REKLAMA

Polski przemysł trzyma się mocno. Dynamika produkcji podbita przez efekt lockdownu

2021-06-21 10:00
publikacja
2021-06-21 10:00
Polski przemysł trzyma się mocno. Dynamika produkcji podbita przez efekt lockdownu
Polski przemysł trzyma się mocno. Dynamika produkcji podbita przez efekt lockdownu
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

Statystyki z polskiego przemysłu wciąż bujają w obłokach. Spora w tym zasługa efektu niskiej bazy po zeszłorocznym lockdownie. Ale nawet po uwzględnieniu tego czynnika, dane wyglądają bardzo dobrze.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w maju o 29,8% wyższa niż rok wcześniej oraz o 0,8% niższa niż w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To drugi najsilniejszy roczny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce po roku 1992 po tym, jak w kwietniu wzrost sięgnął on absolutnie rekordowych 44,5%. W okresie styczeń-maj wartość produkcji zwiększyła się o 18,1% rdr.

Tak wysoki odczyt w znacznej mierze jest efektem ekstremalnie niskiej bazy sprzed roku. W kwietniu 2020 roku produkcja przemysłowa spadła o niemal jedną czwartą, a w maju wciąż była o 16,9% niższa niż rok wcześniej. Wciąż zatem porównujemy obecne wyniki z dwoma najgorszymi miesiącami we współczesnej historii tych statystyk.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym majowa produkcja przemysłowa okazała się o 0,8% wyższa niż w kwietniu oraz była o 29,7% wyższa niż w maju 2020 roku. Takie rezultaty nie zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu produkcji rzędu 29% rdr.

Dobre wyniki polskiego sektora wytwórczego wpisują się w ogólnoświatowy trend. Za sprawą polityki lockdownów konsumenci przez wiele miesięcy mieli ograniczony dostęp do wielu usług. Równocześnie w wielu krajach rozwiniętych rządy wypłaciły ludziom nadzwyczajne zasiłki, zapomogi lub dotowały administracyjnie zamknięte przedsiębiorstwa. Konsumenci mają więc pieniądze, które chętnie wydają na dobra przemysłowe: meble, sprzęt agd i rtv czy samochody.

Najsilniejszy wzrost produkcji odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, gdzie była ona o 32,4% wyższa niż w maju 2020. W ciepłownictwie i energetyce wzrost wyniósł 14% rdr, w górnictwie 5,5%, a w wodociągach i gospodarce odpadami 17,4%.

- Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 31 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 103,9% (wobec spadku o 57,8% przed rokiem), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 70,2% (wobec spadku o 9,6%), urządzeń elektrycznych – o 46,1% (wobec wzrostu o 1,1%), mebli – o 41,8% (wobec spadku o 19,8%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 41,2% (wobec spadku o 16,8%), wyrobów z metali – o 37,7% (wobec spadku o 16,5%), maszyn i urządzeń – o 36,2% (wobec spadku o 26,3%), metali – o 34,1% (wobec spadku o 18,9%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 30,9% (wobec spadku o 11,8%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 0,6% - informuje GUS.

Warto też odnotować, że polski sektor wytwórczy wypada bardzo dobrze na tle innych krajów Unii Europejskiej. Sprzyja nam zarówno przemysłowy boom w Europie i USA, ale też korzystna struktura produkcji – duży udział w produkcji mebli, sprzętu rtv/agd oraz części samochodowych. Czyli produktów, na które obecnie zgłaszany jest bardzo silny popyt w krajach rozwiniętych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że koronakryzys i polityka lockdownów przyczyniły się do zwiększenia popytu na tańsze towary z Polski.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dager67
Leszku B. wróć! Zwalcz tą przebrzydła inflację. Dowal stopy na 10%. Zchłódź gospodsarkę. Przywróć bezrobocie do 20%. Niech ponownie wejdzie kapitał spekulacyjny i zarabia na wysokim oprocentowaniu obligacji i kursach walut. Wszystko tak jak w czasach twoich rządów 1997-2001. I wszyscy będą radośni i Leszku B. wróć! Zwalcz tą przebrzydła inflację. Dowal stopy na 10%. Zchłódź gospodsarkę. Przywróć bezrobocie do 20%. Niech ponownie wejdzie kapitał spekulacyjny i zarabia na wysokim oprocentowaniu obligacji i kursach walut. Wszystko tak jak w czasach twoich rządów 1997-2001. I wszyscy będą radośni i szczęśliwi
_jasko
Sprawdź poziom stopy inwestycji za czasów dobrej zmiany, to po pierwsze.
Po drugie, to dzięki zdecydowanym reform m.in. Balcerowicza mamy taką strukturę przemysłu.
Po trzecie. Zawsze odwołując się do reformy Balcerowicza należy brać pod uwagę gospodarkę przejętą po PRL-u: przez 10 lat niemalże zerowy wzrost
Sprawdź poziom stopy inwestycji za czasów dobrej zmiany, to po pierwsze.
Po drugie, to dzięki zdecydowanym reform m.in. Balcerowicza mamy taką strukturę przemysłu.
Po trzecie. Zawsze odwołując się do reformy Balcerowicza należy brać pod uwagę gospodarkę przejętą po PRL-u: przez 10 lat niemalże zerowy wzrost PKB, nawis inflacyjny, przerost zatrudnienia w nieefektywnych prywatnych firmach...
koperytko odpowiada _jasko
jasko otwórz umysł a nie powtarzaj bredni. Z jednym nalezy się jednak zgodzić - dzięki Leszkowi b. strukture przemysłu mamy taka ze więkzość jest zagraniczna prawie jak w koloniach.
jpelerj odpowiada koperytko
Od czasu jak prorządowe trolle próbują opanować bankiera, coraz więcej jest głupawych wpisów. Szkoda, że nie oznaczacie tego jako kącika humoru, nikt nie traciłby czasu.
demeryt_69
Dynamika produkcji podbita, a statyka leży na hamaku - co robić?
koperytko
Bankier to PISowski portal - zamiast pisać o inflacji która jest taka sama jak w 2011 i 2012 to pisza o wzroscie produkcji, o poszukiwaniu pracowników, o dynamicznych wzrostach płac czy bogaceniu sie Polaków, a najważniejsza jest inflacja. Można pracowac za 5 pln za godzine i może być 20 % bezrobocie ale inflacja ma być Bankier to PISowski portal - zamiast pisać o inflacji która jest taka sama jak w 2011 i 2012 to pisza o wzroscie produkcji, o poszukiwaniu pracowników, o dynamicznych wzrostach płac czy bogaceniu sie Polaków, a najważniejsza jest inflacja. Można pracowac za 5 pln za godzine i może być 20 % bezrobocie ale inflacja ma być poniżej 1% aby nie było tragedi w gospodarce Polski i zeby nie trzeba było przejąć władzy i naprawiać gospodarkę
_jasko
Nie przesadzaj. Znajdziesz również informacje o inflacji.
sloneczkodzg odpowiada jas2
Nie piłeś to się napij i też nie pisz .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki