REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Proces o szpiegowanie w Ikea France. Prokurator żąda 2 mln euro grzywny

2021-03-30 14:44
publikacja
2021-03-30 14:44
Proces o szpiegowanie w Ikea France. Prokurator żąda 2 mln euro grzywny
Proces o szpiegowanie w Ikea France. Prokurator żąda 2 mln euro grzywny
fot. Graeme Dawes / / Shutterstock

Prokurator zażądał we wtorek kary 3 lat więzienia, w tym 2 lat w zawieszeniu dla byłego dyrektora Ikea France oraz 2 mln euro grzywny dla firmy w procesie dotyczącym szpiegowania pracowników i klientów firmy z użyciem nielegalnych metod i akt policyjnych.

„Ikea nie uznaje swojej odpowiedzialności”, wtedy, gdy „wspierała oszustwa, jak i wówczas, gdy okazała się beneficjentem gromadzenia danych przez uzyskanie przewagi organizacyjnej” – stwierdziła prokurator Pamela Tabardel w szóstym dniu procesu firmy oskarżonej o szpiegowanie kilkuset pracowników i klientów firmy z użyciem nielegalnych metod i akt policyjnych, do których dostęp miał mieć wynajęty przez zarząd detektyw.

Stawką tego procesu jest ochrona naszego życia prywatnego wobec zagrożenia, jakim jest masowa inwigilacja - oświadczyła prokurator, żądając, aby wyrok był „mocnym przesłaniem” skierowanym do „wszystkich firm handlowych”.

Prokurator zażądała m.in. 3 lat więzienia, w tym 2 w zawieszeniu dla Jean-Louis B., dyrektora generalnego w latach 1996-2009; uniewinnienia Stefana V., CEO w latach 2010-2015; 2 lat więzienia i 10 tys. euro grzywny dla Dariusza R., byłego dyrektora administracyjno-finansowego.

W zeszłym tygodniu do winy przyznał się były dyrektor działu zarządzania ryzykiem Jean-Francois P., który potwierdził, że zlecał nielegalne szpiegowanie klientów i pracowników firmy. Dla niego prokurator również zażądała kary 3 lat więzienia, w tym 2 w zawieszeniu.

Detektyw zbierający dane dla szwedzkiej grupy utrzymuje, że jest niewinny.

Rozprawa w sądzie karnym w Wersalu potrwa do końca tygodnia. Przewidziane są jeszcze wystąpienia obrońców.

Francuskiej Ikei grozi maksymalna kara wysokości 3,75 mln euro i wypłata odszkodowań z powództwa cywilnego wniesionego przez związki zawodowe i 74 pracowników.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki