REKLAMA

Produkcja przemysłowa wciąż na solidnym plusie

2021-10-20 10:00
publikacja
2021-10-20 10:00
Produkcja przemysłowa wciąż na solidnym plusie
Produkcja przemysłowa wciąż na solidnym plusie
fot. goodluz / / Shutterstock

Po dwóch słabszych miesiącach wrzesień przyniósł solidny wzrost produkcji sprzedanej przemysłu – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednakże w dalszym ciągu na statystyki produkcji negatywnie rzutowały problemy branży motoryzacyjnej.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była we wrześniu o 8,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zarazem jednak odnotowano wzrost aż o 11 proc. względem sierpnia - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Dane okazały się nieco lepsze od rynkowego konsensusu. Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa we wrześniu była o 8,0% wyższa niż rok temu po tym, jak w sierpniu odnotowano wzrost o 13,2% rdr. Warto dodać, że zarówno wyniki zarówno za sierpień, jak i lipiec i czerwiec, okazały się niższe od rynkowego konsensusu.

Analizując dane z przemysłu, trzeba wziąć pod uwagę malejący efekt bazy z ubiegłego roku. Rok temu wiosną przeżyliśmy załamanie produkcji przemysłowej na skutek europejskiego lockdownu. Później jednak fabryki ruszyły pełną parą, więc odwołujemy się już do znacznie wyższych poziomów produkcji. Mimo to w okresie styczeń-wrzesień wartość produkcji zwiększyła się o solidne 15,5 proc. Dla porównania, w tym samym okresie roku ubiegłego produkcja była niższa o 3,2% rdr.  Natomiast po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wrześniowa produkcja przemysłowa była o 8,7% wyższa niż rok temu oraz o 0,9% wyższa niż w sierpniu.

- W stosunku do września ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 22,1%, w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 21,0%, papieru i wyrobów z papieru – o 18,7%, wyrobów z metali – o 16,6%, maszyn i urządzeń – o 15,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 14,9%, metali – o 14,4%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 12,3% - informuje GUS.

Wciąż silny spadek produkcji notowano w branży motoryzacyjnej, która od wielu miesięcy zmaga się z niedoborami komponentów – przede wszystkim półprzewodników. We wrześniu produkcja pojazdów samochodów, przyczep i naczep była o 17,3% niższa niż przed rokiem. W sierpniu odnotowano spadek produkcji motoryzacyjnej aż o 26,1% mdm.

Mocne wyniki polskiego sektora wytwórczego wpisują się w ogólnoświatowy trend. Za sprawą polityki lockdownów konsumenci przez wiele miesięcy mieli ograniczony dostęp do wielu usług. Równocześnie w wielu krajach rozwiniętych rządy wypłaciły ludziom nadzwyczajne zasiłki, zapomogi lub dotowały administracyjnie zamknięte przedsiębiorstwa. Konsumenci wciąż mają więc pieniądze, które chętnie wydają na dobra przemysłowe: meble, sprzęt agd i rtv czy samochody.

Dwucyfrowa dynamika produkcji przemysłowe w ostatnich miesiącach okupiona została wysoką ceną w postaci przeszło  10-procentowej inflacji producenckiej. We wrześniu inflacja PPI wyniosła 10,2% wobec 9,5% odnotowanych w sierpniu oraz 8,4% w lipcu.  

Źródło:
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
"Produkcja przemysłowa wciąż na solidnym plusie"

I tak trzymać! Produkcja przemysłowa i zbiory w rolnictwie to najważniejsze wskaźniki.
Pozostałe wskaźniki są ich funkcją/pochodną.
demeryt_69
Ten kolo na focie taki zadbany, z kolczykiem w uchu ... w pierwszej chwili myślałem, że to Conchita Wurst :)

bha
Przedświąteczny i przed noworoczny trend od lat
3456
jedno jest tylko ciekawe kto do tej roboty teraz w tym nowym ładzie wirusowym pójdzie .skąd wezmą frajerów to jest ciekawe .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki