REKLAMA

Prezydent w "Financial Times" wzywa do zaostrzenia sankcji na Rosję

2021-01-24 21:30
publikacja
2021-01-24 21:30
fot. Dagmara_K / Shutterstock

Prezydent RP Andrzej Duda w opublikowanej w niedzielę rozmowie z dziennikiem "Financial Times" wezwał Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z aresztowaniem i uwięzieniem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają omówić unijną reakcję na uwięzienie Nawalnego. Według prezydenta Dudy, rozmowy o dalszych sankcjach byłyby "absolutnie uzasadnione", biorąc pod uwagę zarówno traktowanie Nawalnego, jak i ciągłe zaangażowanie Rosji w nierozwiązane konflikty w Gruzji i na Ukrainie. Powiedział też, że wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Josep Borrell powinien ponownie rozważyć plany złożenia wizyty w Moskwie w przyszłym miesiącu.

"Nie ma innego pokojowego narzędzia do wywierania presji na państwo, które łamie zasady prawa międzynarodowego. Prymat prawa międzynarodowego jest tu fundamentalny. Dopóki prawo międzynarodowe jest przestrzegane, nie ma wojny. Jeśli prawo międzynarodowe jest łamane, efektem tego jest zawsze konflikt" - powiedział Duda.

"Jedynym sposobem (na uniknięcie konfliktu) jest wymuszenie przestrzegania prawa międzynarodowego. Jedynym sposobem, by to zrobić bez karabinów, armat i bomb, są sankcje. Jesteśmy więc gotowi pomóc w budowaniu konsensusu w tej kwestii" - podkreślił.

W sobotę w Rosji odbywały się protesty przeciwko aresztowaniu Nawalnego, który został zatrzymany 17 stycznia natychmiast po powrocie z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia środkiem bojowym Nowiczok. W trakcie sobotnich protestów zatrzymano ponad 3,5 tys. osób.

Duda powiedział, że jednym ze sposobów na zwiększenie presji na Kreml byłoby objęcie sankcjami rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. "Myślę, że jeśli ograniczymy możliwość gospodarczego funkcjonowania Gazpromu na terytorium UE, zwłaszcza w zakresie zawierania nowych inwestycji, to sprawy związane z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz praw człowieka i praw politycznych w Rosji zaczną się posuwać do przodu, bo to będzie poważny ruch w sferze rosyjskich interesów gospodarczych" - powiedział.

Jak zauważa "FT", podczas gdy niektóre inne kraje UE, w szczególności trzy państwa bałtyckie, podzielają jastrzębie stanowisko Polski, blok jest głęboko podzielony w kwestii polityki wobec Kremla. Jednak represje wobec protestujących podniosły stawkę poniedziałkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych. UE nałożyła już sankcje na sześciu czołowych rosyjskich urzędników w związku z ich domniemanym udziałem w próbie zabójstwa Nawalnego. UE może zmierzać w kierunku dalszych sankcji wymierzonych w konkretne osoby czy instytucje, ale bardziej rozległe działania - takie jak te nałożone po aneksji Krymu przez Moskwę - będą prawdopodobnie budzić spory - ocenia gazeta.

Duda powiedział, że planowana na luty wizyta Borrella w Moskwie będzie błędem, jeśli "warunkiem jego wizyty nie będzie uwolnienie Nawalnego". "Bez tego, moim zdaniem, nie ma o czym mówić" - powiedział. "Rosja nie jest krajem, któremu można ufać, ani który podziela te same wartości i cele z punktu widzenia zasad demokracji, co państwa euroatlantyckie. To jest inny kraj. To kraj, który od lat pokazuje, że jego imperialne ambicje powróciły" - podkreślił polski prezydent.

Jak przypomina "FT", Polska od dawna uważa bliskie więzi z USA za kluczowy element obrony przed odradzającym się ambicjami Kremla. Podczas prezydentury Donalda Trumpa, z którym Duda nawiązał bliskie relacje, Warszawa podpisała wielomiliardowe umowy na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego, a Trump zapowiedział przeniesienie do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy oraz wysuniętego dowództwa V Korpusu USA.

Gazeta wskazuje, że początkowe relacje z administracją Joe Bidena były mniej wylewne. Podczas kampanii wyborczej Biden, mówiąc o "wzroście reżimów totalitarnych na świecie", wymienił Polskę obok Białorusi, z kolei Duda, w przeciwieństwie do innych europejskich przywódców, nie pogratulował Bidenowi zwycięstwa, dopóki nie zostało ono potwierdzone przez kolegium wyborcze, sześć tygodni po wyborach.

W rozmowie z "FT" Andrzej Duda argumentował, że relacje między Warszawą a Waszyngtonem są "zbyt ważne", by uzależniać je od pojedynczej "uwagi czy gestu", a składanie gratulacji na podstawie decyzji mediów o ogłoszeniu wyników byłoby "przedwczesne".

Prezydent powiedział, że ma nadzieję, iż bliskie relacje między USA a Polską będą trwały pod rządami nowej administracji, a Biden będzie kontynuował politykę zaangażowania w Europie Środkowej.

Duda zaznaczył, że za rządów Baracka Obamy - prezydenta z Partii Demokratycznej, tak jak Biden - USA wzmocniły obecność wojskową w Polsce i powiedział, że będzie "starał się" przekonać nowego prezydenta do dalszego zwiększenia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce, argumentując, że byłoby to "w interesie NATO".

"Byłbym szczęśliwy, gdyby (obecność USA - PAP) była dalej zwiększana i byłbym szczęśliwy, gdyby armia amerykańska przeniosła do Polski jeszcze więcej swojej infrastruktury niż do tej pory" - powiedział. "Jesteśmy gotowi przyjąć tutaj armię amerykańską i stworzyć jej niezbędne warunki do stacjonowania" - dodał prezydent Duda.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jpelerj
PAD w Financial Times? Na jakiej stronie - rozrywka czy ciekawostki ze świata?
marxs
na stronie prowadzonej przez Nawalonego "i śmieszno i straszno"
talmud
rosja wprowadziła dedolaryzacje przestaje używać makulatury $ .....upadek makulatury to koniec lichwiarzy.....ktokolwiek odchodzi od makulatury naraża się na agresje militarno-ekonomiczna.....taka jest geopolityka & realia a reszta to bajki & bzdury .......tu chodzi o to kto ma na kogo pracować......LMFAO
masekrut555
Wszędzie banki centralne zarządzane przez Rothschildów wprowadzą kryptowaluty. Już o kilku się słyszało. EBC też nad taką pracuje. Im więcej o nich słychać tym bliżej wielkiego resetu.

Wszystko macie jasno i wyraźnie opisane w agendzie 21, 30, zrównoważonym rozwoju, global risk report, build back reset,great
Wszędzie banki centralne zarządzane przez Rothschildów wprowadzą kryptowaluty. Już o kilku się słyszało. EBC też nad taką pracuje. Im więcej o nich słychać tym bliżej wielkiego resetu.

Wszystko macie jasno i wyraźnie opisane w agendzie 21, 30, zrównoważonym rozwoju, global risk report, build back reset,great reset, operation warp speed, operation dark winter itp. Powiedzieli to już wszyscy - od premiera Kanady po jegomościa brytyjskiego, od Morawieckiego, Kaczyńskiego i Tuska po ONZ, WEF, Lagarde, Von der Leyen, Merkelową i jej kolege co ją zastąpi, Macrona, Sorosa, Gatesa, linie lotnicze, korpokracje itd można w nieskończoność wymieniać. Jednak ludzie wciąż są na tyle głupi że walczą między sobą tak jak ich system napuścił, zamiast skupić się na prawdziwym wrogu który odbiera ich przyszłość, wolność, majątki i człowieczeństwo.

Teraz Davos rusza w tym tygodniu to też potwierdzą to wszystko znowu. Ku zniewoleniu, GMO, likwidacji gotówki, likwidacji własności prywatnej, dochodowi gwarantowanemu, Social Credit System (kod QR+aplikacja+certfikaty szczepień) no i też by tu tak mógł wymieniać. Idźcie z rezerwy na ćwiczenia w 2021 roku, bo przed 2023 rokiem chcą plebs wybijać na bezsensownych konfliktach zbrojnych a w dalszej przyszłości planują 3 WŚ większą niż tą co sobie zrobili Rothschild Hitler i Rothschild Stalin.
demeryt_69
Podczas zajść na Majdanie Rudy oraz sołtys z Chobielina ostro wymachiwali zardzewiałymi szabelkami w kierunku Moskwy. W efekcie tego cyrku Rudy dostał stołek w Brukseli, a polscy eksporterzy wyrobów mleczarskich i mięsnych, warzyw oraz owoców bezpowrotnie stracili dostęp do rosyjskiego rynku ... o co może chodzić tym Podczas zajść na Majdanie Rudy oraz sołtys z Chobielina ostro wymachiwali zardzewiałymi szabelkami w kierunku Moskwy. W efekcie tego cyrku Rudy dostał stołek w Brukseli, a polscy eksporterzy wyrobów mleczarskich i mięsnych, warzyw oraz owoców bezpowrotnie stracili dostęp do rosyjskiego rynku ... o co może chodzić tym razem, wie ktoś?
darius19
sporo przychylnych komentarzy dla wzorcowych wschdnich demokracji uzywajacych na ludzi trucizny, palki, wiezienia, opresji, tortur, nie mowiac juz o transparentnych wyborach itd..... Dziwne. Ale widze jak zwykle tow "ajwaj_". Gdzie interes Putina - tam "ajwaj_"
marxs
Obecny Prezydent USA powiedział niedawno Ze PISia III RP niczym nie różni się od Białorusi a ja do tego dodam że palki, wiezienia, opresje sa na porządku dziennym w tym narodowo-socjalistycznym bantustanie
demeryt_69 odpowiada marxs
Marxie, nawet gdybyś trybił angielski, to i tak byś tego nie mógł zacytować :)
slawekqs
Długopis to by się lepiej zainteresował co się w u nas dzieje bo podobno jest super czempiony same a ile juz pożyczyli i nadrukowali a on judzi po koszernych gazetach tam to trzeba szukać jakis normalizacji a nie głupio gadać niech się Macierewicza zapyta on wie jak to jest

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki