? cisza ... ? 3 mln mieszkań - testament Kaczyńskiego - nie ma , mieszkania po 2500zł - nic nie słychać - może wystarczy :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 ~alina

Niech działają to może być szansa dla młodych ludzi którzy wreszcie będą mogli spokojnie zakładać rodziny tutaj i sie rozwijać a nie wyjeżdżać za granice, bo na dzień dzisiejszy tak to właśnie jest

! Odpowiedz
8 24 ~sdnskdns

czekam na program SAMOCHÓD PLUS ( może po mercedesie dla każdego)
JACHT PLUS ( przecież kazdemu należy się wypoczynek nad jeziorem na swoim jachcie )
ŻONA PLUS ( dla każdego kawalera Prezes przydzieli kobietę żeby rodziła dzieci do programu 500 plus )
MĄŻ PLUS dla kobiet singielek
Może też być program "działka na marsie plus" tak na przyszłą kadencję
itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 9 ~cv

To już było jak rządziło PO, tylko dla wybranych.
Złoty mercedes +
Złoty zegarek +
Darmowe ośmiorniczki +

! Odpowiedz
2 2 ~qaz odpowiada ~cv

I bylo taniej niz w dobrej zmianie.

A zloty mercedes okazal sie 12 letnia padlina

Zloty zegarek prywatna wlasnoscia.

A osmiorniczki w lidlu po 8 zł za porcje chodza.

! Odpowiedz
10 23 ~mkdnkd4

PIS to Komuna BIS , wprowadzą się do mieszkań dziecioroby,pijacy, nieroby i nie będą płacić czynszu , bedą żyć sobie na koszt państwa( bo kto wyrzuci matkę z trojgiem dzieci ? ),
tak jak to wygląda w przypadku mieszkań komunalnych rozdawanych ludziom z pieniędzy samorządowych, czyli podatników. Przy okazji można zatrudnić kolejną bandę urzędników do sprawdzania wniosków, jak przy 500 plus dziecko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 31 ~KoLiber

Nie ma czegoś takiego jak środki publiczne, TO SĄ PIENIĄDZE ZABRANE PODATNIKOM, w tej chwili albo w przyszłości (jeśli Państwo zaciąga dług). Im więcej będzie ucisku podatkowego wobec najzaradniejszych, a rozdawnictwa patologii i nierobom, tym coraz więcej podatników będzie uciekało z Polski. To jest cała filozofia. Jak ktoś tego nie rozumie, doprowadzi do katastrofy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 ~atykto

a ty na pewno KoLiber a nie bankowiec , którego trafia ,że ludzie zamiast do banku po kredyt , skorzystają z tego programu? i po trzydziestu latach płacenia za wynajem będą mieli mieszkanie na własność bez płacenia haraczu bankowcom

! Odpowiedz
0 2 ~KoLiber odpowiada ~atykto

Ale z Ciebie detektyw-du..pa. Nie napisałem nic o systemie bankowym, tylko ogólnie o polityce gospodarczej (podatkowej) i społecznej (socjalnej) rządu. Przydałoby się odrobinę logicznego myślenia. A z bankowością nie mam nic wspólnego, no chyba oprócz konta w banku.

! Odpowiedz
0 3 ~kapitanZabik odpowiada ~atykto

to w koncu te mieszkania sa po to zeby ludzie byli bardziej mobilni czy aby siedzieli w jednym miejscu I pracowali za minimum z nadzieja ze kiedyz dostna to mieszkanie?

! Odpowiedz
32 10 ~qaz

Ja to wale ten PiS. Takie glaby zmusily mnie do tego, ze 4 czerwca ide na KOD, nawet jesli mialbym z pedalem czy innym komunista SLD pod reke maszerowac.

! Odpowiedz
6 23 ~zaq

idż i nie wracaj
! Odpowiedz
3 9 ~zaq odpowiada ~zaq

i nie zapomnij przygotować drinków mołotowa , o których przygotowanie prosił i wzywał lider

całej opozycji

! Odpowiedz
8 0 ~qaz odpowiada ~zaq

A co to 11 listopada?

! Odpowiedz
0 8 ~zaq odpowiada ~qaz

i nie zapomnij wazeliny , bo na robieniu łaski może się skończyć

! Odpowiedz
1 1 ~qaz odpowiada ~zaq

Umyles zeby po prezesie? Dzielis szczotke z Szeata Bydlo i Maliniakiem?

! Odpowiedz
0 14 ~Eltor

Z tym preferowaniem rodzin wielodzietnych to ostrożnie, bo może się skończyć importem ludności z terenów, gdzie 8 dzieci jest normą. I to nie będzie dobre rozwiązanie.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~a_MOSIEKnaTO

winno być:

tak więc stopa zwrotu netto to ( (240-72)/3000)*100%=5,6%,czyli zwrot z inwestycji jest po 17,86 latach.
(na rynku wynajmu w Warszawie (!) akceptowalna średnia stopa zwrotu to 5,17% czyli zwrot z inwestycji po 19,34 latach).

! Odpowiedz
0 9 ~hahaha

slabo zarabiający nie dadzą 20 zł za metr teraz w spółdzielni mieszkaniowej mam 9.50 za metr w tym fundusz remontowy

! Odpowiedz
1 6 ~Eltor

Tu jest mowa o wynajmie. Niestety, np. w Warszawie 50 zł za metr to są raczej niższe stawki.

! Odpowiedz
0 1 ~pa

To wynajem, w przypadku największych miast jest to znacznie poniżej obecnych cen. Z tym, że po pierwsze, to poprzedni Fundusz Mieszkań na Wynajem tez miał działać z początku na takich zasadach i nie wyszło, więc ostrożnie z optymizmem, a po drugie dla rynku najmu przydałaby się lepsza ochrona właściciela mieszkania, a nie tylko patologiczna forma ochrony lokatora (która sprawia, że ludzi nieporadnych życiowo co im się powinęła noga i tak wyrzuca się na bruk, za to różnej maści cwaniacy i bandyci żyją sobie spokojnie na czyjś koszt) - i samo to obniżyłoby czynsze i powiększyło pulę mieszkań do wynajęcia. W bonusie można by też pomyśleć o zmianie w strukturze podatków, żeby wpływy z opodatkowania pracy zastąpić podatkiem od nieruchomości. Wtedy przydałaby się jako inwestycja dodatkowa tylko i wyłącznie pula naprawdę tanich i naprawdę podstawowych lokali socjalnych, żeby w przypadku różnych życiowych zawieruch nie było sytuacji wyrzucania ludzi na ulicę. To zminimalizowałoby koszty po stronie podatników i wypełniło konstytucyjne obowiązki państwa co do mieszkalnictwa. Można by tez pomyśleć o realnych programach pomocowych w przypadku kredytów, finansowanych bezpośrednio przez BGK (koszt kredytu taki, jak koszt po jakim zadłuża się na ten cel samo państwo, skoro i tak nie potrafimy już żyć bez kredytu, nie ma powodu, żeby płacić za niego dwa razy, raz jako podatnik i drugi jako 'wsparty" własnymi podatkami kredytobiorca w banku komercyjnym), zamiast przewalania ich przez banki komercyjne, co winduje koszty dla kredytobiorców i w bonusie wyprowadza pieniądze z Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~pytam

dlaczego

! Odpowiedz
9 4 ~cztery

z państwowej inicjatywy powstał LHC i dzięki niemu odkryto boską cząstkę

jakoś nie słyszałem by prywatna inicjatywa miała w planach budowę czegoś podobnego do wielkiego zderzacza hadronów

! Odpowiedz
4 2 ~qaz

Kretyn. Ty myslisz w ogole? Chodzi o to, ze rzad daje pieniadze i prywatna firma zrobi duzo, duzo taniej.

Bankier.pl to juz forum idiotow.

! Odpowiedz
4 3 ~cztery odpowiada ~qaz

wydaje ci się że CERN jest prywatny ? twoim zdaniem NASA to prywatna firma?
uważasz ,że jak państwowa czy publiczna instytucja zatrudnia prywatne firmy to inicjatywa jest prywatna ? jeśli tak to w konsekwencji trzeba by powiedzieć że ten rządowy program mieszkaniowy jest prywatny bo domy zapewne będą budowały prywatne firmy budowlane z materiałów wytworzonych też przez prywatne firmy , twoja konkluzja pasuje do ciebie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~qaz odpowiada ~cztery

Ty sie leczyc powinienes. Jak takie glaby w Polsce zyja, to ja sie nie dziwie ze sPiSek rzadzi. NASA, jako panstwowa instytucja, taka jak wojsko, wynajmuje prywatnych "contactors" do rozwiazania pewnych problemow. Ci realizuja projekt za dziesiatki / setki razy nizsze pieniadze niz mialaby to robic samodzielnie.

A ze ty jestes glupi i roznicy nie widzisz to jest juz nasz wielki problem i placimy za to w podatkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ole odpowiada ~qaz

Bzdura.Bankier to portal maniaków.A portal idiotów to wp.pl

! Odpowiedz
2 3 ~Łukaszem

Jak to nie ma klasy średniej w Polsce? A do kogo należy te 6.000.000 szrotów jeżdżących po ulicach o średniej wartości drewnianej altany? Do śmoeciarzy? Do żebraków czy milionerów?

! Odpowiedz
0 2 ~qaz

Kolego, to juz jest klasa srednioWIECZNA.

! Odpowiedz
3 19 ~pauper

'Ten program dedykujemy klasie średniej'. Znaczy, że klasę średnią wykończycie do końca?

! Odpowiedz
3 5 ~qaz

To znaczy, ze do nikogo, bo klasy sredniej w Polsce NIE MA lub jest to promil populacji.

! Odpowiedz
2 2 ~ppp odpowiada ~qaz

dokładnie. tyle że PISowcy tego nie wiedzą po prostu.

! Odpowiedz
0 1 ~psiak odpowiada ~ppp

klasa srednia tutaj to taki nobilitujacy zwrot.

! Odpowiedz
2 15 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~zeflik

Tyle, że idiotami są wyborcy. Urzędowo-polityczna hołota wyjdzie na tym jak zwykle świetnie.

! Odpowiedz
7 6 ~jeden

państwowa inicjatywa wysłała ludzi na Księżyc , jakoś nie słyszałem by prywatna inicjatywa uruchomiła loty na Księżyc i to na dokładkę taniej

! Odpowiedz
3 3 ~dwa

państwowa inicjatywa wysłała na orbitę Teleskop Hubbla

! Odpowiedz
2 1 ~trzy

z państwowej inicjatywy zostały zbudowane ENIAC i Colossus

! Odpowiedz
0 5 ~qaz odpowiada ~dwa

prywatna inicjatywa obnizyla koszty wyslania ladunkow na orbite kilkusetkrotnie

"SpaceX Spends 320 Times Less on Building the Dragon Than NASA Does on the Orion"

http://spacenews.com/spacexs-reusable-falcon-9-what-are-the-real-cost-savings-for-customers/

Dobranoc głaby sPiSkowe, komuszki umyslowe.

! Odpowiedz
0 2 ~yup odpowiada ~dwa

Niestety inicjatywy te nie przyczyniły się jakoś szczególnie do rozwoju naszej cywilizacji. Wyrzynamy się, oszukujemy i okłamujemy tak samo jak wcześniej.

Dowiedzieliśmy się za to, że nasz świat jest jeszcze mniejszy niż nam się wydawało.

! Odpowiedz
1 0 ~jedendwatrzy odpowiada ~qaz

no wiem wiem , a prywatna inicjatywa obniżyła koszty komputerów milion razy :)

tylko po ilu latach w obu przypadkach ?

! Odpowiedz
0 3 ~qaz odpowiada ~jedendwatrzy

Czlowieku, daj te same pieniadze prywatnej firmie a zrobi 10 razy wiecej niz kazdy, nawet najmadrejszy rzad jakiegos kraju.

! Odpowiedz
0 0 ~michal

http://gramwzielone.pl/trendy/16080/najwiekszy-fundusz-inwestycyjny-swiata-wycofuje-sie-z-wegla

! Odpowiedz
2 1 ~jeden odpowiada ~qaz

a wiesz ,że wyprawa Krzysztofa Kolumba została sfinansowana z pieniędzy podatników przez króla Ferdynanda i królową Izabelle ? jakoś żadni bogaci kupcy się nie zrzucili na sfinansowanie wyprawy , choć według ciebie musieliby wyłożyć tylko 10% tego co król i królowa

! Odpowiedz
0 0 ~qaz odpowiada ~jeden

Nie no, kretyn. Wlasnie oni wynajeli kontraktora, ktory zrobil to za duzo mniejsze pieniadze, niz sami monarchowie chcieli to zorganizowac. Boze kochany, ilu kretynow na bakierze sie zaleglo.

! Odpowiedz
2 10 ~miko

Pomagać trzeba z głową i tym którzy faktycznie potrzebują pomocy. A rozdawaniu gruntów Skarbu Państwa jestem przeciwna. Te grunty powinny być tak zagospodarowane, żeby generować pieniądze do budżetu Państwa. Polski nie stać na kolejne programy typu 500+ czy rozdawanie gruntów. Mamy ogromny dług publiczny, którego nigdy nie będziemy w stanie spłacić. Rząd powinien myśleć nad inwestycjami, które sprawią, ze Polska będzie się rozwijać i bogacić, żeby było nowe miejsca pracy, wyższe dochody, lepsza opieka zdrowotna i emerytury i renty, za które da się przeżyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~qaz

Pomagac to trzeba tym co chca sami sobie pomoc, bo inaczej to jest leczenie alkoholika jak w "Pod mocnym Aniołem".

! Odpowiedz
4 3 ~7tfccv

NARODOWE...PIEPSZENIE

! Odpowiedz
3 5 ~zeflik

A ja od dawna wdrażam w życie program 'Mieszkanie Turbo Plus i kamieni kupa'. Polega na zakupie nieruchomości na Cyprze i przeniesieniu tam rezydencji podatkowej. Oszczędności na ogrzewaniu są zaiste oszałamiające.

! Odpowiedz
0 1 ~powodzenia

powodzenia
! Odpowiedz
16 7 ~brawo

Wreszcie mamy rząd który robi tez coś dla ludzi o średnich dochodach.

Zamiast rad typu jak cie nie stać na mieszkanie to zmień prace weź kredyt

! Odpowiedz
3 10 ~qaz

Rzad to ma zajmowac sie ochrona granic i przestrzeganiem ustanowionego prawa (praworzadnoscia). Reszta zajma sie sami obywatele, a nie Kempy, Suskie i inne umyslowe wynalazki z Tworek.

! Odpowiedz
2 6 ~eddekk

Nie znoszę socjalistów. Chyba pora emigrować do Singapuru.

! Odpowiedz
2 4 ~qaz odpowiada ~eddekk

Forma socjalizmu to byla za PO, teraz to KOMUNA "daje rade".

! Odpowiedz
14 13 ~GŁÓDmieszkaniowy

brawo PIS ! ! ! .Program mieszkaniowy to napęd na całą gospodarkę...Tanie budownictwo to rozwój kraju w tempie ok. 8 % PKB . Brawo PIS mieszkanie ważne jest dla każdego Polaka..

! Odpowiedz
8 6 ~racja

Masz rację .
Trudno zrozumieć ludzi , zawzięcie krytykujących ten program .! Odpowiedz
3 0 ~silvio_gesell

A wystarczy nałożyć na gminy obowiązek dzierżawienia ziemi, nawet jeśli miałoby to być 0zł/mc. Wtedy ceny nieruchomości i czynsze wróciłyby do realnych. A nie jakieś odgórne regulacje cen.

! Odpowiedz
15 17 ~wniosek

tak się przyzwyczailiście ,że rządzący nie robią nic dla zwykłych ludzi , że będziecie krytykować każdą inicjatywę mającą poprawić życie większości zwykłych ludzi procujących za dwa trzy czy cztery tysiące za miesiąc

! Odpowiedz
9 14 ~wd

krótkowzroczność "lepszego sortu" przeraża.

! Odpowiedz
2 9 ~piwi

Są dwie możliwosci.
1. Ceny tak powstałych mieszkań bedą rynkowe, czyli znacznie powyżej obiecanych 20zł za m2. Wtedy każdy chętny bedzie mógł je wynająć.
2. Ceny będą poniżej rynkowych. Wtedy ustawi się po nie kolejka chętnych, co do czasu przydziału im mieszkania, beda musieli wynajmować na rynku. Im wieksza będzie różnica w cenach, tym dłuższe będa kolejki i koniecznosć dłuzszego wynajmowania w cenach rynkowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 69 ~noMercy

Czyli jak będę się rozwijał i próbował mnożyć swój majątek, to mnie państwo okradnie podatkami, ale jak będę nierobem, nieukiem, leniem i alkoholikiem osiedlowym to państwo mi pomoże bo jestem biedny i mi się należy. OK czas przejść na zasiłek

! Odpowiedz
8 38 ~taka-prawda

tak to jest w socjalizmie

! Odpowiedz
3 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 7 ~badum-tss odpowiada (usunięty)

Zrobi sobie trójkę dzieci i 500zł zostanie jeszcze na wódę.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty) odpowiada ~badum-tss

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 ~Biedak

PiS to komuna

! Odpowiedz
1 25 ~pa

A może by tak na sam początek rozliczyć się uczciwie z poprzedniego przekrętu (aka "książeczka mieszkaniowa") przed jechaniem z tym samym schematem pod inną nazwą? Ponad milion książeczek mieszkaniowych wciąż leży w szufladach i przypomina codziennie, jak poważnie państwo traktuje swoje obietnice.

! Odpowiedz
5 30 ~Adam_III

Jeśli pokażecie mi choć jeden przykład że jakaś państwowa inicjatywa (do wyboru macie cały świat, nie tylko Polskę) zrobiła coś taniej i lepiej niż prywatny biznes - zapisuję się do PiSu.

Fajny program ale jak wyjdzie? zapewne jak zawsze: drożej, brzydko i niefunkcjonalnie.
Tylko idiota popełnia te same błędy i liczy na inne rezultaty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 ~ljkhkh986

Korea południowa - Samsung.

! Odpowiedz
1 3 ~Inna odpowiada ~ljkhkh986

Samsung nie chce płacić za zagraniczne patenty. Korea Taiwan i Japonia rozwinęły się dzięki wsparciu finansowemu USA w latach 50. Państwa nie zadłużały się względem własnych obywateli, tylko względem obcych państw.
Jest mała różnica:
- dług publiczny zagraniczny: państwo oddaje zagranicznym wierzycielom (naciski zagraniczne)
- dług publiczny krajowy: państwo oddaje sobie, a dług spłacają obywatele (państwo które ich wcześniej samo zadłużyło nakłada na nich podatki aby zmniejszyć dług wobec wierzyciela - sic! ).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pa

Hm, może budowa rządowy program budowy mieszkań dla biedoty w Singapurze. Nota bene bardzo prorynkowym. Czasem jest tak, że to właśnie inicjatywa zupełnie prywatna nie spełnia oczekiwań społeczności i wcale nie jest optymalna (chodzi np. o czas - pewnie, że w końcu rynek sam się wyreguluje, ale zanim to się stanie, będzie zawierucha - z tego względu państwa od momentu powstania gromadziły np. rezerwy żywności). Czasem taki wybór dyktuje moralność, a czasem wygoda, w Singapurze widać z jednej strony nie chcieli się borykać z tłumami bezdomnych, a z drugiej też nie chcieli ich wrzucić do dołów z wapnem. Na pewno nie chcieli żyć w iluzji rozwiązania problemu przez udzielenie im kredytów, których nie będą w stanie spłacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~piwi

Bezsensowna jest ta opcja na wykup mieszkania. Bo mieszkania na wynajem są dla chętnych, co nie chcą się łączyć na stałe z mieszkaniem, a wykup może być kierowany tylko do tych co włąsnie zasiedlili je na stałe. Dla mnie sa to dwa targety bez wspólnej częsci. No, jest jeszcze element asocjalny, może to do nich adresowane?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~yup

Zgadzam się. Też tego nie rozumiem. Spowoduje to tylko większe zamieszanie i ostatecznie zwiększy koszt krańcowy zarządzania budynkami o mieszanej własności.

! Odpowiedz
2 6 ~puy odpowiada ~yup

Dokładnie!
Dodam jeszcze kto będzie chciał wykupić mieszkanie w slamsach - jeśli jego sąsiedzi to bedzie sam social?

! Odpowiedz
7 32 ~hela

w polsce by miec dobrze trzeba byc niezaradnym leniem nieudacznikiem wtedy od swojej władzy otrzyma sie bonus leserski

! Odpowiedz
7 12 ~jasiek

a czy członkowie i rodziny pracowników KC PZPR = PIS tez znowu będą miały swoje kolejki i przywileje???

Chcę mieszkanie na Żoliborzu

! Odpowiedz
3 13 ~frankowiec

i tak własciciele pracujacy na swe domy zostali powtornie wydymani

! Odpowiedz
3 5 ~Majki

Po pierwsze: kiedy to będzie?
Po drugie: na gruntach skarbu Państwa?
Ile takich gruntów jest np. w W-wie (nie mówimy o gruncie miasta!)?
Po trzecie: lamenty nt. spadku cen nieruchomości pozostałych ludzi...
Ludzie, a czy mieszkania komunalne wpływają na rynek w jakimś stopniu?! Nie!

Konkluzja: ludzi nie stać na mieszkanie na własność dlatego dostaną mieszkanie na wynajem czyli nie-własne...

Pytam się, gdzie w tym rozwiązanie problemu?

Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~matołek

też takie slajdy potrafię zrobić .. chociaż kolorystyka taka sobie

Czy Państwo Watykańskie odda chociaż cześć zagrabionych polskich gruntów ????

! Odpowiedz
2 2 ~Patriota

Hm, wątpliwością pozostaje koszt wybudowania mieszkań. Oczywiście grunt teoretycznie Panstwo może mieć za darmo, a to juz jest znaczna część ceny. Drugą rzeczą jest koszt budowy i kto ją poniesie. Jeżeli rząd liczy koszt budowy mieszkania bez ziemi, i w kiepskich lokalizacjach, to teoretycznie może się to udać. Druga kwestią jest cena wynajmu. Realnie koszty czynszu mogą się mieścić w 100 zł za mieszkanie 50 m. Ale bez opcji wykupu. Z opcją wykupu mogą to być kwoty ok 1500 -1700 zł. Oczywiście nie licząć zwrotu za ziemię. A tu pojawia się kolejny problem. PIS za friko rozda majątek państwowy, cóż że ludziom, ale rozda i państwo tego nijak nie odzyska. I zostanie gołe i wesołe.... Na razie bez szczegółów trudno ocenic blaski i cienie tego programu, ale wpływ na gospodarke będą miały i dobry (ktoś musi kupić wyposażenie mieszkań) jak i rujnujacy - cały rynek nieruchomości zawali się jak domek z kart, bo po co komu kupować mieszkania, jesli może mieć je za darmo? Deweloperzy którzy sie nie załapią na budowę osiedli padną jak betki....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~kaka

a kogo obchodzi koszt . placic beda podatnicy .a wynajmujacy po 10-20zl za metr . a frankowicze i zlotowkowicze ich mieszkania w doł i raty w gore bo waluta bedzie slabnac .tak sie rzadzi

! Odpowiedz
0 0 ~Patriota

Znaczy nie w 100 tylko w 1000 zł

! Odpowiedz
2 4 ~dewid

czy mieszkania plus to cos podobnego do kas tzw skokami

! Odpowiedz
0 2 ~Zainteresowany

a czy pieniądze z "Indywidualnego konta mieszkaniowego" będzie można przeznaczyć na wcześniejszą spłatę już zaciągniętego kredytu?

! Odpowiedz
4 4 ~kocur

możesz tą kasę na karmę dla Kota przeznaczyć tylko.
Indywidualne konta mieszkaniowe - wiesz, tam możesz tylko wpłacać. Nie ma opcji WYPŁAĆ.

PRECZ Z KOMUNĄ

! Odpowiedz
2 8 ~anty_pis_2016

Spoko loko, cwaniaki zrobia tak, dostana na siebie, zone po rozwodzie mieszkanie, na pelnoletniego syna trzecie, wszystkie w duzych maistach, wynajma po stawce rynkowej 30zl/m2 w gore i beda siedziec u babci w mieszkaniu i zyc jak zyli dotychczas. Mieszkanie plus okej ALE dopiszcie pisuary, do ustawy, ze za podnajem takiego mieszkania innemu po rynkowej stawce bedzie grzywna i to odstraszajaca cwaniakow a ten co dal sie nabrac zajmie miejsce cwaniaka!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Patriota

jest jeszcze jedna opcja - fikcyjny rozwód, wynajem posiadanego mieszkania a mieszkanie taniej w mieszkaniu + (o ile da się jeszcze wynająć, bo może nie być chętnych...)

! Odpowiedz
1 2 ~gość

Po co te inwektywy. Inaczej nie potrafisz? Twoje myślenie o bezkarności jest złudne.

! Odpowiedz
2 19 ~aaa

ci co kupili na kredyt w pln i chf musza sie liczyc ze ich nieruchomosci spadna

! Odpowiedz
1 19 ~ert

W gorszej sytuacji są ludzie którzy żyły sobie wypruwali aby kupić nieruchomość pod wynajem. Oni na pewno stracą.

! Odpowiedz
5 1 ~anty_pis_2016

to sie bedziemy upominac o kase z budzetu za szkode wyrzadzona przez skarb panstwa, polegajaca szkoda na tym, ze swoim dzialaniem bezposrednio narazili nas posiadaczy wlasnych m z kredytu na szkode w wysokosci roznicy wartosci mieszkania z operatu (czas kredytu) do wartosci z operatu na koniec kredytu (po uwzglednieniu inflacji).

! Odpowiedz
2 4 ~polska_dla_polacka odpowiada ~ert

przecierz komuniści muszą się czymś żywić!
Rozkułaczą wszystkich którym snił się kapitalizm.
Nie będziemy przecież płakać po tych co MIESZKANIA NA WYNAJEM KUPOWALI.
Było ich stać - teraz mogą wynajmować od Państwa.
Jak ci Beata i Kocur pozwoli oczywiście.

! Odpowiedz
0 0 ~ddd odpowiada ~anty_pis_2016

ale wtedy inni pozwa was do sadu o szkode, ze swoim dzialaniem (barani pęd po przewartosciowane mieszkania) naraziliscie ich na strate w wysokosic normalnej ceny a ceny przez was wywindowanej.


To oczywiscie odpowiedz na twoim poziomie

! Odpowiedz
4 22 ~ssij_beatko

Budowaniem slamso-obór w których choduje się obywatela jak bydło czy drób - nie zbuduje się silnej Polski!
PRECZ Z KOMUNĄ!

! Odpowiedz
0 6 ~major3

'' NFM będzie także otwarty na innych, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym działaniu. Też będą mogli wnosić swoje nieruchomości - dodał'' hahaha już to widzę, jak ktoś da dobry grunt, a w podziękowaniu uścisk dłoni prezesa :)

! Odpowiedz
1 14 ~Cash

Kicking the can down the autobahn........

Typowe ściema dla ludu, aby kupić czas, wywołać oczekiwania, nadzieję, pewnie w domyśle uwielbienie nad troską o los szarego człowieka, etc

Ustalimy, wprowadzimy, wdrożymy.............. same obiecanki. Pozostaje wierzyć, że ciemnemu ludowi zechce się na chwilę oderwać od seriali, hamburgerów i słodkich gazowanych napojów, aby wziąć do ręki jaką książkę/opracowanie i porządnie się dokształcić, żeby znów nie było lamentów o zawiedzionych oczekiwaniach.

Goebbels się śmieje z zaświatów, jakich to imitatorów się doczekał.............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 21 ~2909248

Czy ktoś to policzył w sposób ciągniony?
Przecież podaż mieszkań Panstwowych rozreguluje rynek nieruchomości w skali całego kraju. Ci którzy od lat 80 budowali się i ciężko pracowali na swój dom (tak jak ja) - odczują realny spadek wartości majątku. Czyli co? Całe moje życie pracowałem żeby teraz większość stracić?
Bardzo mi jest źle i smutno. Boję się o przyszłość mojego państwa Polski, boję się o swoje dzieci, prawie dorosłe. Boję się o moją firmę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~jakistam

Nie koniecznie odczuje spadek. Nie znam się, ale się wypowiem: wydaje mi się, że ceny w sektorze mieszkań społecznych nie wpłyną znacząco na ceny w sektorze domów wonostojących :P Jak ktoś już tutaj zauważył istnieje szansa, że osiedle te nie będą porządane przez ludzi lepiej zarabiających, więc jeżeli mieszkasz w jakiejś "przyzwoitej" dzielnicy, nic się nie wydarzy. Wyluzuj się, zacznij jeździć rowerem i słuchać reggae.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 ~yup

Po co budowałeś dom? Żeby w nim mieszkać i wychować dzieci, czy żeby codziennie śledzić ile jest warty? Chłopie - ogarnij się. To co piszesz jest smutne...

! Odpowiedz
0 6 ~piwi

Radziłbym zaczekać aż pierwsze mieszkanie pojawi sie na rynku czyli przynajmniej ze 3 lata. Wtedy zobaczymy ile wynoszą wszystkie opłaty za m2, czy będzie to bliżej 20 zł, czy też co bardziej prawdopodobne, 60 zł. Zobaczymy też, czy lokalizacja i standard usprawiedliwi tak wysoka cenę.

! Odpowiedz
3 7 ~polak2

Czy Twój do warty 2 miliony czy 200tys zł jaka to różnica ?Najważniejsze że masz gdzie mieszkać...Dla spekulantów co zarabiają na nieruchomościach to tak bo ich obchodzi tylko zysk ? sprzedał kupił ?

! Odpowiedz
6 6 ~qty odpowiada ~yup

Mieszkanie to inwestycja jak własna firma. Jeśli przez dziesiąt lat budujesz biznes a potem rząd jedną ustawą ubija Ci dużą wartość Twojego biznesu to jest chyba coś nie tak - prawda?
Ale przekonasz się o tym jak jedną ustawą zostanie podniesiony wiek emerytalny do 90lat - mam nadzieję że nikt Ci wtedy nie napisze że "przecież mogłeś odkładać i inwestować zamiast grzecznie czekać".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mmm odpowiada ~jakistam

kto slucha rege ten dyma kolege

! Odpowiedz
1 1 ~smutas

na każdym kroku widać ze komuna wraca, także tutaj. Zabrac cos można tylko temu, kto cos ma, a problem to będzie dopiero jak zacznie brakować - no ale to spoko jakies 10 lat da rade.

! Odpowiedz
3 5 ~yup odpowiada ~qty

Własne mieszkanie to konsumpcja a nie inwestycja. Naprawdę nie widzisz różnicy między inwestowaniem w firmę, a konsumpcją?

No dobrze, skoro już ustaliłeś że mieszkanie to "inwestycja", to zakładam, że ustaliłeś jej wszystkie niezbędne parametry:
- horyzont czasowy
- rentowność
- ryzyka (bieżące i przyszłe w zakładanym horyzoncie czasowym)
- zasady wyjścia z inwestycji w przypadku nieuzyskania założonej rentowności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~hehe odpowiada ~mmm

Powiedz to chłopakom z jamajki, którzy latają ze złotymi kałaszami, mają bandę dzieci, każde z inną kobietą :X

! Odpowiedz
2 1 ~qty odpowiada ~yup

Kolego, inwestujesz swój czas i pieniądze budując dom/mieszkanie aby w nim mieszkać/podnajmując innym a na starość sprzedać aby mieć monetę na utrzymanie - bo nie będziesz mógł pracować. Jeśli w międzyczasie rząd ingeruje w rynek wpływając na wartość Twojej nieruchomości to nie różni się niczym od zwykłego złodziejstwa. Z Twoich wypowiedzi wynika że raczej jesteś albo typem konsumenta albo jedziesz na socjalu ale to Twój wybór.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~yup odpowiada ~qty

Z Twoich wypowiedzi wynika, że jesteś marnym inwestorem, bo zakładasz, że będziesz musiał sprzedać mieszkanie, aby mieć na życie. Współczuję.

! Odpowiedz
10 4 ~yup

Dla niezadowolonych i innych zakodowanych obrońców Konstytucji - art. 75. Konstytucji RP:

1. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 ~bbb

"Konstytucję można zmienić" - Adolf Szydło

! Odpowiedz
2 2 ~piwi

Nie ma sensu przytaczanie Konstytucji, bo nigdzie na swiecie konstytucje nie służą, aby się nimi kierowano. Państwa Maja je tylko po to, bo jak by wyglądało państwo bez konstytucji?

! Odpowiedz
2 7 ~Jasko

"WSPIERAJĄ rozwój budownictwa socjalnego oraz POPIERAJĄ działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.
WSPIERAJĄ, POPIERAJĄ, ale nie WYRĘCZAJĄ działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania

! Odpowiedz
2 2 ~yup odpowiada ~Jasko

W którym miejscu jest napisane, że Program WYRĘCZA obywateli, bo nie znalazłem?

! Odpowiedz
0 0 ~dzafast

Tak ale na skalę zaspokojenia potrzeb bezdomności, a nie na skale masową, to jest czysty zysk dla państwa i wielka strata dla ludzi którzy pobudowali własne domy, wartość ich nie ruchomości spadnie o połowę, podaż kredytów mieszkaniowych spadnie, obroty nieruchomości na wolnym rynku też spadną, ludzie na wsi już mają zablokowaną sprzedaż własnych gruntów, więc nie będą mogli kupić mieszkania na wolnym rynku np. w mieście tak więc zostaje im tylko wynajem, a państwo na początku będzie jeszcze konkurencyjne, ale jak konkurencja padnie (właściciele mieszkań pod wynajem), to Państwo zacznie podnosić ceny za wynajem aby zwrócić sobie inwestycję i w końcowej fazie bezdomni zostaną tam gdzie nadal są a nasze wspaniałe państwo będzie zarabiać na ludziach, którzy nie będą mieli innego wyjścia jak tylko wynajmować od rządu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 ~socjal_uber_alles

Ale kto wyłoży kasę na budowę tych mieszkań? Pytam serio, bo w artykule nie jest to jasno napisane - chyba że mi umknęło.

! Odpowiedz
2 17 ~ksiadz

Nie bedzie terzeba, zabierze sie tym co maja dwa lub wiecej mieszkan . w mysl by polska byla sprawiedliwa, a przeciez ci co maja dwa lub wiecej meiszkan to skads je maja pewnie to komuch, zlodziej a na pewno II sort.

! Odpowiedz
1 13 ~asdf

Po nicku wnioskuję że wiesz doskonale kto zapłaci - oczywiście wszyscy obywatele/konsumenci zapłacą większe podatki - tak zawsze było i będzie - rząd nigdy nie miał i mieć nie będzie własnych pieniędzy. Jak widać państwowe grunty również należą do nielicznych. Jestem tylko ciekaw jak szybko zaczną z kraju wyjeżdżać ludzie którzy nie mają dzieci i jak szybko dzietne ciapate będą lgnąć do Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~piwi odpowiada ~ksiadz

Zachęcam do rezygnacji z uczestnictwa w pochodach organizowanych przez KOD. Wróżby tam rozpowszechniane, u tych co odbierają je jako fakty, nie odbijaja się dobrze na ich zdrowiu psychicznym.

! Odpowiedz
6 26 ~111111

Brawo Polska Rzeczpospolita Ludowa, Brawo Koreańska Republika Ludowa Brawo bratnie kraje Brawo MY?

! Odpowiedz
10 6 ~jakistam

W Angli też buduje się socjalnie, więc wyluzuj.

! Odpowiedz
1 8 ~wilhelmTell odpowiada ~jakistam

w Angli mają Magna Carta i Królową Elżbietę - rozumiesz różnicę między Monarchią a PiSlamem?
Bo tu w PL nie mamy nawet konstytucji!

! Odpowiedz
0 0 ~jakistam odpowiada ~wilhelmTell

Jasne, że rozumie. Również nad tym ubolewam.

! Odpowiedz
5 16 ~kaśka

kolejny element programu jak doprowadzić pl do bankructwa -- wnp.pl

! Odpowiedz
3 15 ~piwi

Jest zbyt duzo niewiadomych, aby móc ocenić sam program. Nawet jeżeli rząd będzie 'przekazywał' grunty na ten cel, to przeciez nie za darmo. Inwestycję będzie musiał kredytować bank i raczej na pewno nie za 0% i potrzebny będzie jakis kapitał własny, którego pochodzenie nie zostało okreslone. Być może czynsz wyniesie 20 zł za m2, ale doliczyć trzeba będzie opłaty na podatek gruntowy, odsetki kredytu, kapitał własny, zarządzanie, remont, amortyzację, jeszcze cos, że na koniec czynsz brutto wyniesie i tak 40 zł za m2. Kochani, jakby nie liczyć, cudów nie ma i nie zejdzie się poniżej dzisiejszej ceny wolnorynkowej, bo ona ma pokrycie w twardej kalkulacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 4 ~yup

Obniżenie ceny produktu jest możliwe w wyniku optymalizacji procesów. Obecny wolny rynek wynajmu jest bardzo rozdrobniony i działa w sposób daleki od optymalnego. To jeśli chodzi o koszty. Do tego dochodzi jeszcze marża, która w przypadku najdrobniejszych graczy - czyli osób indywidualnych - jest wysoka.

W przypadku centralnie zarządzanego system wynajmu jest szansa, że wystąpią następujące efekty:
- brak kosztu gruntu
- niższa cena nieruchomości (budowa w drodze przetargu + efekt skali),
- centralne zarządzanie (efekt skali, potencjalnie częściowo lub w całości w drodze przetargu)
- brak marży (misja społeczna)

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Plan dobry. Zobaczymy jak będzie z jego wykonaniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~nawynajmie

Być może ceny nieruchomośi wynikają z twardej kalkulacji, być może wiele podmiotów się na tym nadmiernie wzbogaca, ale dobrze było by nabywając mieszkanie za np. 400 tyś PLN placić za nie 400 tyś PLN, a nie milion wraz z odsetkami.

! Odpowiedz
1 10 ~piwi odpowiada ~yup

Będzie ja w Niemczech. Tam juz jest budownictwo socjalne przedstawiane jako społeczna misja co nie przynosi marży. Tylko, że na koniec jest tak, że taniej jest wynająć prywatnie niż w budownictwie socjalnym. Budownictwo socjalne zajmowane jest przez element społecznie problematyczny, za który płaci opieka społeczna. Osoba prywatna, płącaca z włąsnej kieszeni omija budownictwo socjalne z uwagi na elemnet i zawyzony czynsz. W tym też kierunku pójdzie to w Polsce, bo sorry, ale cudów w przyrodzie nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~piwi odpowiada ~nawynajmie

Zawsze jest lepiej zapłacić 400 tys niż milion za to samo, nie widzę w tej mysli nic odkrywczego. Ale jest to alternatywa tylko dla tych co mają te 400 tys.

! Odpowiedz
4 0 ~jakistam odpowiada ~piwi

"Element społeczno problematyczny" - Jawohl mein fuhrer!

! Odpowiedz
1 2 ~yup odpowiada ~piwi

Jest pewna różnica:
- z Polski uciekają ludzie wykształceni
- do Niemiec napływają ludzie niewykształceni

Ktoś ostatnio policzył jakie gigantyczne straty poniosła Polska wskutek odpływu 2 mln głównie młodych obywateli. Wychowanie i edukacja każdego z nich kosztowała nasz kraj powyżej 100 tys. zł za osobę (o ile wyżej, to już kwestia sporna). Pomnóż to teraz przez 2 mln.

Polska MUSI intensywnie inwestować w infrastrukturę, która spowoduje, że chce się tu żyć, a nie uciekać. Mieszkania to tylko niewielka część gigantycznego problemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 36 ~normalny

Trzymać się za portfele Bo bolszewicy z PISU znowu będą musieli komuś zabrać ,minus prowizja dla siebie,żeby uszczęśliwić "Naród" Tym razem mieszkaniami

! Odpowiedz
0 7 ~Grrrrr

Mieszkania będą budować na gruntach państwa, czyli z kasy nas wszystkich. Rozdadzą wszystkie grunty to komu będą zabieraćgrunty by dalej budować? Zróbmy dopłatę jak w Szwajcarii 10tys PLN/msc dla każdego obywatela. Co nas niby nie stać, a taką małą Szwajcarię tak? Dajmy 20tys a co!

! Odpowiedz
5 11 ~Artur

Czy jak mieszkam z partnerem, tak jestem gejem, też mogę starać się o przydział?

! Odpowiedz
0 2 ~piwi

Możesz, każdy może, ale jestem przekonany, że organizując wszystko samemu, bez państwowej nadbudowy, wyjdzie taniej.

! Odpowiedz
1 4 ~Kolega

Arczi, to Ty? Przeciez ty juz masz mieszkanie pazero :P

! Odpowiedz
0 2 ~a1

nie

! Odpowiedz
0 6 ~biskup

co drugi ksiadz bedzie sie tez staral, wiec czemu ty mialbys nie dostac

! Odpowiedz
3 3 ~niepedałuj

O przydział wazeliny...wyłącznie!

! Odpowiedz
0 0 ~Kris

Nie.

! Odpowiedz
0 0 ~jakistam

Pewnie nie bo program ma napędzać demografię. Za PiSu na pewno nic na rzecz LGBT się nie ruszy, ale tego pewnie nie muszę ci tłumaczyć.

! Odpowiedz
2 5 ~iat

W małych miasteczkach wynajem za 10 zł jest niemożliwy. Cały dom można wynająć za 300-400 zł, a nie lokal za taką cenę...

! Odpowiedz
1 2 ~noe

Gdzie tak tanio? Bo u mnie w bloku wychodzi minimum 15 i to jest okazja. Miasteczko około 17 tys.

! Odpowiedz
0 1 ~sedranki odpowiada ~noe

olecko male miasteczko rencistow i emerytow ze hej

! Odpowiedz
4 39 ~dzidek

będą jak za komuny przydziały mieszkań i miejsca w kolejce dla "swoich"
zasłużonych, wiernych,
i tak dla wszystkich nie starczy - ale z pewnością aparatczycy PIS dostaną

precz z Komuną!!

! Odpowiedz
6 36 ~czasnasaksy

ten kraj to raj dla nierobów i cwaniaków.

! Odpowiedz
14 4 ~seth

Dlatego tak ci w nim dobrze.

! Odpowiedz
5 18 ~Adam_II

Jeśli pokażecie mi choć jeden przykład że jakaś państwowa inicjatywa (do wyboru macie cały świat, nie tylko Polskę) zrobiła coś taniej i lepiej niż prywatny biznes - zapisuję się do PiSu.

Fajny program na papierze - a jak wyjdzie?zapewne jak zawsze: drożej, brzydko i niefunkcjonalnie.

! Odpowiedz
1 7 ~szkodagadac

Atak ZSRR na Polskę w17 września 1939 roku.
Koszt: 26 mln osób zmarło lub zostało zabitych - w skali państwa to żaden koszt
Zysk: 50 lat dominacji w Europie centralnej i wschodniej

Chcesz więcej przykładów rządowych programów które wypaliły ? :)

! Odpowiedz
0 3 ~szkodagadac odpowiada ~szkodagadac

Przepraszam, że użyłem na końcu wypowiedzi " :) " w kontekście tego co działo się w Europie w latach 40 i 50 raczej nie wypada ironizować.

W każdym razie bilans zysków i strat wychodzi na korzyść ZSRR, które niewielkim wkładem mogło zyskać całą Europę ale naszym "przyjaciołom" udało się wynegocjować korzystne porozumienie.
Do dnia dzisiejszego Polska nie jest suwerenna ponieważ obecna Rosja wytyka nam zapisy traktatu, który został podpisany nad naszymi głowami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Adam_II odpowiada ~szkodagadac

dzięki za przykład! Idę zapisać się do PiS!

! Odpowiedz
0 0 ~szkodagadac odpowiada ~Adam_II

Draniu ty !

! Odpowiedz
8 6 ~Michal

Policzmy: Wychodzi za metr bardzo drogo 20 zł * 12 meisięcy = 240 zł , czyli po 25 latach wynajmowania zapłacisz 6000 zł za m2. to drogo. Ja bym wolał standardowy kredyt mieszkaniowy i sam tym rozporządzać jako nieruchomością. Większa dowolność jako wybór nieruchomości, lokalizacja, możliwość sprzedania, inwestycja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Alex

Standardowy kredyt oznacza koszt o 100% większy, niż cena mieszkania.

! Odpowiedz
1 0 ~Michal odpowiada ~Alex

ok prosto licząc np mieszkanie w średnim mieście 65 m2 - 200.000 zł kredytu = rata 1100 zł * 25 lat = 330.000 zł
program P Szydło 20 zł za m2 * 65 = 1300 miesięcznie * 25 lat = 390. 000 zł

Co się bardziej opłaca ?????

Nie wspomnę o <<>>

! Odpowiedz
0 0 ~iii odpowiada ~Michal

chyba zapomniałeś o odsetkach od kredytu

! Odpowiedz
1 16 ~ff

Gdzie 15% CIT dla małych firm? Miał być w kwietniu!

Kraj nasz widzę ogromy! Piękne ma plany nasza władza.

Puki co tylko plany, przemowy i przyklaskiwanie.

! Odpowiedz
5 26 ~KIMDZONGKACZYŃSKI

Przypomnijmy sobie (wystarczy zamienić nazwę "książeczka mieszkaniowa" na "indywidualne konto mieszkaniowe"
"książeczki mieszkaniowe systematycznego oszczędzania pojawiły się w Polsce pod koniec lat 50. Dla tych Polaków, którym mieszkania nie zaoferowała gmina lub zakład pracy, nie było wtedy innej drogi do własnego M. Niektórzy mieli świadomość, że w kolejce będą stali nawet kilkanaście lat. W praktyce czekali nawet i po 20, ale w latach 60., 70., a nawet w 80. nie martwili się przynajmniej, że zgromadzone pieniądze przepadną, bowiem wkłady mieszkaniowe były objęte gwarancją, pokrycia realnej wartości kosztów budowy mieszkania o powierzchni użytkowej 44 m2. System systematycznego oszczędzania działał ponad 50 lat, włączyło się w niego ponad 7 mln Polaków. Okres oczekiwania na mieszkanie był długi, więc ludzie zakładali książeczki mieszkaniowe swoim dzieciom od urodzenia. Po zmianie władzy w Polsce w 1989 roku oraz denominacji w 1994 roku okazało się, że te 60 tysięcy zł warte jest… 6,23 zł! " .

I niech ktoś mi teraz powie że PIS to nie są komuchy rodem z PRL.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 ~xxxman

Dokładnie,
moja mama miała pełny wkład na mieszkanie na początku lat 80-tych.
Po 10 latach, na początku lat 90-tych, dostaliśmy informację o miszkaniu do odbioru,
pod warunkiem wpłacenia chyba wtedy odpowiednika dzisiejszych 200 tys. Oczywiście o żadnej waloryzacji nie było mowy, a za pieniądze ze zlikwidowanej ksiązeczki kupiła mi pare butów na zimę.

Nienawidzę tego państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~Micha

Policzmy: Wychodzi za metr bardzo drogo 20 zł * 12 meisięcy = 240 zł , czyli po 25 latach wynajmowania zapłacisz 6000 zł za m2. o drogo. Ja bym wolał standardowy kredyt mieszkaniowy i sam tym rozporządzać jako nieruchomością. Większa dowolność jako wybór nieruchomości, lokalizacja, możliwość sprzedania, inwestycja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~ws

ciekawe co za debil dał minusa.

! Odpowiedz
3 2 ~takitam odpowiada ~xxxman

Baranow sie goli. Taki ich los.

! Odpowiedz
0 1 ~xxxman odpowiada ~takitam

jak cię napadną na ulicy, powiem ci to samo i poprawię z fleka.

! Odpowiedz
2 1 ~Zhai odpowiada ~Micha

Po jaką cholerę piszesz ten sam komentarz drugi raz? Dodam jeszcze, że piszesz kompletne bzdury, ponieważ wiele osób nie ma zdolności kredytowej i takich osób nie stać na kredyt. Dodatkowo bierzesz pod uwagę najwyższą cenę takiego wynajmu. I Twoje wyliczenia są odpowiednikiem ceny w większych miastach. Sam wynajmowałem mieszkanie w swoich czasach studenckich w Warszawie.
Zapewniam Cię to nie jest drogo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~takitam odpowiada ~xxxman

No sorry ale jak mnie napadna to mam pecha a jak sam zaniesiesz kase i oddasz za obiecanki to jestes baran.

! Odpowiedz
4 10 ~ded

wracamy do lad 80tych...

! Odpowiedz
16 15 ~jgjlhk

a pomyśleliście o ludziach co dostali mieszkania w spadkach,i chcieli z nich godziwie żyć. Krzywdzicie ludzi którzy nie mają pracy a mają nieruchomości i z nich chcieli żyć, Precz z PiS

! Odpowiedz
14 16 ~takitam

Nie rozumiem po co dotowac tych ktorzy nie sa w stanie sami sobie poradzic? Po co? To przewaznie ludzie malo inteligentni ktorzy nie popchna nas do przodu. Nie potrzebujemy kasjerow tylko kasy automatyczne. Nie potrzebujemy zamiataczy ulic tylko maszyny ktore beda je myly. Zgaduje ze skoro ktos nie zarabia tyle by go bylo stac na mieszkanie to i nie potrafi konstruowac takich rzeczy. Wiec po co ich dotowac?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~Kris

Zeby glosowal na socjalistow.

! Odpowiedz
6 1 ~frytka

kretyn.

! Odpowiedz
3 24 ~Edi

Czyli szykuje się powtórka przekrętu z książeczkami mieszkaniowymi.

Kto jeszcze da się na to nabrać. To taka PRL-owska piramida finansowa jak ambergold pod szyldem państwa która funduje nam dzisiaj PIS.
Zrobią wszystko, łącznie z zadłużeniem państwa żeby nie stracić poparcia, a za ich rozrzutność długi musiały spłacać nasze dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 7 ~dziad

Logika leminga 10 lat temu. Nie głosować za milionami mieszkań i zaciągnąć hipotekę na 30 lat.

Darwin wiecznie żywy.

! Odpowiedz
1 17 ~baba

Logika mohera. Głosować za milionami mieszkań i zadłużyć obywateli na 30 lat. Zwiększyć podatki, finansować działaczy partyjnych, upartyjnić wszystkie instytucje.

Darwin w grobie się przewraca.

! Odpowiedz
13 9 ~Irek

za 2500zł to nawet Koreańczycy z północy nie wybuduja. Huba ze stodoły lub szalase.

! Odpowiedz
3 8 ~chris

bredzisz....od 2000 PLN jak najbardziej wykonalne..wiem z pierwszej ręki..ale skąd to możesz wiedzieć jeśli kupiłeś za 4500 PLN i myślałeś, ze to okazja...

! Odpowiedz
4 31 ~Adam

Jeśli pokażecie mi choć jeden przykład że jakaś państwowa inicjatywa (do wyboru macie cały świat, nie tylko Polskę) zrobiła coś taniej i lepiej niż prywatny biznes - zapisuję się do PiSu.

Fajny program na papierze - a jak wyjdzie?zapewne jak zawsze: drożej, brzydko i niefunkcjonalnie.

! Odpowiedz
7 5 ~Warszawa

I znowu dobry pomysł. Jeszcze brakuje uporządkowania sytuacji mieszkalnej na działkach rod, to dodatkowy 1mln mieszkań. Wystarczy wprowadzić certyfikaty na zamieszkanie na rod, a wiele ludzi znalazło by swoje miejsce do zamieszkania za niewielkie pieniądze.

! Odpowiedz
3 4 ~kolo odpowiada ~Warszawa

na rod to się griluje a nie mieszka. Mieszka się w mieszkaniach a nie w altanach.

! Odpowiedz
2 2 ~kolo odpowiada ~Warszawa

na rod to się griluje a nie mieszka. Mieszka się w mieszkaniach a nie w altanach.

! Odpowiedz
7 2 ~yup

Niekoniecznie taniej, ale lepiej na pewno, ponieważ mrzonką jest, że wolny rynek rozwiąże wszystkie problemy.

Niezależnie od wszelkiej nowomowy ludzi korporacji prawdziwą misją biznesu jest generowanie ZYSKU. Wszystko inne w ich działaniu jest podporządkowane tylko tej jednej misji. Państwo z kolei ma swoją misję zapisaną w Konstytucji i ustawach. Jest to inna misja aniżeli generowanie zysku.

Dlatego egoistyczne siły rządzące biznesem muszą być równoważone przez dobrze zorganizowaną aktywność państwową. Na pewno państwo nie powinno zajmować się zwykła działalnością biznesową, taką jak hodowla bydła, usługi rozrywkowe, produkcja samochodów, czy wypiek chleba…

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~puy odpowiada ~yup

Rozwiń proszę listę ZWYKŁYCH działalności. Podałeś narazie tylko: hodowla bydła, usługi rozrywkowe, produkcja samochodów, czy wypiek chleba.

Rozumiem że budownictwo jest NIEZWYKŁE i dla tego tylko Andrzej i Beata (nazwijmy ich AiB) dadzą radę.
Czy AiB zasiedlą również te nowopowstałe mieszkania? Rozumiem, że AiB mają już jakiś plan prokreacyjny - OBY doszło do Prokreacji między AiB - nadchodzi PROROK

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~dzidek

i 30 km od centrum

! Odpowiedz
3 3 ~yup odpowiada ~puy

Dyskutowany program to nie jest ZWYKŁE budownictwo ponieważ:
- budynki będą budowane na gruntach państwowych (co ma obniżyć koszt)
- celem działania jest nie zysk, ale korzyści społeczne

Z drugiej strony:
- budynki nie będą budowane ani przez panią premier ani ministra, ale przez "zwykły" biznes - najpewniej w drodze przetargu

- powstanie efekt synergii - optymalizacja kosztowa wynikająca z misji biznesu + efekt społeczny wynikający z misji państwa.

Prawdę mówiąc nie wiem dlaczego takie oczywistości trzeba tłumaczyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Warszawa odpowiada ~kolo

A jaki problem jest zamieszkać w 36 metrowym domku ? Tylko żeby miało to ręce i nogi powinno być dosyć dobrze rozwiązana sprawa przyznania takiemu lokalowi jakiejś homologacji, certyfikatu....np taki domek musiałby być pasywny.

! Odpowiedz
0 3 ~yup odpowiada ~yup

a.) Budownictwo społeczne w całej historii - zawsze konczyło się slamsami.
b.) Żadne państwo nie wprowadziło podobnych programów - nawet Szwecja czy Norwegia - bo to nie działa.

Misją państwa jest ochrona obywateli a nie budowanie dla nich klatek w których mają się chować. Człowiek to nie bydło, czy drób.

! Odpowiedz
5 0 ~yup odpowiada ~yup

Art. 75. Konstytucji RP

1. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.

! Odpowiedz
1 0 ~hiho

Niektórych rzeczy prywatny biznes się nie podejmie przez brak zysku finansowego lub duże ryzyko. Państwo wtedy jest alternatywą lub inicjatorem, bo nie patrzy z perspektywy finansowej a zysku strategicznego/społecznego.

Przy 500plus to miałem mieszane uczucia. Przy Mieszkanieplus jestem zły, że skupiają więdzej władzy w rękach urzędników (im większymi kwotami dysponuje państwo tym ma większą władzę nad obywatelem) zamiast pozwolić dorabiać się polakom i poczuć niezależność finansową.

Nie jestem niewolnikiem by ktoś dbał o moje potrzeby, oddali by mi moje podatki to jeszcze lepiej zadbałbym o siebie. Uprościliby prawo podatkowe i odebrali władzę urzędnikom to naród sam zadbałby o siebie (jedni tworzyliby pracę dla tych co nie chcą/nie potrafią/nie mogą).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 12 ~yup

>> mamy najwyższy w Europie wskaźnik własności mieszkań. Przekracza on w tej chwili 80 procent. sąsiednie Niemcy mają 60 procent

To znaczy, że Polacy kochają swój kraj. Chcą mieć jego część na własność. Smutne jest to, że tylu Polaków musiało wyjechać.

Ciekawe czy owi "eksperci” z lewa i prawa, którzy innym wmawiają jak to powinni wynajmować mieszkanie, sami też wynajmują?

Dla rodziny, która uczciwie pracuje decyzja o wynajmie mieszkania powinna wynikać z potrzeby mobilności, a nie z faktu ubóstwa. Rolą państwa jest stanie na straży godnego życia swoich obywateli. W tym prawa do własnego mieszkania. Jeśli państwo tego nie robi, to po co nam ono?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 7 ~Baca

Super PIS zaczyna robic porzadek podoba mi sie to zwlaszcza ten jeden podatek , mieszkania plus tez ok mysle ze przyczyni sie to w duzym stopniu do zatrudnienia i wzrostu PKB.

! Odpowiedz
2 9 ~Mimon

Dostałeś 500+? Bo my jeszcze nie... Gdzie mam PiSać? pretensje@kocur.pl

! Odpowiedz
10 2 ~gregor odpowiada ~Mimon

Ja dstałęm 500+ x2 jak nie dostałeś to najpewniej nie masz dzieci, pisz do żony najprędzej ew. weź się do roboty

! Odpowiedz
1 3 ~Michał odpowiada ~gregor

a ja mam trzy byłe żony i osmioro dzieci i nie wypłacili nam jeszcze tyś świadczeń, dla żadnej z moich pociech....

! Odpowiedz
1 3 ~gregor odpowiada ~Michał

Może konkubenci zgarnęli 500+ ? :)

! Odpowiedz
0 3 ~Michał odpowiada ~gregor

Nic nie zgarneli, bo wszyscy mieszkamy razem.

! Odpowiedz
1 1 ~zv

juz, dostales szekle?

! Odpowiedz
0 4 ~listonosz odpowiada ~gregor

gregor! brawo ty! Ty to się wziąłeś do roboty! Troje dzieci spłodzić to już coś. Ja pracuję jako listonosz. Maży mi się mieć jedno więcej dzieci niż Czyngis-chan! Podobno miał ponad 3000 prawych dzieci!
Gdyby żył w niby-PiSlanii dostawałby co miesiąc 150.000PLN z twoich podatków, nie musiał by wypodwiadać wojny Putinowi ani Chinom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~Jasko

" (...) jest też, zdaniem ministra przyczyną kłopotów finansowych wielu Polaków dlatego, że właścicielami mieszkań chcą też być osoby niezamożne, a często jedynym sposobem na kupno mieszkania jest kredyt."
Wniosek jest jeden - państwo będzie budować domy na wynajem z bieżących wpływów, a nie na kredyt. Komu więc zabierze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 28 ~It_MAN

Jakoś nie widze żeby ktokolwiek krytykował nasz wspaniały rząd za dopłaty do programów typu Rodzina Na Swoim czy Mieszkania dla Mlodych
A przecież podatnicy w tym przypadku dopłacają bankom i developerom sztucznie utrzymując ceny z kosmosu. Ludzi coraz mniej a mieszkania w
cenach jak na zachodzie.
Przykładowo tylko w latach 2007-12 wypłaciliśmy bankom i deleloperom ok 1.5mld PLN. A na lata 2013-21 rzad w zależności od WIBORu
obliczył koszty na poziomie 4.5 -6.3mld PLN.

Nikt nie protestuje w obronie naszych pieniędzy? Chętnie bankom dopłacamy i utrzymujemy wysokie ceny. Super kraj - jak tu sie dziwić że ludzie wyjeżdzaja.

Link do dokumentu:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:RQx0yUCENhMJ:bip.kprm.gov.pl/download/75/13583/Informacja_o_realizacji_rzadowego_programu_preferencyjnych_kredytow_mieszkaniowy.pdf+&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Panstwo straciło na tych programach kilka mld na dodatek dodatkowy popyt utrzymał wysokie ceny.

Banki zawyżały marże przy tych programach przez co Panstwo np dokłada 50k do kredytu natomiast zysk kredytobiorcy to już tylko 20k..

Jak by im faktycznie zalezało na zyski ludzi to KNF by zabronił podwyższania marży dzięki czemu Państwo by zaoszczedziło..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~chrupol

Też to zauważyłem, wzrost cen po dopłatach dla developerów to był genialny pomysł, tym razem spadek cen mieszkań to granda wg lemingrozy

! Odpowiedz
3 5 ~optymista odpowiada ~chrupol

Cena zależy głownie od popytu. Gdy rośnie ilość chętnych na mieszkania (z pomocą Bożą lub państwa) - cena też rośnie. Kropka.

! Odpowiedz
0 2 ~bolo

zapomniałeś podpiąć te brednie, które kopiujesz przy każdej wzmiance o bankach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne