REKLAMA

Prof. Flisiak: Ten lockdown jest zły

2020-11-05 09:58
publikacja
2020-11-05 09:58
PTEILHZ

Nowy lockdown jest działaniem nadmiarowym, prawdopodobnie robionym na zapas. Zamknięcie gospodarki i szkół może doprowadzić do tego, że nie będzie komu i za co leczyć - powiedział prof. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w rozmowie z czwartkową "Gazetą Wyborczą".

Prof. Flisiak, który jest również kierownikiem kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stwierdził, że lockdown jest "działaniem nadmiarowym", które w dłuższej perspektywie doprowadzi do upadku opieki zdrowotnej. Wskazał jednak, że jeśli idzie o opiekę nad pacjentami z COVID-19, w systemie są jeszcze spore rezerwy. "Są szpitale, na przykład u nas, w Białymstoku, które władze jakoś dziwnie chronią, zwalniając całkowicie z obowiązku zajmowania się chorymi z koronawirusem. I nie są to placówki wysokospecjalistyczne. Dlatego wydaje mi się, że można podjąć jeszcze inne działania, żeby zwiększyć wydolność systemu" - powiedział.

Poproszony o skomentowanie słów premiera Morawieckiego, że według naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego przez demonstracje może być nawet o pięć tysięcy zakażeń dziennie więcej, odparł, że "nie ufa" tym szacunkom liczbowym. "Nie wiem, co to za obliczenia, ale jeśli tych samych ekspertów, na których prognozach rząd opierał się dotychczas, to specjalnie im nie ufam. Zresztą zupełnie nie wiem, na jakiej podstawie da się coś takiego policzyć. Czy ci eksperci mierzyli odległości między demonstrującymi, liczyli, ilu miało maseczki i jak długo trwał ich pochód przez to czy inne miasto? Uwzględnienie wszystkich zmiennych w takich obliczeniach jest niemożliwe. Można tylko stwierdzić po fakcie, czy zakażeń przybyło, czy nie, ale ustalenie przyczyny już nie jest takie proste. Na razie wzrost liczby zakażonych można wytłumaczyć normalnym rozwojem epidemii" - wytłumaczył.

Spytany, czy podtrzymuje swoje słowa sprzed tygodnia, że szacowanie jak rozwinie się sytuacja epidemiczna to "wróżenie z fusów", powiedział, że dalej tak uważa. "Na razie problem będzie taki, że będziemy diagnozować COVID-19 także na podstawie testów antygenowych. To dobra decyzja. Złe jest to, że nie ma systemu raportowania wyników tych testów, takiego, jaki jest w laboratoriach przy badaniach PCR, które raportują wyniki do sanepidu. Testy antygenowe mają być robione na izbach przyjęć, SOR-ach, w poradniach. A kto się zajmie raportowaniem? Zgłaszałem ten problem w ministerstwie, mam nadzieję, że będzie dostrzeżony. W sanepidzie też zrobili wielkie oczy. Niewykluczone więc, że po wprowadzeniu testów antygenowych w oficjalnych statystykach liczba wykrytych zakażeń nie tylko nie wzrośnie, ale nawet spadnie" - wskazał.

Autorka: Alicja Skiba

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (8)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
To juz chyba obled! Pokaz mi na kogo glosowales a powiem Ci jaki masz stosunek do tego czy tamtego. Moge nie znac sie na epidemiach ale jak slucham roznych "ekspertow" to od razu wiem czy popieraja rzad czy opozycje. Gdzie merytoryczne argumenty? Pan profesor od medycyny uwaza , ze opinie nt rozwoku epidemii to wrozenie To juz chyba obled! Pokaz mi na kogo glosowales a powiem Ci jaki masz stosunek do tego czy tamtego. Moge nie znac sie na epidemiach ale jak slucham roznych "ekspertow" to od razu wiem czy popieraja rzad czy opozycje. Gdzie merytoryczne argumenty? Pan profesor od medycyny uwaza , ze opinie nt rozwoku epidemii to wrozenie z fusow ale wie kiedy braknie pieniedzy na sluzbe zdrowia....To juz szalenstwo na zasadzie popierasz pis czy po? A gdzie miejsce na niezalezne myslenie, wolne od manipulacji jednych czy drugich?
samsza
Jest to temat marginalny? Dlaczego TVP nie znalazła czasu antenowego na przepytanie rządowych ekspertów i oficjeli przez znających temat ze strony strony społeczeństwa ?
To ukrywanie niekompetencji tych gości ?
12adam12
Profesor a tok myślenia jak ucznia szkoły specjalnej. Nawet nasz bohater Trzaskowski zauważył, że szpitale są już pełne. Chyba, że po prostu kłamie i celowo wprowadza opinię publiczną w błąd. Bo jak tu nie ufać profesorowi?
gronostaj
Szpitale "koordynacyjne" covidowe tak. Ale są jeszcze inne szpitale.
siema123
Mati ma jedyne słuszne zdanie bo zna się na wszystkim.
demeryt_69
Ale najlepiej zna się na gruntach :)
demeryt_69
Ciekawe co sądzi o tym Misiak, ten z Work Service co to uczył zredukowanych spawaczy stoczniowych fachu psich fryzjerów - szalom!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki