Prezydent wpadł w pułapkę "TVP"

Prawie co trzeci wyborca Andrzeja Dudy nie chce, by składał on podpis pod nowelą ustawy dającą TVP i Polskiemu Radiu zastrzyk budżetowy w postaci 2 mld zł - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

(PiS)

W sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM respondentów zapytano, jaką decyzję powinien podjąć prezydent w sprawie ustawy, na mocy której TVP i Polskie Radio otrzymają 1,95 mld zł jako rekompensatę z utraconych wpływów abonamentowych.

Niemal 62 proc. ankietowanych ogółem uważa, że Andrzej Duda nie powinien ustawy podpisywać (z czego 47,2 proc. chce weta, a 14,7 proc. niepodpisania i skierowania do TK). Aż jedna piąta badanych nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie. Tylko niecałe 15 proc. badanych uważa, że prezydent powinien złożyć podpis, a 3,3 proc. oczekuje podpisu, ale z jednoczesnym skierowaniem ustawy do TK (w ramach tzw. kontroli następczej).

Dziennik podaje, jak na tę kwestię patrzy elektorat prezydenta. Tylko 37 proc. wyborców Andrzeja Dudy uważa, że prezydent powinien ustawę podpisać, a kolejnych 6 proc. sugeruje podpisanie i odesłanie do TK. To daje razem 43 proc. Natomiast łącznie 28 proc. stoi na stanowisku, że takiego podpisu należałoby odmówić, a następnych 29 proc. zwyczajnie nie wie, co głowa państwa powinna zrobić.

"Widać więc sporą niepewność elektoratu prezydenta. To może oznaczać, że jakiej decyzji by nie podjął, wywoła ona sprzeciw lub co najmniej wprawi w konsternację sporą część jego potencjalnych wyborców" - zauważa "DGP".

Sondaż IBRIS - United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 22 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

nmk/ itm/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
93 49 bangladesznadwisla

Pachołek nie ma nic do gadania. Prawdziwe zero

! Odpowiedz
13 56 2kbb

Mówisz o ludziach którzy przegrali kolejne już szóste wybory.... ??? A może zadzwonisz do Laponii i wezwiesz w trybie pilnym św Mikołaja...? Powiedz im że chcesz być "wielkim" człowiekiem i razem ze św Mikołajem publicznie w PL ogłosisz że wybory wygra Małgosia... Czy to się tobie przyśniło tej nocy ? No śmiało chłopczyku opowiedz nam ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
96 48 henk54

No to ma dylemat przed samymi wyborami. Jak podpisze to wszyscy będą mu to w kampanii wyciągać. Jak nie to znowu wywoła wściekłość partii. Chyba że to kolejna zaplanowana ustawka naczelnika żeby udowodnić jako prezydent jest bezstronny:-)

! Odpowiedz
31 72 atx

do niczego ta talewizja mi już nie potrzebna nie korzystam od 20 lat i żyje

! Odpowiedz
90 115 2kbb

Pierwszy raz od przemian w 89 roku stara nomenklatura i postkomuna realnie odczuwa brak wsparcia starych służb we władzy. To widać jak PO PSL SLD brakuje spójności i kreatywności wystawiając na Prezydenta takie miernoty jak Kidawa. Duda ma wygraną w kieszeni i pytanie dzisiaj stawiane jak PIS wykorzysta 3,5 roku samodzielnego rządzenia do kolejnych wyborów Parlamentarnych w 2023. Duda też będzie skutecznie blokował zapędy postkomuny przez połowę następnej kadencji jeżeli PIS musiałby dobrać do władzy koalicjanta którym będzie najprawdopodobniej PSL lub SLD. W obozie opozycyjnym po wyborach Prezydenta dojdzie do bratobójczej walki bo w nowym rozdaniu po 2023 będzie brakować stanowisk i władzy dla działaczy i aparatczyków. Mimo zawirowań na światowym rynku finansowym biznes w PL trzyma się mocno dzięki produkcji budowlano-montażowej i inwestycjom małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestycje infrastrukturalne trzymają się dobrze a Polska w 2020 roku zacznie szerzej wchodzić na rynki azjatyckie. Jedynym zagrożeniem dla samego PIS może być tylko on sam przy jakichś nieprzewidywalnych ruchach w samym obozie rządzącym. Dlatego Kaczyński musi kolejny raz wkroczyć i zdyscyplinować swoich janczarów !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
86 34 karbinadel

Za to nowa nomenklatura ma wsparcie nowych służb. To prawdziwa dobra zmiana, zmieniły się głównie r.yje przy korycie - i to na bardziej pazerne

! Odpowiedz
5 48 2kbb odpowiada karbinadel

Ale niby o co chodzi mały chłopczyku ??? Coś ci nie poszło dzisiejszej nocy ? Albo mama wlała rano za źle zjedzoną owsiankę ???

! Odpowiedz
96 51 trooper

Ha! Z jednej strony podpisując ustawę prezydent Duda naraża się na utratę części swojego elektoratu, z drugiej nie podpisując pozbawia finansowania media, które będą pompować jego kandydaturę. Duda jest faktycznie w kropce buahahaha

! Odpowiedz
74 90 2kbb

Duda nie jest w żadnej kropce... Ustawę podpisze z marszu nie ryzykując zbyt wiele...Postkomuna jeszcze nie zdaje sobie sprawy że konsekwencje trwającej w Polsce Okupacji Sowieckiej i później rządów nomenklatury po 89 roku odchodzą w przeszłość. Polskie społeczeństwo skupia się teraz na swojej przyszłości i pomyślności swoich rodzin a PIS prowadzi politykę pro rozwojową z nastawieniem na przyszłą siłę kraju.. !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
90 67 mikroprzedsiebiorca

Prezydent, nie ważne czy to Duda czy Komorowski jest pionkiem swojej partii. Ten jest pionkiem PISu i będzie podpisywał wszystko jak leci. Jak raz czy dwa zawetował coś to tylko w celach PRowych. A dobrze, że media nagłośniły te 2 mld. zł na TVP bo to perfidne łajdactwo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil