Profesor Jan Szyszko otrzymał nagrodę im Ettore Majorany "Nauka dla Pokoju"

Były polski minister ochrony środowiska, profesor Jan Szyszko otrzymał nagrodę im Ettore Majorany "Nauka dla Pokoju", przyznawaną m. in. przez Papieską Akademię Nauk. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w siedzibie Akademii w Watykanie.

Nagroda jest przyznawana za osiągnięcia naukowe, które służą sprawie pokoju i rozwoju. Profesor Szyszko otrzymał ją za badania nad znaczeniem struktury krajobrazu wiejskiego i długofalowych zmian w systemie klimatycznym, a także nad wymianą dwutlenku węgla między ekosystemem i atmosferą. Z uznaniem spotkały się też jego prognozy dotyczące roli lasów i zarządzania krajobrazem w dziedzinie ochrony klimatu, środowiska i bioróżnorodności. W przeszłości laureatem nagrody, ustanowionej dwadzieścia lat temu, był kardynał Joseph Ratzinger.

Jej patron Ettore Majorana, uważany za jednego z najwybitniejszych fizyków XX wieku, był uczniem Enrico Fermiego i jak on zajmował się atomem i energią jądrową. Po tajemniczym zniknięciu w 1938 roku, w wieku zaledwie 32 lat, Majorana stał się symbolem naukowca przerażonego myślą o konsekwencjach swoich odkryć.

 
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~anka

Oby więcej takich Polaków..

!