Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę ograniczającą handel w niedziele.

(Stokrotka)

Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - tylko jedna w miesiącu, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - zakłada ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Aby pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawać innych towarów niż wynika to z nazwy placówki, ustawa precyzuje, że handel w niedziele w kwiaciarniach będzie dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami; w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach - na sprzedaży wyrobów piekarniczych i cukierniczych.

Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zrobimy także zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.

Sześć niedziel do fajrantu

Kto 10 marca pójdzie spać z pustym brzuchem i lodówką, następnego dnia obudzi się z bólem głowy i kłopotem. Jest już pewne, że 11 marca będzie pierwszym dniem funkcjonowania w praktyce ograniczenia handlu w niedziele, postulowanego przez Solidarność i przyjętego przez parlament, a we wtorek podpisanego przez prezydenta.

Handel w niedziele będzie także funkcjonował na terenie jednostek więziennych, jednostek wojskowych, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła będzie dotyczyła pozostałych właścicieli innych sklepów.

Od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać we wszystkie niedziele w placówkach prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a nawet - przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności.

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń spod tego zakazu.

autor: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

edytor: Sonia Sobczyk, Dorota Skrobisz

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 15 jarekzbyszek

Czy troll o niku sylvio_gesell jest z tzw wojsk Macierewicza? Ideologicznie to taki sam bełkot.

! Odpowiedz
15 11 silvio_gesell

Przestań z tą agitacją, liczą się czyny nie słowa.

! Odpowiedz
3 6 zbyszek_od_dobrej_zmiany

To nawiedzony katolicki twardogłowiec a gospodarczo po prostu komunista, najgorsze połączenie.

! Odpowiedz
2 9 karbinadel odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany

Dość często spotykane połączenie, bo rzekomo prawicowy PiS to partia socjalistyczna, tyle że o zabarwieniu religijno-nardowoym

! Odpowiedz
2 7 silvio_gesell odpowiada karbinadel

Odpowiedz sobie na pytanie co ma kasjerka zrobić z dzieckiem w niedzielę?

! Odpowiedz
18 8 silvio_gesell

Kolejna grupa zawodowa, która będzie mała prawo raz w tygodniu spędzić czas wspólnie z rodziną, a dzieci nie będą miały gorzej. Brawo.

! Odpowiedz
3 5 zbyszek_od_dobrej_zmiany

O czy ty mówisz człowieku? Brzmisz tak samo jak pewien kukizowiec, który stwierdził że zabierając ludziom możliwość pracy w weekend dają im wolność. Bełkot!

Czy ktoś w ogóle zapytał się pracowników o zdanie? Ja bez zakupów w niedzielę przeżyję ale czy oni też jeśli zostaną zwolnieni? Co z osobami młodymi które nie mają jeszcze zobowiązań rodzinnych a które chciałyby dorobić sobie trochę pieniędzy w wolnym czasie? Tak właśnie zabija sie w ludziach jakąkolwiek odpowiedzialność za siebie.

Od razu widać że jest to zrobione pod dyktando Kościoła który rządzi w Polsce. Przy okazji skorzystają solidaruchy na samej górze a zwykły człowiek będzie miał wolność. Z pustym garem ale wolność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 czerwony_wiewior

A dlaczego księża nie mogą niedzieli spędzać ze swoimi dziećmi?

! Odpowiedz
0 6 karbinadel

No ale gdzie spędzą czas z tą rodziną, jeśli centra handlowe będą zamknięte?

! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell odpowiada czerwony_wiewior

„zabierając ludziom możliwość pracy w weekend dają im wolność”

Nikt nikomu nie zabiera możliwości pracy w niedzielę, a tylko możliwość zatrudniania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne