REKLAMA

Prognoza: około 2035 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone

2022-12-06 16:14
publikacja
2022-12-06 16:14

Już około 2035 roku Chiny mają prześcignąć Stany Zjednoczone, Indie zaś mają szansę dogonić amerykańską gospodarkę do 2075 r. Największymi gospodarkami świata mogą stać się kraje jak Nigeria, Pakistan i Egipt – oszacowali ekonomiści z Goldman Sachs.

Prognoza: około 2035 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone
Prognoza: około 2035 roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone
fot. Roman Sigaev / / Shutterstock

Zespół ekonomistów z Goldman Sachs opracował raport przewidujący długoterminowe prognozy gospodarcze do roku 2075 dla 104 państw świata. Wynika z niego, że chociaż zarówno gospodarki państw rozwiniętych jak i rozwijających się spowolniły w ostatnim czasie, tak te drugie rosną szybciej niż pierwsze. W związku z tym – według szacunków ekspertów – udział gospodarek państw rozwijających się w światowym PKB będzie coraz wyższy z każdym rokiem. Zmianie ma też ulec dystrybucja światowych dochodów – coraz większe znaczenie mają mieć "średnie" gospodarki.

Jak wskazano w raporcie, w 2011 roku wzrost PKB w większości gospodarek był rozczarowujący. Zwrócono jednak uwagę, że gospodarki Chin, Indii oraz Indonezji nieznacznie przebiły prognozy, podczas gdy Rosji, Brazylii i Ameryki Łacińskiej odnotowały gorsze wyniki, niż przewidywano. W związku z tym ekonomiści oszacowali, że coraz większa część światowego PKB będzie przesuwała się w stronę Azji w przeciągu następnych 30 lat. Prognozy specjalistów z Goldman Sachs wskazują, że w 2050 roku pięcioma największymi gospodarkami będą kolejno Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Indonezja oraz Niemcy.

"Jeśli wydłużymy horyzont projekcji do 2075 roku, to z uwagi na perspektywę szybkiego wzrostu liczby ludności w krajach takich jak Nigeria, Pakistan i Egipt można prognozować, że przy odpowiedniej polityce, gospodarki te mają szanse stać się jednymi z największych na świecie" – napisano w raporcie. Dodano, że Indie mogą w 2075 roku stać się drugą gospodarką świata, zajmując miejsce USA.

Zdaniem ekonomistów, "dekada wyjątkowości" Stanów Zjednoczonych ma niskie szanse na to, by się powtórzyć. Jak wskazali, amerykańska gospodarka okazała się wyjątkiem wśród państw rozwiniętych, ponieważ jej realny wzrost PKB w ciągu ostatniej dekady okazał się wyższy, niż przewidywano. Jednak według specjalistów z Goldman Sachs, USA raczej nie powtórzą tego sukcesu oraz posiadają niższy potencjał wzrostu niż duże gospodarki państw rozwijających się, w tym Chin oraz Indii. Wskazali również, że silna pozycja dolara amerykańskiego w ostatnich latach spowodowała, że wzrósł on znacznie powyżej swojej prawdziwej wartości PPP [purchasing powery parity – parytet siły nabywczej, przyp. PAP], co z kolei oznacza, że w ciągu najbliższych 10 lat bardziej prawdopodobny jest spadek jego wartości. (PAP)

ra/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mirek6504
Proste pytanko ??? Czy USA do 2035 splaca swoje dlugi czy bedzie tego wiecej ?
mararok
Taka prognoza jest tyle warta co zeszłoroczny śnieg. Po co ktoś zajmuje się takimi pierdołami, świat jest tak złożony, że ciężko przewidzieć co będzie za rok a co dopiero 2035... Masy ludzkie z nikłą samoświadomością są dla ludzkości bardzo niebezpieczne, a wystarczyłoby nauczyć je co to znaczy być człowiekiem i jaka jest jego natura
zene
Szybciej,
upadek "zachodu" przyspieszyl ostro.
Teraz kryzys energi przez Covida i sankcje.
niiespodziewanie gra dla nowych

Jeszcze teraz nawalanka Jankesi - UE, m.in. dotacje Jankesów,
powalcza w WTO.
A gdzie 2 sie bije,
inni korzystaja
faramir_z_gondoru
Chiny już prześcignęły USA, ale nikt tego oficjalnie nie chce przyznać.
samsza
Przez politykę 1 dziecka mają poważny problem z demografią, może "zapłoną" przez chwilę jakimś rekordem, ale bez eutanazji będzie im ciężko to utrzymać.
Armia starców wymaga armii oferującej im usługi.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki