REKLAMA
WAŻNE

Producenci żywności: ceny zbóż mało atrakcyjne

2016-08-01 10:35
publikacja
2016-08-01 10:35
ingimage

Trwają żniwa, ale rolnicy już wiedzą, że nie będą mogli liczyć na atrakcyjne stawki. Przetwórnie mają jeszcze zapasy z poprzedniego roku, a jakość tegorocznych zbiorów jest niewiadomą. W dodatku na polskim rynku pojawia się dużo taniego ziarna z Ukrainy dostarczanego w ramach bezcłowego kontyngentu do Unii Europejskiej.

Szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora uważa, że państwo powinno podnieść interwencyjne ceny skupu pszenicy. Wskazuje, że powinny one wynosić tyle, co obecne stawki rynkowe, czyli około 600 złotych za tonę. "Cenę naszych dostaw zaniża właśnie kontyngent z Ukrainy. W dodatku jakość zbiorów pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy częścią globalnej gospodarki, ale w skali lokalnej dysproporcje cenowe mogą być spore. Podwyższenie cen interwencyjnych może ustabilizować dynamiczną sytuację" - uważa szef Federacji.

Marian Sikora wskazuje, że tegorocznym plonom nie sprzyja pogoda. Ziarno najlepiej dojrzewa bowiem przy stabilnej aurze. Tymczasem latem mamy do czynienia z upałami i burzami. "Jeśli równomiernie dostarczane jest ciepło i woda, ziarna są pełne, mają wysoką jakość, gluten oraz białko. W przypadku zaburzenia tej proporcji pojawiają się grzyby i patogeny redukujące wielkość i jakość plonów" - podkreśla Marian Sikora.

Szacowane zbiory zbóż w Polsce w tym roku to około 30 milionów ton.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/zr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki