REKLAMA

Prezydent za nadzorem nad SKOK-ami

2006-10-03 08:10
publikacja
2006-10-03 08:10
Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że w sprawę zewnętrznego nadzoru nad SKOK-ami zaangażował się prezydent Lech Kaczyński. Kancelaria prezydenta przygotowuje zmiany prawa, które mają poddać system SKOK kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Na razie nie są znane bliższe szczegóły. Wiadomo, ze nadzór KNF miałby objąć zarówno Krajową Kasę SKOK, jak i poszczególne SKOK-i. Zdaniem prezydenta w nowej regulacji nie powinno być ułatwień podatkowych dla SKOK-ów.

Rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski w oświadczeniu napisał Gazecie: "Stanowisko Pana Prezydenta jest w pełni zgodne z wielokrotnie postulowanym przez nasze środowisko".

Jednak Kasa Krajowa przygotowywała własny projekt zmian prawa. W lipcu Gazeta ujawniła jego wstępną wersję, dużo łagodniejszą od prezydenckiej. Zakładała ona objęcie nadzorem KNF tylko Kasy Krajowej, i to w ograniczonym zakresie. KNF mógłby jedynie przyjmować coroczne sprawozdania "krajówki" i wydawać jej nakazy administracyjne. Nie mogłaby stosować ani sankcji personalnych, ani kar finansowych (takie uprawnienia ma nadzór w stosunku do banków). Kasa Krajowa miała zachować monopol w bieżącym nadzorowaniu szeregowych SKOK-ów – przypomina dziennik.

Prof. Henryk Cioch, prawnik z KUL w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Kasy Krajowej, wyraża m.in. obawę, że "próba pozbawienia Kasy Krajowej dotychczasowej pozycji (...) może wywołać negatywne konsekwencje dla prężnie rozwijającego się sektora", zaś poddanie SKOK-ów nadzorowi bankowemu byłoby "najgorszym z możliwych rozwiązań".

- SKOK-i to jedno wielkie imperium PiS – mówi Aleksander Grad (PO) - Dziś nie podlegają żadnej zewnętrznej kontroli. Powinny być zrównane z bankami.


Na podstawie: Maciej Samcik, Renata Grochal, Gazeta Wyborcza / www.gazeta.pl
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki