REKLAMA

Prezydent podpisze ustawę o PPK w poniedziałek

2018-11-15 12:34, akt.2018-11-15 13:26
publikacja
2018-11-15 12:34
aktualizacja
2018-11-15 13:26

W poniedziałek podpiszę ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych - zapowiedział w czwartek w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta PPK - oprócz dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla obywatela - stworzą nowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

W wywiadzie dla TVP Info udzielonym w trakcie 3. edycji Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa Andrzej Duda podkreślił, że wydarzenie to jest dla niego m.in. "okazją do spotkania się ze średnim i dosyć dużym polskim biznesem" i do wysłuchania, co ma do powiedzenia.

"Jak na razie miałem spotkanie z +orłami polskiego biznesu+ - ze średniej wielkości i dosyć dużymi firmami prywatnymi, nie spółkami skarbu państwa - i słyszałem wiele dobrego (...); mówią, że się bardzo dobrze im firmy rozwijają, że mają wzrost zatrudnienia, że mają świetne wyniki finansowe, że firma z roku na rok zyskuje, rozwija się, że generalnie oceniają sytuację w kraju jako co najmniej dobrą, jak nie bardzo dobrą" - relacjonował prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że tego typu nastroje przedsiębiorców uda się "utrzymać przez najbliższe lata".

Prezydent Duda mówił też, że w czasie rozmów poruszył również kwestię ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która - jak zaznaczył - znajduje się obecnie na jego biurku i w poniedziałek upływa termin podjęcia decyzji w sprawie jej dalszych losów. "Generalnie mogę powiedzieć tak: zapytałem przedsiębiorców, jak oceniają tą ustawę i ten pomysł, powiedzieli, że oceniają go bardzo wysoko; ja też uważam, że ustawa powinna zostać podpisana i zostanie podpisana w poniedziałek, kiedy tylko wrócę do Warszawy" - oświadczył prezydent.

"Myślę, że jest to nowa szansa dla polskiej gospodarki, że będzie to nowy zastrzyk kapitałowy, który będzie także - jak podkreślają przedsiębiorcy - stanowił takie dodatkowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki, poza głównym celem oczywiście, jakim jest stworzenie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla zwykłego obywatela" - dodał.

Uchwalona na początku października przez Sejm ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma dotyczyć - według szacunków rządu - ok. 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ godl/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
witasl
Nadzór nad ppk sprawowala bedzie Komisja Nadzoru Finansowego wlasnie po to zeby te srodki nigdzie nam nie uciekly i nie odlecialy w kosmos... przebieg programu musi byc sprawowany zgodnie z ustawa i prawem. A same oszczednosci nie beda inwestowane ot tak na widzi mi sie tylko oferta funduszy inwestycyjnychbedzie zindywidualizowana Nadzór nad ppk sprawowala bedzie Komisja Nadzoru Finansowego wlasnie po to zeby te srodki nigdzie nam nie uciekly i nie odlecialy w kosmos... przebieg programu musi byc sprawowany zgodnie z ustawa i prawem. A same oszczednosci nie beda inwestowane ot tak na widzi mi sie tylko oferta funduszy inwestycyjnychbedzie zindywidualizowana i dopasowana do wieku uczestnika programu - do wieku bo im bardziej bedziesz sie zblizal do 60. tym ryzyko inwestycji bedzie ograniczane
azkanel
17 i 18 strona stenogramu z rozmowy Czarnieckiego i Chrzanowskiego jest poruszona kwestia PPK że te pieniądze zostaną znacjonalizowane tak jak jego bank więc pozdro dla tych wszystkich co jeszcze się łudzą że te PPK są wprowadzane dla ich dobra a raczej dla dobra budżetu hahaha
tigerbonzo
Współczuję tym, których kapitał będzie „inwestowany” w tej postmagdalenkowej rzeczywistości, na bananowej giełdzie bez nadzoru finansowego, bo ciężko mówić w świetle ostatniej afery (w ogóle w świetle ostatnich afer, bo takich było więcej na tej pseudogiełdzie) o jakimkolwiek realnym nadzorze, kiedy można sobie Współczuję tym, których kapitał będzie „inwestowany” w tej postmagdalenkowej rzeczywistości, na bananowej giełdzie bez nadzoru finansowego, bo ciężko mówić w świetle ostatniej afery (w ogóle w świetle ostatnich afer, bo takich było więcej na tej pseudogiełdzie) o jakimkolwiek realnym nadzorze, kiedy można sobie kupić przychylność instytucji kontrolującej rynek, dając po prostu w łapę jej przewodniczącemu i załatwieniu posadek dla jego kolesi. PiSowska zorganizowana grupa przestępcza najlepiej zrobi jeśli da spokój giełdzie i przestanie tam mieszać, włącznie z obsadzaniem zwykłych krętaczy z dyplomami w spółkach SP. Jedna miernota swoją zachłannością jest w stanie zbić zaufanie do tak istotnej instytucji do zera, jedną decyzją podyktowaną pazernością, taka to dobra zmiana. W Polsce nigdy nie będzie normalnie dopóki w mocy jest stare Kiszczakowe pacta sunt servanda, bo głosowanie na POPiS służy jedynie temu, utrzymaniu w mocy umów pomiędzy komunistami i solidarnościuchami, którzy sprzedali siebie, ale i cały kraj za grosze.
pc1974
Panie prezydencie usankcjonuje Pan kolejny wał i wyrwanie kasy od ludzi. Przecież już OFE obiecały mi wakacje pod palmami, to co PPK obieca ? Swoją wyspe na oceanie? I tak G z tego bedzie. Chodzi tylko żebyście wy chapali prowizje a nie OFE i to tyle. Oskubać człowieka ...tylko to potraficie. Koles chciał 40 mln łapówy Panie prezydencie usankcjonuje Pan kolejny wał i wyrwanie kasy od ludzi. Przecież już OFE obiecały mi wakacje pod palmami, to co PPK obieca ? Swoją wyspe na oceanie? I tak G z tego bedzie. Chodzi tylko żebyście wy chapali prowizje a nie OFE i to tyle. Oskubać człowieka ...tylko to potraficie. Koles chciał 40 mln łapówy za jeden bank ...to ile to PPK kosztowało ?
samsza
Dodatkowe obowiązki dla firm to nie koło zamachowe ale "kamień u szyi"

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki