REKLAMA

Prof. E. Mączyńska o deregulacji: potrzeba czegoś w zamian

2012-04-06 06:30
publikacja
2012-04-06 06:30

Dobiegają końca konsultacje społeczne projektu ustawy dotyczącej deregulacji niektórych zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości w pierwszej kolejności planuje ułatwić dostęp do 49 profesji, w tym m.in. dla adwokatów, bibliotekarzy, pośredników pracy, spawaczy, detektywów, pilotów wycieczek i taksówkarzy. Już rozpoczęły się prace nad kolejną listą zawodów. Docelowo deregulacja będzie dotyczyć 230 profesji.


Polska przoduje w Unii Europejskiej w liczbie regulowanych zawodów. Ograniczony dostęp obowiązuje w 380 przypadkach. U naszych zachodnich sąsiadów są to 152 profesje, a w Estonii zaledwie 47. Dlatego jednym z najważniejszych zadań rządu w tej kadencji ma być stopniowa deregulacja ok. 230 zawodów. Rządowy projekt już budzi wiele kontrowersji. 

 - Nie podoba mi się ta argumentacja, że skoro w Szwecji jest 90 zawodów regulowanych, a u nas ok. 300, to wobec tego musimy dojść do poziomu Szwecji. To byłoby zasadne pod warunkiem, że nasze systemy społeczno-gospodarcze byłyby identyczne, a nie trzeba wielkich wywodów, żeby pokazać, jak wielkie różnice nas dzielą w systemie stanowienia i egzekwowania prawa - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Problemy z egzekwowaniem prawa mogą w przypadku tej ustawy okazać się kluczowe.

 - Co z tego, że ktoś mnie oszuka w transakcji, np. pośrednik doprowadzi do tego, że zawrę niewłaściwą transakcję, z wadą. Co z tego, że sąd zasądzi mi odszkodowanie na moją korzyść, jeżeli to odszkodowanie nie będzie mogło być wyegzekwowane - podkreśla prof. Mączyńska.

Jednocześnie dodaje, że w Polsce brakuje mechanizmów, które pozwolą ocenić rzetelność zawodową w danej grupie zawodowej. Pracując nad ułatwieniami w dostępie rząd powinien również zastanowić się nad zapewnieniem bezpieczeństwa konsumentów i odbiorców usług.

 - Nie czułabym się bezpiecznie obsługiwana przez takiego pośrednika nieruchomości. Jeśli zawieram transakcję życia, czyli kupuje dom za kilkaset tysięcy lub za kilka milionów, nie chciałabym tego powierzyć komuś, kto nie ma wiedzy prawnej, nie ma odpowiedniego wykształcenia, kto się nie orientuje w zawiłościach handlowych. Wobec tego powinnam iść do kogoś, kto ma dobre kwalifikacje, ale jak mogę to ocenić - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Zdaniem prof. Mączyńskiej potrzebne są jakieś regulacje w zamian.

 - Powinny być bardzo dokładnie określone zasady bezpieczeństwa funkcjonowania w danym zawodzie i dla osób, którzy są obsługiwani przez daną grupę zawodową. Jeżeli jest tak, że ktoś z podstawowym wykształceniem może założyć biuro pośrednictwa pracy, to gdzie jest to zabezpieczenie? Ja tego nie widzę, potrzeba czegoś w zamian - uważa prof. Elżbieta Mączyńska.

Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje już z innymi resortami kolejne propozycje zawodów, do których dostęp będzie ułatwiany. Na nowej liście mają znaleźć się m.in. zawody podlegające Ministerstwu Finansów, czyli np. agent ubezpieczeniowy, makler czy doradca inwestycyjny.

Rząd liczy na to, że deregulacja niektórych zawodów zwiększy w nich zatrudnienie nawet o 20 proc. W konsekwencji ma powstać ok. 100 tys. nowych miejsc pracy.


/ newseria.pl

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk obszaru Firma i Podatki Bankier.pl

Klienci to nie stado jeleni

Spokojnie, bez obaw - uwolnienie zawodów w polskim wydaniu nie oznacza, że każdy obywatel będzie mógł zostać kim chce bez spełnienia jakichkolwiek minimalnych warunków. Ścieżka do zawodów jest skracana, a nie likwidowana. Naturalnie jak w przypadku każdej ustawy, pojawiają się także błędy, które trzeba koniecznie poprawić, np. dotyczy to zawodu pośrednika w handlu nieruchomościami. Tutaj rząd przesadził z planowanymi zmianami, bo zgodnie z nimi żeby zostać pośrednikiem wystarczy zdać maturę. Niemniej uwolnienie zawodów to krok w dobrą stronę.

Przede wszystkim, żeby pracować w danej profesji trzeba skończyć studia lub inną szkołę, która powinna być na tyle wymagająca, by po jej zakończeniu nie trzeba było uczyć się przez kolejne 10 lat by rozpocząć pracę w wyuczonym zawodzie. Ponadto nie można traktować konsumentów jak stada jeleni, którzy nie potrafią zweryfikować, czy człowiek, któremu płacą za usługę rzeczywiście posiada odpowiednie kwalifikacje.

Do tego wystarczy wyszukiwarka internetowa, opinia znajomych czy rodziny. Licencje bardzo często „ogłupiały społeczeństwo”, bo chociaż ustawodawca najprawdopodobniej miał dobre intencje, to jednak wprowadzając ograniczenia dla tak wielu zawodów stworzył zamknięte kręgi ludzi, którzy w przeważającej części zajmowali się tylko dbaniem o własne interesy. Licencja nigdy nie gwarantowała tego, że dana osoba przestrzegała zasad etyki.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Kon Donek
Święte słowa, tyle że licencje powinny pozostać, ale jako nieobowiązkowe. Trudno wystrychnąć na dutka tych, którzy zainwestowali i czas i pieniądze w swoje szkolenie, i są w połowie drogi do uzyskania licencji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki