Produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w kwietniu o 0,6% niższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak słaby wynik był w znacznej mierze efektem niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych.

Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w kwietniu -13,3% mdm i -0,6% rdr. To wynik wyraźnie słabszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 9,35% względem miesiąca poprzedniego i wzrostu o 2,35% wobec kwietnia 2016 roku.

(Bankier.pl)

Najsilniejszy spadek odnotowano w górnictwie węglowym (-13,7% rdr), przemyśle farmaceutycznym (-12,6% rdr), w produkcji koksu i produktów naftowych (-12,1%) oraz urządzeń elektrycznych (-7,7%). Za to aż o 14,2% wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego”. Dzięki chłodniejszej aurze energetyka i ciepłownictwo zwiększyły obroty o 4,8% rdr.

Tak słaby wynik produkcji w znacznej części można zrzucić na karb czynników sezonowych. W tym roku Wielkanoc wypadła w kwietniu, więc liczba dni roboczych wyniosła tylko 19, czyli o dwa dni mniej w kwietniu 2016 roku.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dynamika produkcji wyniosła 1,2% mdm i 4,0% rdr. Nawet w tym ujęciu to jednak wyraźnie mniej niż 8,1% odnotowane miesiąc wcześniej. Także miesiąc i dwa miesiące temu w danych o produkcji sporo „namieszał” kalendarz. W marcu dzięki korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych GUS odnotował najsilniejszy od sześciu lat  wzrost produkcji przemysłowej – aż o 11,1% rdr.

Za to całkiem nieźle zaprezentowały się statystyki z budownictwa. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych dynamika produkcji montażowo-budowlanej w kwietniu była o 9,2% wyższa niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 10,2% rdr. Niemniej jednak i tu ekonomiści liczyli na więcej. „Nieoczyszczony” wynik wyniósł 4,3% rdr wobec prognoz na poziomie 5,4% i 17,2% odnotowanych w marcu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~Jola

No weźcie się w końcu zdecydujcie. Wczoraj pisaliście że wzrosła. To jak to jest w końcu....?

! Odpowiedz
1 8 ~nicnowego

2 prawde napisali zeby czytelnik mial w czym wybierac....

! Odpowiedz
1 4 ~Kuba

pod jednym z artykułów pieję z zachwytu PiS a pod drugim totalna opozycja ;)

! Odpowiedz
0 7 ~analityk

umocnienie pln 7% swoje robi przy aplauzie mf i nbp i bedzie po wzroście pkb

! Odpowiedz
3 9 ~piotr

mamy 500+ i spadające bezrobocie. minimalna od 2018 to 2100 pln. popyt rośnie ceny spadają.
co jeszcze? a tak w II kw 2017 wygaśnie efekt 500+ wzrośnie inflacja i zaczną się schody.
poza tym wszyscy zdrowi

! Odpowiedz
12 17 ~Paweł

Czekam na komentarz Morawieckiego. Przecież wieszczył lata niezakłóconych wzrostów pod swoimi i PiS rządami.

! Odpowiedz
1 9 ~analityk

30 gr na eurze to 6mld wiecej pieniedzy miesiecznie z eksportu x 12 miesecy to 72 mld o tylewiekszy pkb polski rocznie...na slabym juanie chiny przez 20 lat zbudowaly potege tu tylko sie dba o mocnego zł dla unijnnych chinskich towarów to znaczy dba sie o fortuny importerów i zagranicznych pozyczkodawców

! Odpowiedz
3 7 ~piotr

mamy PKB większe per capita od chin o 50%
co ty bredzisz?

! Odpowiedz
2 1 ~ala

Bo do niczego jest kurs euro do dolara.

! Odpowiedz
3 7 ~Gospodarka_Głupcze odpowiada ~piotr

O zobacz, mamy o 50% większe PKB per capita od Chin a zarówno statystyczny Chińczyk, jak i statystyczny Polak g*wno z tego ma (i jeszcze mniej rozumie) - jak zrobimy np. "PKB per opel Astra" - to będziemy lepsi niż Wlk. Brytania, a wskaźnik "PKB na 1kg spożywanej cebuli" to nasz narodowy wskaźnik.

Merytorycznie: Chiny przez 20 lat budowały KAPITAŁ - co naturalnie prowadzi do olbrzymich rozwarstwień społecznych, teraz przez następne 20 lat - ten kapitał - będzie budował KLASĘ ŚREDNIĄ. A jak już w Chinach pojawi się klasa średnia na optymalnym poziomie - 300-400mln szt. to Twoje "PKB per capita" wystrzeli do niedoścignionego dla Polski poziomu. Ot taka różnica pomiędzy "Planujemy następne 50 lat", a "Rozdajmy dzisiaj, bo jutro nas nie będzie"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl