REKLAMA

RAPORTProblem podczas fuzji. Pracownicy częściej odchodzą z przejmowanej firmy

2023-09-30 09:00
publikacja
2023-09-30 09:00

Badania rynkowe pokazują, że pracownicy organizacji przejmowanej są dwa razy bardziej skłonni do odejścia, niż pracownicy podmiotu przejmującego – wynika z raportu KPMG. Jak wskazano, w największym stopniu dotyczy to osób o najlepszych kompetencjach.

Problem podczas fuzji. Pracownicy częściej odchodzą z przejmowanej firmy
Problem podczas fuzji. Pracownicy częściej odchodzą z przejmowanej firmy
fot. inimalGraphic / / Shutterstock

Zgodnie z raportem firmy doradczej KPMG, w czasie procesu fuzji lub przejęcia innej firmy wiele organizacji koncentruje się na zatrzymaniu kadry kierowniczej przejmowanej spółki, nie uwzględniając pracowników na niższych stanowiskach. Wskazano, iż to od nich "w dużym stopniu zależy utrzymanie bieżącej działalności i jej rozwój".

"Badania rynkowe pokazują, że pracownicy organizacji przejmowanej są dwa razy bardziej skłonni do odejścia niż pracownicy podmiotu przejmującego" – zauważono w badaniu.

Podkreślono, że w największym stopniu dotyczy do osób o najlepszych kompetencjach. Dodano, że dużym wyzwaniem podczas przeprowadzania transakcji jest także integracja odmiennych kultur organizacyjnych spółek.

Cytowana w raporcie Iwona Sprycha z KPMG oceniła, że firmy planujące przejęcie lub fuzję powinny przygotować strategię retencji pracowników dla każdego z trzech etapów transakcji. Przed podpisaniem umowy transakcyjnej należy – w jej opinii – zidentyfikować najbardziej kluczowe osoby, tzw. talenty, na różnych szczeblach organizacji, dokonać oceny potencjalnego ryzyka raz określić priorytety retencyjne.

Ekspertka wskazała, że pomiędzy ogłoszeniem transakcji a jej zamknięciem niezbędne jest zabezpieczenie know-how posiadanego przez pracowników. "Kluczowa jest bezpośrednia komunikacja kadry zarządzającej z pracownikami oraz przygotowanie oferty dla pracowników – np. bonusów retencyjnych" – stwierdziła.

"W ostatnim etapie, jakim jest integracja po zakończeniu transakcji, należy wdrożyć długofalową propozycję rozwiązań i benefitów dla pracowników połączonych firm – czyli Employer Value Proposition, która ma na celu utrzymanie pracowników w organizacji" – podsumowała Sprycha.

KPMG jest organizacją firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG działa w 143 krajach i zatrudnia ponad 265 tys. pracowników w firmach członkowskich na całym świecie. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Kto przejmuje firme by "zrobic dobrze" jej pracownikom?..

..oni musza ja splacic..lol..

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki