REKLAMA

Proces b. wiceministra zdrowia Sławomira N. rozpocznie się 23 września

2022-08-08 14:03
publikacja
2022-08-08 14:03
Proces b. wiceministra zdrowia Sławomira N. rozpocznie się 23 września
Proces b. wiceministra zdrowia Sławomira N. rozpocznie się 23 września
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

23 września przed warszawskim sądem ma się rozpocząć proces Sławomir N., b. wiceminister zdrowia w rządzie PO-PSL i Adam T., ówczesny dyrektor Mazowieckiego NFZ. Jeleniogórska prokuratura oskarżyła ich w sprawie oszustw przy kontraktowaniu i realizacji usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim NFZ w latach 2012-2014.

Akt oskarżenia w tej sprawie został sporządzony pod koniec 2020 r.

Śledczy zarzucili N. oraz T., że przekroczyli uprawnienia służbowe w celu ociągnięcia korzyści majątkowych w kwocie 13,5 mln zł przez warszawską klinikę medyczną. "Działanie oskarżonych umożliwiło popełnianie szeregu oszustw na szkodę pacjentów klinki" – poinformowała wówczas jeleniogórska prokuratura.

Według prokuratorów lecznica pobierała dodatkowe opłaty za zabiegi usunięcia zaćmy, mimo że były one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ten sposób miała wyłudzić od ponad 2 tys. pacjentów kwotę blisko 2,5 mln zł.

Według prokuratury zachowanie oskarżonych doprowadziło ponadto do obniżenia środków finansowych na inne świadczenia medyczne, które mogłyby zostać zrealizowane przez inne rzetelnie działające placówki służby zdrowia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że we wrześniu 2013 r. NFZ w wyniku stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących pobierania od pacjentów nienależnych opłat za świadczenia w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiązał umowę z jedną z warszawskich klinik medycznych.

Umowa została skutecznie wypowiedziana i wygasła 20 grudnia 2013 r. "Pomimo tego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir N. podjął w interesie kliniki liczne bezprawne działania mające na celu dalsze wykonywanie przez nią świadczeń medycznych finansowanych z NFZ. Interweniował między innymi u prezesa Funduszu i dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ Adama T. Zlecił też podległym sobie pracownikom taką interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynowania współpracy z lecznicą pomimo rozwiązania umowy" – podała jeleniogórska prokuratura.

Prezes NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu została w grudniu 2013 r. odwołana ze stanowiska. Według śledczych "naciskom wiceministra N. uległ Adam T., który jako dyrektor mazowieckiego NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 r. z warszawską kliniką aneks do umowy o świadczenie opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki, która już w tym momencie nie obowiązywała. Aneks został zawarty z datą wsteczną – od 21 grudnia 2013 r., gdy dobiegała końca wypowiedziana wcześniej umowa". Przedłużał on do końca 2014 r. okres obowiązywania kontraktu.

Aktem oskarżenia objęto również Krzysztofa R. i Agnieszkę O. – prezesa i wiceprezesa zarządu Kliniki. Prokuratura zarzuca im między innymi oszustwa na szkodę ponad 2 tys. pacjentów kliniki. Kierowana przez nich lecznica nałożyła na pacjentów dodatkowe, sprzeczne z obowiązującymi przepisami dopłaty do zabiegów usunięcia zaćmy w łącznej kwocie blisko 2,5 mln zł.

Przedstawiciele spółki informowali pacjentów, że soczewki proponowanej przez nich firmy wszczepiane w związku z zabiegiem usunięcia zaćmy nie są refundowane i należy za nie uiścić dodatkową opłatę 600 lub 1500 zł - w zależności do modelu. W rzeczywistości świadczenia te były w całości finansowane przez NFZ. Ponadto wbrew ich zapewnieniom, dodatkowo płatne soczewki nie miały właściwości, o jakich zapewniali, a ich średnia cena była faktycznie niższa od szacunkowej ceny soczewki ustalonej przez NFZ i Polskie Towarzystwo Okulistyczne dla zabiegu usunięcia zaćmy.

Kolejne zarzuty aktu oskarżenia wobec nich dotyczą oszustwa na szkodę Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w wyniku którego Oddział poniósł szkodę w kwocie ponad 7,3 mln zł. W tym przypadku przedstawiciele kliniku w comiesięcznych raportach do NFZ zgłaszali nieprawdziwe informacje, że zabieg został sfinansowany zgodnie z zawartą z NFZ umową, czyli bez opłat ze strony pacjentów.

Ponadto w 9 przypadkach, pomimo iż zabiegi zostały wykonane w ramach komercyjnej działalności kliniki i pobrano za nie opłaty od 5 do 10 tysięcy złotych, zgłoszono je, jako w całości wykonane w ramach umowy z NFZ.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karami do 10 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na skutek zawiadomień o przestępstwie złożonych w 2013 r. przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz pacjentów kliniki. W toku postępowania na ponad 3600 kartach akt sprawy zgromadzono obszerny materiał dowodowy potwierdzający zasadność zarzutów aktu oskarżenia.

O dacie rozpoczęcia procesy pierwsza poinformowała TVP Info.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (10)

dodaj komentarz
-zbyszek1
Ja przypominam, że po 89r. złodzieje są dopiero teraz.
dariuszpiasecki
Sławek ze tymi kilkunastoma milionami to chłopiec w krótkich spodenkach przy PiSdzielskiej mafi ktora robi wały na kilkaset milionów, ale póki rządzą wlos im z glowy nie spadnie…
-zbyszek1
Z artykułu wynika, że to klinika trafiła kilkanaście milionów a nie Sławek.
jaroslaw_kaczynski
Proszę Państwa, uczciwy nie ma się czego obawiać.
leszku
PiS przypominal wyborcow ze PO to zlo a sami sa krysztal.
ehud
Chyba najlepsza linia obrony w przypadku Sławomira N. to niePOczytalność POmroczna :)
darecki787
Po co tracić pieniądze i czas na jakiś tam proces. Przecie wszyscy wiedzo, że Sławek jest czysty jak łza i sąd nie pozwoli mu zrobić krzywdy, a jeszcze przyzna super odszkodowanie za straty moralne.
gcisoallse
ależ aktywny był ten Sławek. On chyba wierzył, że PO będzie zawsze rządzić.
ehud
Miejsce akcji to Mazowsze, a proces w Jeleniej Górze? To chyba jakaś pomyłka :)
karbinadel
A mógł sobie gdzieś zejść na zawał w Albanii - i żadnego procesu by nie było

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki