Produkcja przemysłowa rozczarowała ekonomistów

Grudniowy odczyt produkcji przemysłowej okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Na plus można jednak zaliczyć fakt, że produkcja w ogóle wzrosła.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była o 3,8% wyższa niż w grudniu 2018 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z listopadem wartość produkcji spadła o 9,4%. W całym 2019 roku GUS odnotował wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4% rdr.

(Bankier.pl)

rDane z przemysłu wyraźnie rozczarowały. Mediana prognoz ekonomistów zakładała roczną dynamikę produkcji przemysłowej na poziomie 6,1% po wzroście o zaledwie 1,4% odnotowanym w listopadzie.

Także po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni roboczych statystyki z polskiego przemysłu nie prezentują się najlepiej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła -2,9% mdm i 2,1% rdr. W listopadzie roczna „odsezonowana” dynamika produkcji wyniosła 5,4%, w październiku 3,7%, a we wrześniu 3,5%.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

W grudniu wyniki sektora przemysłowego obciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie zanotowano spadek produkcji o 1,7% rdr. Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci. W energetyce i ciepłownictwie odnotowano wzrost o 4,6% rdr, a w przetwórstwie przemysłowym o 3,8% rdr.

Wzrost produkcji sprzedanej GUS odnotował w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego” (o 41,5% rdr), maszyn i urządzeń (o 10%) oraz urządzeń elektrycznych (o 9,9%), a także komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,8%). Najsilniejszy spadek produkcji w porównaniu z grudniem 2018 roku wystąpił w koksowniach i rafineriach (o 15%), w branży tekstylnej (o 5,6%) oraz w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego (o 5%).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
74 68 psokal

Co za ironia, uratowały nas odbiór ścieków i śmieci, które jako jedyne nie rozczarowały...

! Odpowiedz
67 52 pluto85md

Jak w PRL, wzrost gospodarczy dzieki niegospodarczosci przedsiebiorstw. Wtedy roslismy zuzyciem pradu, wegla, wody i wozeniem w kolko towarow. Teraz rosniemy konsumpcja, czyli jedyne co wiecej produkujemy to smieci.

! Odpowiedz
14 14 bt5

Nie obrazaj PRL. Wtedy było o niebo mądrzejsza gospodarka. Produkowano długie szeregi pojazdów gasienicowych i po kilku latahc przetapiano to na nowsze modele. A dziś kupujesz kilka plasterków szynki czy serka a śmiecie z tego 5 x tyle co artykułu. I jeszcze musisz płacić za składowanie czy spalanie smieci których nikt nie chce. Za PRL centralne ogrzewanie przy zakładzie z branży zbrojeniowej było za darmo bo ciepło było odpadowe a dziś szkoda gadac. Itd. , itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 25 marxs

zawsze jak jestem w jakimś miasteczku przejazdem idę do Urzędu Pracy "podziwiać" PISowski "ryneczek pracownika'(nie mylić PISy z ryneczkiem Lidla) ostatnio byłem w Strzelinie(około 10 tys.mieszkańców ) no i jak zwykle nie zawiodłem się policzyłem oferty pracy było ich aż 13 wszystkie za minimalna albo ciut powyżej 1 oferta pracy na 1000 mieszkańców toż to prawdziwy raj dla pracowników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 15 maryjanek

a jakby mogło byc inaczej jesli większosc firm swiętowała od soboty 21 grudnia do 7 stycznia wtorek? styczen tez rozczaruje

! Odpowiedz
58 21 marxs

"Najmocniej wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego” (o 41,5% rdr)"-to akurat mnie w ogóle nie dziwi bo podobno popyt na np. helikoptery u PISowskich aparatczyków i dygnitarzy jest (jak donoszą wiewiórki) szalony każdy PISiak chce mieć na dachu swojej rezydencji taki helikopter z pełnym bakiem paliwa i załogą gotową w każdej chwili do lotu podobno kompasy w śmigłowcach już są ustawione na Zaleszczyki(to taka bardzo znana wczasowo-turystyczna miejscowość w czasie wojny przebywała tam Polskojęzyczna Sanacja odpowiednik dzisiejszego PIS)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 36 rippe

Zauważyłem w komentarzach jakieś dziwne nawiązania do PRL-u...
Cóż za spostrzegawczość, że dopiero po 5 latach zauważono....
Chcecie wiedzieć, jak będzie za 3 lata? Zajrzyjcie do historii, przecież zawsze się powtarza...
Brakuje tylko obowiązku malowania na biało krawężników na 1-go maja (sorry, teraz na 2-go)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
73 94 grzegorzkubik

PO byt poprawić sytuację w przemyśle zlikwidowała dwie polskie stocznie o zakupiła włoskie Pendolino. Tak by broń Boże polski przemysł się nie rozwijał. Po co nam stocznie po co nam kupować bydgoską PESĘ. Za PO zatrudniono 100 tys urzędników i oni pracowali na rozwój Polski. Kiedyś ktoś napisał mi, że jestem niedojrzały. Tak dojrzali dążą do likwidacji polskiego przemysłu, chcą utrzymania sprzedajnych sędziów i biedy w Polsce tak jak to było za czasów PO. Jak dorosną będę wspierał tych dla których nie liczy się Polska tylko UE i zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie, kopalnie. Wtedy będziemy mieli więcej ofert pracy na stanowisku telemarketer i będzie ekologicznie. Szczególnie dojrzale by się zachowali pracownicy tych zakładów przemysłowych glosując na PO by im te zagłady zlikwidowała i wysłała na bezrobocie. A nie nie skąd. Przecież PO chciała szkolić stoczniowców na psich fryzjerów. TO JEST WŁASNIE TA DOJRZAŁOŚĆ FANÓW PO I DZIAŁACZY PO. NISZCZENIE POLSKI Z PRZERWAMI PO 1989 ROKU. JAKO KLD JAKO UW I JAKO PO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 16 terrainahead

! Odpowiedz
57 28 marxs

"zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie" poczytaj gościu co Bełchatów "robi" swoją działalnością w promieniu kilkudziesięciu kilometrów to m.in. przez Bełchatów woj.łódzkie wysycha i w ciągu kilku lat wyschnie zupełnie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil