Produkcja przemysłowa rozczarowała ekonomistów

Grudniowy odczyt produkcji przemysłowej okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Na plus można jednak zaliczyć fakt, że produkcja w ogóle wzrosła.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była o 3,8% wyższa niż w grudniu 2018 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z listopadem wartość produkcji spadła o 9,4%. W całym 2019 roku GUS odnotował wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4% rdr.

(Bankier.pl)

rDane z przemysłu wyraźnie rozczarowały. Mediana prognoz ekonomistów zakładała roczną dynamikę produkcji przemysłowej na poziomie 6,1% po wzroście o zaledwie 1,4% odnotowanym w listopadzie.

Także po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni roboczych statystyki z polskiego przemysłu nie prezentują się najlepiej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła -2,9% mdm i 2,1% rdr. W listopadzie roczna „odsezonowana” dynamika produkcji wyniosła 5,4%, w październiku 3,7%, a we wrześniu 3,5%.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

W grudniu wyniki sektora przemysłowego obciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie zanotowano spadek produkcji o 1,7% rdr. Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci. W energetyce i ciepłownictwie odnotowano wzrost o 4,6% rdr, a w przetwórstwie przemysłowym o 3,8% rdr.

Wzrost produkcji sprzedanej GUS odnotował w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego” (o 41,5% rdr), maszyn i urządzeń (o 10%) oraz urządzeń elektrycznych (o 9,9%), a także komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,8%). Najsilniejszy spadek produkcji w porównaniu z grudniem 2018 roku wystąpił w koksowniach i rafineriach (o 15%), w branży tekstylnej (o 5,6%) oraz w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego (o 5%).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
60 63 jacyna2017

Odczyty, będą 'rozczarowujące' z definicji dla 'zaangażowanych ekonomistów' aż nie zmieni się władza na POzwalającą znów doić kraj, a kasa nie popłynie za granicę! Kondycja gospodarki jest fatalna o czym świadczy choćby historycznie niskie bezrobocie! Ha, ha, ha! Myślcie trochę!

! Odpowiedz
46 57 maryjanek

"historycznie niskie bezrobocie" i co z tego? wszystko zależy od sposobu jego "pomiaru"....a 45% ludzi w wieku produkcyjnym nie pracuje, jak i nie pracowało

! Odpowiedz
43 16 krokus12

może z myśleniem powinna pani zacząć od siebie ?

! Odpowiedz
61 82 2kbb

Biorąc pod uwagę recesję w Niemczech i udział Niemiec w polskim handlu zagranicznym który sięga prawie 30% jest to jeden z najlepszych wyników jakie mogliśmy osiągnąć. Wypie /// rdy postsowiecki i SB-ecja której odebrano emerytury oczywiście zaczną się teraz rozpisywać jaki to wielki spadek i kryzys w Polsce... . Precz z postkomunistycznymi mętami ... Precz ze sługusami sowieckimi w zagranicznych mediach na terenie Polski... Won !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 26 krokus12

a co z komunistami w PIS ? przecież niektórzy z nich to przyjaciele Prezesa

! Odpowiedz
99 72 marxs

" Silny wzrost – o 9,3% rdr – zaobserwowano w dziale obejmującym wodociągi, odbiór ścieków oraz śmieci"-czyli tam gdzie ceny wzrosły kilkaset procent niekiedy,cały czas PISzę tu na forum że tzw."wzrost produkcji " czy "wzrost" sprzedaży detalicznej to tak naprawdę tylko realny wzrost prawdziwej inflacji w PISiej Republice Rad pogrążonej tak naprawdę nie w spowolnieniu jak PISy twierdzą tylko w ostrej recesji
ps.z czego wy mieszkańcy i mieszkanki PISiego (K)Raju pospłacacie te wasze hipoteczne kredyciki z Mieszkaniowej Bani imienia Moravitza

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
87 46 marxs

z dużej inflacji wynika też duży wzrost wirtualnego PISiego PKB którego realnie w ogóle nie ma a nawet jest realny spadek cieszenie się z tzw."wzrostu" PKB to zadowolenie z rosnących błyskawicznie cen

! Odpowiedz
73 94 grzegorzkubik

PO byt poprawić sytuację w przemyśle zlikwidowała dwie polskie stocznie o zakupiła włoskie Pendolino. Tak by broń Boże polski przemysł się nie rozwijał. Po co nam stocznie po co nam kupować bydgoską PESĘ. Za PO zatrudniono 100 tys urzędników i oni pracowali na rozwój Polski. Kiedyś ktoś napisał mi, że jestem niedojrzały. Tak dojrzali dążą do likwidacji polskiego przemysłu, chcą utrzymania sprzedajnych sędziów i biedy w Polsce tak jak to było za czasów PO. Jak dorosną będę wspierał tych dla których nie liczy się Polska tylko UE i zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie, kopalnie. Wtedy będziemy mieli więcej ofert pracy na stanowisku telemarketer i będzie ekologicznie. Szczególnie dojrzale by się zachowali pracownicy tych zakładów przemysłowych glosując na PO by im te zagłady zlikwidowała i wysłała na bezrobocie. A nie nie skąd. Przecież PO chciała szkolić stoczniowców na psich fryzjerów. TO JEST WŁASNIE TA DOJRZAŁOŚĆ FANÓW PO I DZIAŁACZY PO. NISZCZENIE POLSKI Z PRZERWAMI PO 1989 ROKU. JAKO KLD JAKO UW I JAKO PO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 16 terrainahead

! Odpowiedz
57 28 marxs

"zgodnie z prikazem UE trzeba zlikwidować zakład w Bełchatowie" poczytaj gościu co Bełchatów "robi" swoją działalnością w promieniu kilkudziesięciu kilometrów to m.in. przez Bełchatów woj.łódzkie wysycha i w ciągu kilku lat wyschnie zupełnie

! Odpowiedz
23 7 psokal

Przyznać się, który patafian napisał Grzesiowi że jest niedojrzały?

! Odpowiedz
8 31 vlad_palownik odpowiada marxs

Co za pierdoły! Łódzkie nie wysycha przez Bełchatów tylko przez 80 lat zaniedbań w utrzymaniu rzek i wód w ogóle. Ostatnie większe prace robili Niemcy w czasie okupacji. W tym roku dodatkowo obcięto budżet na projekty wodne. W kraju, który ma deficyt wodny porównywalny z Egiptem!

! Odpowiedz
45 27 maryjanek

"PO chciała szkolić stoczniowców na psich fryzjerów" a PiS wyznaczył psich fryzjerów do zarządów spółek skarbu państwa - nie wiem co gorsze?

! Odpowiedz
41 15 men24a

Ty nie dość że jesteś niedojrzały to jeszcze baran zapewne po KUL. Pesa za ostatni rok to bodajże 500 mln straty, górnictwo jeszcze gorzej, ursus już bankrut jak nie wpompują następnych pieniędzy na przetrwanie, Autosan, przejął go zakład wojskowy, potem energetyka i efekty? O Jakie efekty się zapyta baran. Szczecin, matecznik PiSu, stocznia szczecińska, pamiętasz jak się chwalili umowami na 10 statków? A potem co wynikło, nie potrafili ich wykonać tak jak Gawrona marynarka wojenna budowała przez 20 lat, kupiło by się 5 nowych za te pieniądze. Wiesz dlaczego nie ma aut elektrycznych Morawieckiego ani nic się nie dzieje w stoczniach? Bo to nie takie proste jak myśli naiwniak. Gdybyś na wszystko dokładał to na pincet plus by ci nie starczyło.
Mam spore pretensje do rządu o politykę personalną w spółkach węglowych. Dużą część menedżerów oceniam bardzo źle. Weźmy za przykład chociażby spółkę Tauron Wydobycie. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku przyniosła ona 260 mln zł straty. Na inwestycje w trzy kopalnie wchodzące w skład spółki wpompowano w ostatnim czasie 1,8 mld zł. To niewyobrażalne wręcz sumy, które nie mają jednak żadnego przełożenia na kondycję tych zakładów, które fedrują bardzo słabo. Tak się dzieje, gdy do zarządzania poważnymi spółkami biorą się nieudacznicy.
I co słyszymy w odpowiedzi na nasze apele z ust odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra Adama Gawędy? Powinniśmy się cieszyć, bo w porównaniu do rekordowego 2018 roku w minionym roku poziom importu węgla do Polski spadł. Ręce opadają!
W niedawnym liście do wicepremiera Jacka Sasina podkreślacie, że sytuacja w górnictwie jest dziś gorsza niż za rządów Donalda Tuska. Propaganda PiS prędzej czy później zderzy się z rzeczywistością. I będzie to bardzo nieprzyjemne dla wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 8 krokus12

ile za taki tekst płacą ? stocznie w Gdańsku w 2007 r sprzedał PIS kupił pan Taruta Ukraiński biznesmen ,Pesa notorycznie nie wywiązuje się z kontraktów ,za rządów PIS przybył urzędników

! Odpowiedz
12 7 lubi01

bieda w Polsce zaczęła rosnąc od 2018 czyli dzięki twoim idolom z PIS.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrosla-bieda-w-Polsce-7698244.html! Odpowiedz
16 6 lubi01

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrosla-bieda-w-Polsce-7698244.html

wzrost biedy w POLSCE pierwszy raz od 2018 roku czyli za rządów twoich idoli z pis.

! Odpowiedz
44 36 rippe

Zauważyłem w komentarzach jakieś dziwne nawiązania do PRL-u...
Cóż za spostrzegawczość, że dopiero po 5 latach zauważono....
Chcecie wiedzieć, jak będzie za 3 lata? Zajrzyjcie do historii, przecież zawsze się powtarza...
Brakuje tylko obowiązku malowania na biało krawężników na 1-go maja (sorry, teraz na 2-go)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
58 21 marxs

"Najmocniej wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego” (o 41,5% rdr)"-to akurat mnie w ogóle nie dziwi bo podobno popyt na np. helikoptery u PISowskich aparatczyków i dygnitarzy jest (jak donoszą wiewiórki) szalony każdy PISiak chce mieć na dachu swojej rezydencji taki helikopter z pełnym bakiem paliwa i załogą gotową w każdej chwili do lotu podobno kompasy w śmigłowcach już są ustawione na Zaleszczyki(to taka bardzo znana wczasowo-turystyczna miejscowość w czasie wojny przebywała tam Polskojęzyczna Sanacja odpowiednik dzisiejszego PIS)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 15 maryjanek

a jakby mogło byc inaczej jesli większosc firm swiętowała od soboty 21 grudnia do 7 stycznia wtorek? styczen tez rozczaruje

! Odpowiedz
59 25 marxs

zawsze jak jestem w jakimś miasteczku przejazdem idę do Urzędu Pracy "podziwiać" PISowski "ryneczek pracownika'(nie mylić PISy z ryneczkiem Lidla) ostatnio byłem w Strzelinie(około 10 tys.mieszkańców ) no i jak zwykle nie zawiodłem się policzyłem oferty pracy było ich aż 13 wszystkie za minimalna albo ciut powyżej 1 oferta pracy na 1000 mieszkańców toż to prawdziwy raj dla pracowników

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
67 52 pluto85md

Jak w PRL, wzrost gospodarczy dzieki niegospodarczosci przedsiebiorstw. Wtedy roslismy zuzyciem pradu, wegla, wody i wozeniem w kolko towarow. Teraz rosniemy konsumpcja, czyli jedyne co wiecej produkujemy to smieci.

! Odpowiedz
14 14 bt5

Nie obrazaj PRL. Wtedy było o niebo mądrzejsza gospodarka. Produkowano długie szeregi pojazdów gasienicowych i po kilku latahc przetapiano to na nowsze modele. A dziś kupujesz kilka plasterków szynki czy serka a śmiecie z tego 5 x tyle co artykułu. I jeszcze musisz płacić za składowanie czy spalanie smieci których nikt nie chce. Za PRL centralne ogrzewanie przy zakładzie z branży zbrojeniowej było za darmo bo ciepło było odpadowe a dziś szkoda gadac. Itd. , itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
74 68 psokal

Co za ironia, uratowały nas odbiór ścieków i śmieci, które jako jedyne nie rozczarowały...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil