REKLAMA

Program MdM wypycha młodych na peryferia, deweloperzy chcą zmian zasad

2014-12-10 18:41
publikacja
2014-12-10 18:41
Program MdM wypycha młodych na peryferia, deweloperzy chcą zmian zasad
Program MdM wypycha młodych na peryferia, deweloperzy chcą zmian zasad
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Program MdM "wypycha" młodych na peryferia miast, bo tylko tam niskie ceny mieszkań pozwalają na zakup z dofinasowaniem. Prowadzi to do rozlewania się miast - uważają deweloperzy i postulują podwyższenie limitów cenowych w programie.

Deweloperzy chcą zmian w MdM (fot. iStock / thinkstock)

Program MdM nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi miast. Wiele mieszkań objętych dofinasowaniem znajduje się w dzielnicach położonych daleko od centrów miast i to właśnie tam zaczynają migrować młodzi. Kontynuowanie programu może zwiększyć niekontrolowany rozrost aglomeracji i przez to generować dodatkowe koszty dla samorządów i społeczeństwa - uważa Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży firmy Skanska Residential Development Poland.

Na potwierdzenie Zagórski przytacza dane GUS, według których w latach 1995-2013 liczba ludności aglomeracji warszawskiej wzrosła aż o 332 tys. natomiast w samej Warszawie tylko o 89 tys. "Młodzi odpływają do tańszych dzielnic i na obrzeża miast, mimo, że są oddalone od centrum o co najmniej kilka kilometrów. Tymczasem, mieszkanie na peryferiach to bardzo wysokie koszty przede wszystkim dla samorządów. Konieczne jest wybudowanie dróg, chodników, oświetlenia, doprowadzenie wody, gazu, energii, powstanie czy rozbudowa szkół, przedszkoli i innych instytucji użytku publicznego, poprowadzenie linii komunikacji miejskiej. Do tego dochodzą koszty społeczne i środowiskowe, wynikające m.in. ze wzmożonego ruchu samochodowego i zakorkowania dróg wylotowych" - wyjaśnia Zagórny.

Po 11 miesiącach funkcjonowania programu MdM taką diagnozę potwierdza też Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). "Tam, gdzie można starać się o mieszkanie z dopłatą, są to osiedla zlokalizowane w dalszych, gorzej skomunikowanych dzielnicach miast. Takie ukształtowanie programu wzmaga proces rozlewania się miast" - przyznaje. Przedstawia też przykład Warszawy: "Praktycznie nie występują żadne projekty w dzielnicach typu Mokotów, Żoliborz, Bielany, Śródmieście czy - z pojedynczymi wyjątkami - Wola, które kwalifikowałyby się do programu" - ocenia.

Mówiąc o negatywnych skutkach takiego procesu, społecznych, ekonomicznych i urbanistycznych przypomina też, że takie oddziaływanie programu jest w sprzeczności z zaleceniami Komisji Europejskiej, która wskazuje na potrzebę kreowania bardziej zwartych miast. Dlatego związek deweloperów oczekuje od resortu infrastruktury wprowadzenia zmian w programie.

Wskazuje m.in na potrzebę podniesienia cen maksymalnych, kwalifikujących lokal do programu MdM. Są one różne dla gmin; obecnie kształtują się od 3173,45 zł/mkw dla niektórych gmin w woj. świętokrzyskim do 6583,14 zł/mkw w Warszawie. Zdaniem Płochockiego ustalony poziom cen maksymalnych powoduje, że w niektórych miastach oferta lokali kwalifikujących się do programu to mniej niż 5 proc. wszystkich mieszkań na sprzedaż. Jednocześnie podkreśla, że Związek nie oczekuje zwiększenia wysokości dopłat i chce tylko, by osoby korzystające z programu MdM mogły kupić z dopłatą mieszkanie droższe, co zwiększa możliwość kupna lokalu położonego bliżej centrum miast.

Podniesienie limitów cenowych (związek nie precyzuje do jakiego poziomu) dla mieszkań nabywanych w ramach programu MdM, nie jest jedyną zmianą jakiej oczekują deweloperzy. Chcą oni także, by środki z rezerwy celowej w budżecie, które nie zostaną wykorzystane w danym roku na dopłaty w programie MDM przechodziły na rok następny i lata kolejne. Ponadto wnioski w programie MdM, ich zdaniem, powinny być składane, aż do czasu wykorzystania całego limitu środków przewidzianych na program. W 2014 r. na program przewidziano łącznie 600 mln. zł. Co roku ta kwota ma być zwiększana, aż do 2018 r., na który zaplanowano pulę 762 mln zł.

Takie działania mają zapewnić szerszy dostęp do programu, gdyż jak oceniają eksperci obecnie program jest skonstruowany tak, by działać "na pół gwizdka". Bartosz Turek z Lions Bank ocenia, że ze środków zaplanowanych na 2014 roku na dopłaty w ramach MdM rozdysponowane zostanie jedynie około 38 proc. Według jego wyliczeń, na podstawie wniosków nabywców lokali przekazanych do Banku Gospodarstwa Krajowego przez pierwsze 11 miesięcy funkcjonowania programu wykorzystanie dofinansowania sięgnęło jedynie 294 mln złotych.

Deweloperzy wykazują też, na mały udział rodzin wielodzietnych (według PZFD niespełna 4 proc. beneficjentów MDM to rodziny z dwójką lub trójką dzieci) w programie i postulują zniesienie dla takich rodzin wymogu zakupu pierwszego mieszkania. Rodziny wielodzietne, ich zdaniem powinny, móc uczestniczyć w programie nawet wtedy, gdy mają już swoje lokum, ale potrzebują większego mieszkania.

Resort infrastruktury już zaproponował nowelizację ustawy, która reguluje pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Chce m.in. zwiększyć wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Osoby z dwójką dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. (teraz 15 proc.), zaś rodziny i osoby z co najmniej trójką dzieci 30 proc. (teraz 15 proc.) wartości odtworzeniowej mieszkania. Ponadto program ma umożliwiać zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej, a także nowych mieszkań powstałych w wyniku przebudowy, co ma poszerzyć bazę mieszkań kwalifikujących się do programu.

Nowelizacja przygotowana przez resort jest obecnie konsultowana, ale PZFD już ocenia, że zaproponowane rozwiązania są niewystarczające. Obecnie resort infrastruktury nie przesądza, czy rozwiązania zaproponowane przez deweloperów zostaną zastosowane. Przyznaje, że zapoznał się z tymi propozycjami i ustosunkuje się do nich, gdy zakończy konsultacje.(PAP)

krz/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~kalaka
Faktycznie my tez kupujemu mieszkanie za miastem w Zabkach od http://www.gor-pis.pl/oferta.html a nie w miescie, bo taniej jest. Jak dla mnie to nie jest żaden minus. Dalej od centrum to spokojniej i lepiej dla rodzin z dzieckiem. A my planujemy z mezem dzieci wiec jak znalazł taka lokalizacja.
~olka25
coś w tym jest. Ja szukam od jakiegoś czasu mieszkania i widzę co dzieje się w Poznaniu. Developerzy kuszą tańszymi mieszkaniami poza miastem. Byłam nawet na inwestycji firmy Pajo , fakt ciekawą mają ofertę, ale ciekawe ilu chetnych będzie chcialo mieszkac za miastem.
~observer
Ciekawe argumenty. MDM istnieje od 11 miesiecy ale przez MDM wyludnila sie Warszawa w latach 1995- 2013. Jak ten Zagorny bardzo sie zamartwia wydatkami i budzetami samorzadow? O wlasnej kasie nawet nie wspomina bo ma na uwzdze TYLKO dobro spoleczne (wzmozony ruch samochodow) powinien kandydowac na prezydenta.
~tgd
co to znaczy ze deweloperzy CHCA. Moze czas skonczyc z tym finansowaniem ich dzialalnosci - oni maja sie swietnie i buduja coraz wiecej. Marze maja wysokie a Warszawa opycha kazda najmniejsza dzialke pod kolejne nieforemne bloki. Moze czas zmiast wesprzec dewloperow - wesprzec ludzi obnizajac im podatki - i niedobor w budzecie sfinansowac co to znaczy ze deweloperzy CHCA. Moze czas skonczyc z tym finansowaniem ich dzialalnosci - oni maja sie swietnie i buduja coraz wiecej. Marze maja wysokie a Warszawa opycha kazda najmniejsza dzialke pod kolejne nieforemne bloki. Moze czas zmiast wesprzec dewloperow - wesprzec ludzi obnizajac im podatki - i niedobor w budzecie sfinansowac kasa odlozona w BGK. I moze zlikwidujmy PCC od zakupu mieszkania na rynku wtornym - dlaczego pozwalamy na to by kupno mieszkania z drugiej reki bylo oblozone dodatkowymi kosztami a od dewelopera nie. I jeszcze dostaje doplate do kasy. Ludzie beda mieli wolne srodki na odlozenie na wklad i bedzie ich stac na kupienie fajnego mieszkania z rynku wtornego zamiast klitki w MdM na Białołęce...
~kama
Dlaczego wszędzie czytam że to developerzy chcą zmian zasad, albo proponują inne rozwiązania. Dlaczego ta grupa próbuje w ogóle manipulować programami rządowymi? Dlaczego nie ma tytułów: młodzi chcą zmiany zasad? Dla kogo jest w końcu ten program?
~Loca
Młodzi pewnie tez chcą zmiany zasad, tylko czy w ogóle ktoś ich pyta o zdanie albo przejmuje się tym co oni chcą? W sumie się tym nie interesowałam więc może ktoś mi napisze w jaki sposób wymyślili zasady MdM? Bo jak patrzę na zasady to mam wrażenie, że jakiś geniusz usiadł i zastanowił się co zrobić żeby jak Młodzi pewnie tez chcą zmiany zasad, tylko czy w ogóle ktoś ich pyta o zdanie albo przejmuje się tym co oni chcą? W sumie się tym nie interesowałam więc może ktoś mi napisze w jaki sposób wymyślili zasady MdM? Bo jak patrzę na zasady to mam wrażenie, że jakiś geniusz usiadł i zastanowił się co zrobić żeby jak najmniej osób skorzystało z tego programu.
~maja
Niech zaczną zabiegać aby zarobki Polaków zaczęły się zbliżać do poziomu Niemca czy Francuza wówczas problem sam się rozwiąże.
~defontens
polacy to tania siła robocza dla zachodniej europy i tak będzie jeszcze długo zatem nie będzie wzrostu płac. Jak tego nie rozumiesz to już twój problem dlatego ceny dostosowuje się do pensji a nie daje ceny europejskie przy braku perspektyw. To nie wymaga dużego myślenia panowie developerzy.
~zbig
Poproszę "bankier.pl" o 1 (słownie: jeden) artykuł wyjaśniający rzetelnie przyczynę różnicy kosztów mieszkania deweloperskiego w W-wie i np. Łodzi.
~ejty
Po co pisać artykuł. Niższe koszty działek w Łodzi, niższe wynagrodzenia pracowników itp.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki