Produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w kwietniu o 0,6% niższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak słaby wynik był w znacznej mierze efektem niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych.

Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w kwietniu -13,3% mdm i -0,6% rdr. To wynik wyraźnie słabszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 9,35% względem miesiąca poprzedniego i wzrostu o 2,35% wobec kwietnia 2016 roku.

(Bankier.pl)

Najsilniejszy spadek odnotowano w górnictwie węglowym (-13,7% rdr), przemyśle farmaceutycznym (-12,6% rdr), w produkcji koksu i produktów naftowych (-12,1%) oraz urządzeń elektrycznych (-7,7%). Za to aż o 14,2% wzrosła produkcja „pozostałego sprzętu transportowego”. Dzięki chłodniejszej aurze energetyka i ciepłownictwo zwiększyły obroty o 4,8% rdr.

Tak słaby wynik produkcji w znacznej części można zrzucić na karb czynników sezonowych. W tym roku Wielkanoc wypadła w kwietniu, więc liczba dni roboczych wyniosła tylko 19, czyli o dwa dni mniej w kwietniu 2016 roku.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dynamika produkcji wyniosła 1,2% mdm i 4,0% rdr. Nawet w tym ujęciu to jednak wyraźnie mniej niż 8,1% odnotowane miesiąc wcześniej. Także miesiąc i dwa miesiące temu w danych o produkcji sporo „namieszał” kalendarz. W marcu dzięki korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych GUS odnotował najsilniejszy od sześciu lat  wzrost produkcji przemysłowej – aż o 11,1% rdr.

Za to całkiem nieźle zaprezentowały się statystyki z budownictwa. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych dynamika produkcji montażowo-budowlanej w kwietniu była o 9,2% wyższa niż przed rokiem. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 10,2% rdr. Niemniej jednak i tu ekonomiści liczyli na więcej. „Nieoczyszczony” wynik wyniósł 4,3% rdr wobec prognoz na poziomie 5,4% i 17,2% odnotowanych w marcu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PIS_to_Bezprawie

To straszne produkcja przemysłowa spadła. Kaczory potrafią zniszczyć wszystko.

! Odpowiedz
0 4 ~podatnik

Dobrze, że PRL bis jest bankrutem od poczęcia!, kryzysy się takich nie imają!

! Odpowiedz
4 5 ~Polak

Dobra zmiana buahahahahaaaaaaa!!!!

! Odpowiedz
7 5 ~Tosia

Jak PIS będzie dalej rządził to czeka nas kryzys stulecia :(

! Odpowiedz
5 4 ~maciek

No nareszcie dobra wiadomość dla demokracji

! Odpowiedz
7 6 ~glon

PKB rosnie , produkcja spada, choc za dobrej zmiany daleko do tego co bylo jak Polska byla w ruinie to juz mozna oglosic sukces

! Odpowiedz
7 8 ~Henek

Sukces to juz oglosili panowie Tusk i Vince Rothfeld - Rostowski dzieki ich "kreatywnej ksiegowosci" He he he he!

! Odpowiedz
5 2 ~Dim

"Najsilniejszy spadek odnotowano [...] , przemyśle farmaceutycznym (-12,6% rdr)"

Gdyby produkcja w przemyśle farmaceutycznym spadła do zera i tak już pozostało można byłoby to wytłumaczyć na dwa sposoby X1=pacjenci zmarli i już nie kupują lub / i X2= wyzdrowieli i już nie kupują.

Wariant mieszany a zwłaszcza drugi nie polepszałyby humorów branży kwitnącej na dolegliwościach i zmniejszyłby PKB ale w sumie prawie wszystkim by się polepszyło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~aaa

Albo X3=żyją, chorują ale ich nie stać

! Odpowiedz
0 1 ~Dim odpowiada ~aaa

Niestety ci : "X3=żyją, chorują ale ich nie stać" się w tej statystyce nie liczą bo nie wpływali i nie będą wpływać na nią.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl