Produkcja "zielonego" prądu w Niemczech w górę o 1000 proc.

Od 1990 roku wytwarzanie ekologicznej energii elektrycznej w Niemczech wzrosło o 1000 proc., a eksport prądu osiągnął właśnie kolejny rekord – wynika ze wstępnych danych za 2017 rok, przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl. Niemcy są jednak dalecy od samozadowolenia, bo rekordowe wyniki przykrywa cień porażki do jakiej musiała przyznać się kanclerz Merkel.

(YAY Foto)

W momencie zjednoczenia u naszych zachodnich sąsiadów królowały trzy źródła energii elektrycznej – węgiel brunatny (z 31 proc. udziałem), węgiel kamienny (26 proc.) i atom (28 proc.). Energetyka odnawialna (wówczas niemal wyłącznie elektrownie wodne) dostarczała Niemcom 20 TWh, czyli niespełna 4 proc. całej produkcji prądu.

„Zielone” elektrownie wypierają węgiel i atom

Po 27 latach (a zwłaszcza ostatnich 10 latach niezwykle szybkiej transformacji) sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Produkcja „zielonego” prądu w Niemczech w 2017 roku wyniosła niemal 217 TWh, z czego prawie połowę (105 TWh) dostarczyły farmy wiatrowe, 46 TWh spalanie biomasy, 40 TWh panele słoneczne, 7 TWh spalanie biogazu i tylko produkcja w elektrowniach wodnych pozostała na niezmienionym poziomie – wynika z danych niemieckiej organizacji AGEB, zrzeszającej instytuty badawcze i organizacje przemysłowe.

To oznacza, że w ubiegłym roku co trzecia kilowatogodzina wyprodukowana w Niemczech pochodziła już ze źródeł odnawialnych. Dla porównania ubiegłoroczna produkcja energii elektrycznej w Polsce wg danych PSE wyniosła niespełna 166 TWh, z czego blisko 80 proc. pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego, ok. 6 proc. z gazu, a kilkanaście procent ze źródeł odnawialnych.

(WysokieNapiecie.pl)

W latach 1990-2017 o połowę spadła natomiast produkcja prądu w niemieckich elektrowniach atomowych (do 76 TWh); Z węgla kamiennego zmniejszyła się o jedną trzecią (do 94 TWh), a z węgla brunatnego o 13 proc. (do 148 TWh). Wzrosłą natomiast (o 140 proc. do 86 TWh) produkcja prądu w elektrowniach opalanych gazem ziemnym, które są w stanie szybko reagować na wahania generacji wiatrowej i słonecznej.

Niemcy produkują tak dużo "zielonej" energii, że przez większość godzin w roku mają najniższą hurtową cenę energii elektrycznej w Europie i są jej ogromnym eksporterem. Według wstępnych danych AGEB w 2017 roku sprzedali za granicę 54 TWh prądu - najwięcej w historii. Blisko połowę z tego do Austrii (m.in. przesyłając prąd przez polskie i czeskie sieci tranzytem). Zdarzają się dni, gdy już nawet import nie pomaga, ceny prądu są ujemne, a elektrownie atomowe, co do zasady pracujące "pod sznurek" muszą zmniejszać generację nawet o połowę, jak miało to miejsce chociażby 28 stycznia tego roku.

Merkel przyznaje się do porażki

I chociaż produkcja „zielonego” prądu wypiera kilowatogodziny z węgla i atomu szybciej, niż zakłada strategia rządu, a w 2017 roku więcej niż jedna piąta „zielonego” prądu wytwarzanego w całej Unii Europejskiej pochodziła z Niemiec, to rząd Angeli Merkel musiał przyznać się do istotnej porażki. W projekcie umowy koalicyjnej CDU/CSU z SPD, który wyciekł do mediów, zrezygnowano ze sztywnego określenia poziomu redukcji emisji dwutlenku węgla do 2020 roku na poziomie 40 proc. I nie jest to efekt koalicyjnych targów, a po prostu przyznania się rządu, że ten cel jest już nierealny, więc nie ma sensu wpisywać go do dokumentu. Zgodnie z ubiegłorocznym rządowym raportem (także ujawnionym nieoficjalnie), do końca dekady Niemcy osiągną nieco powyżej 30% redukcji CO2 względem 1990 roku.
Czy wzrośnie determinacja wielkiej koalicji w tym Polski oraz czym Niemcy zajmą się w najbliższych latach? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 bpv

Można sprawdzić czystości powietrza w Europie na stronie internetowej.
Wniosek jest taki, że w Londynie i Berlinie mają czystsze powietrze niż w naszych uzdrowiskach.
Oddychajcie pełną piersią "dobrą zmianą".

! Odpowiedz
2 10 ajwaj

"""gdy już nawet import nie pomaga, ceny prądu są ujemne"""

czyli tak, odbiorcy placa w rachunku za prad ca 100 % narzutu na EEG-Erneuerbare Energie Gesetz - DOTACJE do OZE
Koncerny energetyczne RWE, E-ON & Co. sa "zalatwiane" perfidna, dotowana konkurencja > musza sprzedawac ponizej kosztów wytworzenia energii, albo dawac za darmo (nie moga wylaczyc elektrowni bo przestanie wiatr wiac na pewno) !!! itd. itp.

I nic dziwnego, ze szef Mittelstaendische Unternehmen - srednich przedsiebiorstw - "Europa postepujaco traci konkurencyjnosc w swiecie"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 33 search

Wygiel to samo dobro w polsce. Pamietram jak pani w przedszkolu mowila ze z wegla wszystko sie produje. Dzis moze nie wszysko ale pomyslmy.
Gornicy maja prace, a my mamy drogi prad, firmy zarabiaja na sprzedazy kopciuchow na mial, a my wdychamy filtrujemy plucami i chorujemy czesciej. Lekarze maja robote, pielegniarki i prszemysl farmaceutyczny bo lykamy tony lkow, Ilosc nowotworow u ludzi wzrasta a co oznacza ze ludzie umieraja wczesniej co rowniez jezst mega +++ dla panstwa bo wspiera sie ZUS i jest na premie dla ciezko pracujacych pracownikow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 15 xiven

a my będziemy korzystać z węgla Polskiego a następnie rosyjskiego ponieważ tak się nam opłaca... nie będziemy nowocześni na siłę żeby podlizać się niemcom :)

! Odpowiedz
15 6 niepelnosprawny_org

porównanie do 1990? zarty?...

! Odpowiedz
2 16 _jasko

A czemu nie? Rok 1990 jest rokiem zero", bo już w następnych latach oprócz energii wodnej zaczęto korzystać z innych źródeł energii odnawialnej.

! Odpowiedz
0 7 fakty

No nie, jak to tak można zaplanować coś w 1990 roku na 50 lat do przodu i konsekwentnie to realizować. Matoły Ci Niemcy, nie wiedzą, że planuje się do następnych wyborów, a po nas choćby potop.

! Odpowiedz
19 14 msciwy_ogorek

Poland stronk! Wungiel Power!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil