REKLAMA

Program "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Więcej środków i mniej procedur

2022-12-05 06:53
publikacja
2022-12-05 06:53

Sztandarowy program rządu "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Program "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Więcej środków i mniej procedur
Program "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Więcej środków i mniej procedur
fot. Robert Wozniak /

"Jak alarmowaliśmy wielokrotnie na naszych łamach – ostatni raz ledwie tydzień temu – program »Czyste powietrze« w swojej dotychczasowej postaci okazał się mało skuteczny w poprawie jakości powietrza. Okazuje się, że presja i argumenty odnoszą skutek: jak dowiaduje się »Rzeczpospolita«, rząd planuje restart programu" - czytamy w dzienniku.

W artykule poinformowano, że "zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy".

"Konferencja, na której resort klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawią zmiany, odbędzie się – jak wynika z naszych informacji – 14 grudnia" - poinformowano.

"Jak się dowiadujemy, podniesiony zostanie próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. Zwiększone zostaną maksymalne kwoty dotacji – w związku z inflacją. Dla zamożniejszych pojawi się też „usprawniona” ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Dotąd nie działało to dobrze: zawarto jedynie 3,2 tys. umów" - dodano.

Jak informuje "Rz", "program w nowej odsłonie ma oferować znacząco większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/mkw. lub o minimum 40 proc. Jednocześnie wraz z wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW pracuje nad uproszczeniem procesu rozliczeń".

oloz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
arzab
Ile tam wynosi czas oczekiwania na zwrot pieniędzy po uzupełnieniu dziesiątek dokumentów, 9 miesięcy czy już więcej ?
obeznany
W programie powinna znaleźć się edukacja. Zwykli ludzie mogą nie wiedzieć prostych rzeczy, ale najczęściej nie wiedzą budowlańcy oraz nawet projektanci starej daty! "25 cm styropianu? Po co aż tyle? 10 cm wystarczy." Potem ździwienie "spalam 5 ton węgla, a przecież dom jest ocieplony". Albo "ja nie muszę W programie powinna znaleźć się edukacja. Zwykli ludzie mogą nie wiedzieć prostych rzeczy, ale najczęściej nie wiedzą budowlańcy oraz nawet projektanci starej daty! "25 cm styropianu? Po co aż tyle? 10 cm wystarczy." Potem ździwienie "spalam 5 ton węgla, a przecież dom jest ocieplony". Albo "ja nie muszę ocieplać, bo mam grube ściany". Opór cieplny nikt nie potrafi policzyć, a pojęcie mostku cieplnego to już totalna abstrakcja. Sam budowałem to tacy fachowcy pukali się w głowę, jak dom ocieplam.
xx2
Myślałem, że tylko ja takich spotykam... Najlepsze było: "przecie lodówka ma 5cm izolacji i działa".
peluquero
15 la temu inwestycja termomodernizacji dla praktycznie dowolnego budynku z lat 80 (i wczesniejszych) miala prosty czas wzrostu maksymalnie 15lat, NPV w najlepszych przypadkach wynosiło 6-8 lat, i wtedy należalo się za to zabrać a nie teraz kiedy wywindowane są robocizna i ceny materiałów budowlanych, nawet przy obecnych cenach energii 15 la temu inwestycja termomodernizacji dla praktycznie dowolnego budynku z lat 80 (i wczesniejszych) miala prosty czas wzrostu maksymalnie 15lat, NPV w najlepszych przypadkach wynosiło 6-8 lat, i wtedy należalo się za to zabrać a nie teraz kiedy wywindowane są robocizna i ceny materiałów budowlanych, nawet przy obecnych cenach energii czas zwrotu jest dłuższy w wielu przypadkach niż wtedy, i trzeba termomodernizacje dokładać do tzw przedsięwzięcia. Dodam tylko że to wszystko o czym pisze można było zrobić bez żadnej redystrybucji (dopłat/dodatków).
obeznany
Zaradny tak zrobił już dawno, korzystając z programu lub nie, a teraz oszczędza, szczególnie przy tych cenach ogrzewania. Bezradny nie zrobi, jeśli się go do tego nie zmusi.

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki