REKLAMA

Prof. Snyder: Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego

2022-05-20 18:31
publikacja
2022-05-20 18:31
Prof. Snyder: Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego
Prof. Snyder: Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Dzisiejsza Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego: kult wodza, kult zmarłych skupiony wokół II wojny światowej i mit o minionej imperialnej wielkości przywracany przez uzdrawiającą przemoc, morderczą wojnę z Ukrainą - pisze na łamach "New York Timesa" amerykański historyk Timothy Snyder.

"Podróżnik w czasie z lat 30. nie miałby trudności z uznaniem reżimu Putina za faszystowski. Symbol Z, wiece, propaganda, wojna jako oczyszczający akt przemocy i doły z trupami wokół ukraińskich miast; wszystko to jest bardzo proste" - uważa Snyder, który jest profesorem historii na Uniwersytecie Yale.

Jego zdaniem "wojna z Ukrainą to nie tylko powrót do tradycyjnego faszystowskiego pola walki, ale także powrót do tradycyjnego języka i praktyki faszystowskiej: inni ludzie są po to, by mogli zostać skolonizowani, Rosja jest niewinna ze względu na swoją prastarą przeszłość, istnienie Ukrainy to międzynarodowy spisek, a wojna jest odpowiedzią".

"Mylimy się ograniczając nasze obawy przed faszyzmem do pewnego obrazu Hitlera i Holokaustu" - twierdzi Snyder, dowodząc, że wywodzący się z Włoch ruch "miał zwolenników w całej Europie (i Ameryce), a we wszystkich tych odmianach chodziło o triumf woli nad rozumem".

"Wielu waha się, by postrzegać dzisiejszą Rosję jako faszystowską, ponieważ stalinowski Związek Sowiecki określił się jako antyfaszystowski", ale to "elastyczność Stalina w kwestii faszyzmu jest kluczem do zrozumienia dzisiejszej Rosji" - przekonuje historyk.

Według niego "za Stalina faszyzm był najpierw obojętny, potem był zły, potem był dobry, aż kiedy Hitler zdradził Stalina, a Niemcy najechały na Związek Sowiecki znów był zły, ale nikt nigdy nie zdefiniował, co on oznacza".

"Faszystowska polityka zaczyna się, jak powiedział nazistowski myśliciel Carl Schmitt, od definicji wroga, a ponieważ sowiecki antyfaszyzm oznaczał jedynie zdefiniowanie wroga, to umożliwił faszyzmowi wejście do Rosji tylnymi drzwiami" - twierdzi Snyder.

Podkreśla on, że "w Rosji XXI wieku +antyfaszyzm+ stał się po prostu prawem rosyjskiego przywódcy do definiowania wrogów narodu (...), dla prezydenta +faszysta+ lub +nazista+ to po prostu ktoś, kto sprzeciwia się jemu lub jego planowi zniszczenia Ukrainy, a Ukraińcy to +naziści+, bo nie akceptują tego, że są Rosjanami i stawiają opór".

"Mowa nienawiści skierowana do Ukraińców ułatwia ich mordowanie, co widać w Buczy, Mariupolu i każdej części Ukrainy, która była pod rosyjską okupacją. Masowe groby nie są wypadkiem przy pracy, ale oczekiwaną konsekwencją faszystowskiej wojny zniszczenia" - zaznacza Snyder, który jest autorem wielu książek o faszyzmie, totalitaryzmie i historii Europy. (PAP)

baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
olmert
Konrad Kąkolewski, żydowski oszust z Radomia oraz główny oskarżony w aferze GetBack, za kilka dni może wyjść na wolność.

Sąd już 7-krotnie obniżył wysokość jego kaucji: "Kwota poręczenia majątkowego jest rażąco nieprzystająca do sytuacji materialnej oskarżonego" - twierdzą śledczy. Ich zdaniem może on uciec z Polski
Konrad Kąkolewski, żydowski oszust z Radomia oraz główny oskarżony w aferze GetBack, za kilka dni może wyjść na wolność.

Sąd już 7-krotnie obniżył wysokość jego kaucji: "Kwota poręczenia majątkowego jest rażąco nieprzystająca do sytuacji materialnej oskarżonego" - twierdzą śledczy. Ich zdaniem może on uciec z Polski do Izraela, gdzie przebywał 2 lata bezpośrednio przed rozkręceniem tego wałka w Polsce.

Obok Kroka-Podgóskiego-Solorza-Żak to drugi żydowski oszust z Radomia na tak poważna skalę!
olmert
Prokuratura dodaje, że ma dowody, iż przed zatrzymaniem i aresztowaniem Kąkolewski "świadomie podjął próbę ukrycia się przed organami ścigania, wyjeżdżając do Izraela, z którego jego ewentualna ekstradycja byłaby niemożliwa lub znacznie utrudniona". Jak ujawniają nam śledczy, "jednocześnie przygotowywał tam warunki Prokuratura dodaje, że ma dowody, iż przed zatrzymaniem i aresztowaniem Kąkolewski "świadomie podjął próbę ukrycia się przed organami ścigania, wyjeżdżając do Izraela, z którego jego ewentualna ekstradycja byłaby niemożliwa lub znacznie utrudniona". Jak ujawniają nam śledczy, "jednocześnie przygotowywał tam warunki do pozostawania w tym kraju na dłużej, zakładając konto w izraelskim banku, zbywając część swoich aktywów oraz rozwijając kontakty biznesowe".
moshe_klotz
aj waj Snyder
masz dlugi, ze scieme za kase gonisz ?

OBCIACH
moshe_klotz
jesli Alzheimer,
to juz jasne z toba
olmert
Izrael spełnia wszystkie kryteria państwa faszystowskiego, a ten Żymianin tego nie zauważa :)
zoomek
Tak jak UPAdlina.
Szarpią się nasi dwaj wrogowie i nie na naszej ziemi. Podziwiać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
proanty
A Kanada i Australia ile? Tak z ciekawości?
olmert
Oba kraje siedzą na przepastnych złożach naturalnych, które kiedyś należały do Indian oraz Aborygenów.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki