Prezydent podpisał ustawy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa

Od 1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zakładają dwie ustawy, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (fot. JERZY DUDEK / FORUM)

Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa jest zgodna z zapowiedziami premier Beaty Szydło.

Przewidziano m.in. utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako ciała doradczego zapewniającego Prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego. Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie MR) oraz minister właściwy ds. energii (ME). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydent RP, prezydent w środę podpisał dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Ustawy określają zasady zarządzania mieniem państwowym w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Wskazują m.in., który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego oraz jest uprawniony w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym "ma być podstawowym aktem regulującym zasady zarządzania mieniem stanowiącym własność państwa, przy czym jej przepisy będą miały zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych". W tym zakresie ustawa zastąpi przepisy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

"Główne założenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym obejmują w szczególności: określenie wspólnych dla wszystkich stationes fisci zasad zarządzania mieniem państwowym - podkreślenie, że mienie to służy przede wszystkim realizacji zadań publicznych. Nakłada się jednocześnie obowiązek gospodarowania tym mieniem w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki oraz z zachowaniem należytej staranności; precyzyjne wskazanie, który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego; określenie nowego, elastycznego i transparentnego modelu rozstrzygania o właściwości organów w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek. Co do zasady, uprawnienia te wykonywać będą właściwi członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, który w tym zakresie będzie pełnił rolę swoistego koordynatora polityki właścicielskiej" - napisano w komunikacie kancelarii prezydenta.

Ponadto ustawa zmienia model zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa (rezygnacja z pojęcia "prywatyzacja"), rezygnacja z prywatyzacji bezpośredniej - w tym zakresie ustawa zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

Nowa ustawa określa także wymagania dla członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych; wyodrębnia jednolitą grupę spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w których wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Jak wskazała kancelaria prezydenta, ustawa Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym "jest jednym z elementów gruntownej przebudowy modelu wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w stosunkach własnościowych".

"Celem ustawy jest wkomponowanie w system prawa polskiego zmian, które wynikają z ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ustawa zawiera również niezbędne zmiany w innych ustawach, stanowiące konsekwencję wprowadzenia nowego systemu zarządzania mieniem państwowym" - czytamy w komunikacie kancelarii. Ustawa uchyla ustawę z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, która zostanie zastąpiona nową ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

"W ustawie umieszczone zostały także przepisy przejściowe, które regulują wpływ, uchwalonej równocześnie z przedmiotową ustawą, ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym na stosunki powstałe pod działaniem ustaw dotychczasowych, oraz przepisy dostosowujące, które w głównej mierze dostosowują do nowej ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym organy lub instytucje, w tym głównie regulują likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa, oraz uprawnienia i obowiązki ich dotychczasowych pracowników, a także dokonują przekształcenia niektórych dotychczasowych instytucji" - napisano.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w późniejszym terminie. (PAP)

aop/ son/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~J23

Podpisuje bo mu prezes kazali. Ale najpierw jest uśmiech w stylu "Genia traktorzysty". Oj Maliniak, Maliniak! Notowania może masz u cioci dewotki, starej panny, czy wuja Zdzicha co rozumie co trzecie słowo i jest patriotą bo mu kazali od dzieciństwa nim być.

! Odpowiedz
3 2 ~TP

Idiotyczny komentarz, nie sądź innych swoją miarą ...

! Odpowiedz
3 5 ~lewak

Facet ktorego nazywają prezydentem niewiedzieć czemu podpisuje wszystko co ma na stoliku

! Odpowiedz
0 0 ~Aktos

Tak twierdzisz, bo tylko takie informacje do Ciebie trafiaja.
Malo co sie mowi o ustawach, ktore nie zostaly podpisane, bo po co? Tzn dobrze wiedziec co sie odrzuca rowniez, ale jak ktos chce to zawsze znajdzie powod zeby podpiac negatywny obrazek pod kogos, wiec tak tez jest z prezydentem, on dla tych co go nietrawia zawsze bedzie maliniak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,48% 6 592,73
2017-10-19 19:43:00
SP500 -0,07% 2 559,44
2017-10-19 19:43:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl