REKLAMA

Problem polskich emigrantów w Holandii. "Nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy"

2021-09-20 17:11
publikacja
2021-09-20 17:11
Problem polskich emigrantów w Holandii. "Nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy"
Problem polskich emigrantów w Holandii. "Nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy"
/ Reuters

Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąć o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje te powinny zrobić więcej, aby „ostrzec swoich mieszkańców przed wyzyskiem w Europie Zachodniej”, dodał przy okazji, że „nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy". "Ta wypowiedź poszła za daleko” – krótko skomentował w niedzielnym wywiadzie prasowym ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak.

Aboutaleb, cytowany przez dziennik „Algemeen Dagblad”, jest zaniepokojony rosnącą liczbą migrantów zarobkowych z Europy Wschodniej, którzy są tu wyzyskiwani na dużą skalę i popadają w ubóstwo. „Nie mam poczucia, że ludzie w krajach takich jak Polska i Rumunia zdają sobie sprawę z tego, co się tu dzieje" – powiedział gazecie Aboutaleb.

Polska jest zaniepokojona wieloma rodakami żyjącymi w biedzie w Rotterdamie, uważa z kolei ambasador RP w Hadze Marcin Czepelak, cytowany przez AD. „To jednak zawiódł holenderski system, nie oni” – dodaje Czepelak, wskazując, że pracownicy tymczasowi są często zdani na łaskę i niełaskę agencji pracy tymczasowej.

Okazuje się także, że holenderskim gminom nie udaje się zapewnić wystarczającej liczby mieszkań dla migrantów zarobkowych. Wielu pracowników tymczasowych, m.in. z Polski, mieszka w “nieludzkich warunkach”, alarmuje portal NOS.

Z ankiety przeprowadzonej w czterdziestu gminach przez program telewizji publicznej „Nieuwsuur” wynika, że mają one problemy z zapewnieniem mieszkań dla migrantów zarobkowych.

W Tilburgu na południu kraju brakuje mieszkań dla prawie 5 tys. pracowników. W konsekwencji często mieszkają oni w „nieludzkich warunkach”, zauważa portal NOS.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
kris74keh
Wyjeżdżają nasi rodacy za chlebem. Potem dzwonią do domu ,że jest ok, a w międzyczasie codziennie palą marychę popijając wódeczką. Tracą pracę , staczają się , nie ma kto pomóc. Ciężko wrócić do Ojczyzny jak się miało wielkie plany. Ale to są marginalne przypadki, większosc daje radę.
marok
Ahmed Aboutaleb , burmistrzem Rotterdamu. OPOzycji marzy się taki prezydent Warszawy abu Talib, to takie europejskie
pstrzezek
A taki "otwarty i tolerancyjny" umysł jak twój który ocenia człowieka po pochodzeniu i nazwisku to prawdziwy skarb w stajni PiS'u ;)
marok odpowiada pstrzezek
On jest tak europejski jak jego nazwisko i wyznanie,
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
potiomkin odpowiada (usunięty)
A z czego mieli żyć będąc nizinnym krajem, położonym przy ważnych lądowych i morskich szlakach handlowych? Może z eksportu dotowanego węgla? A z czego żył Gdańsk?
zenonn odpowiada potiomkin
Tak samo w naszej historii Żydzi odegrali olbrzymią rolę która jest jednak chętnie przemilczana. Mimo to Polacy nie odziedziczyli po Żydach wiele. Trochę obyczajów, trochę żydowskich potraw ale nie głowy do interesów. My wolimy pojeść, popić, pobawić się zamiast robić interesy, pomnażać kapitał i liczyć procenty.
prs odpowiada zenonn
Zgadzam sie, ogolnie..
langdon25
Ci Polacy wolą kanały Rotterdamu od willi na Żoliborzu - od pisslandu rządzonego przez pisowych zlodzieji ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki