Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczaniu procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT
Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Ustawa przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. (PAP)

awy/ pad/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~noname

Popieram całą akcję, ale wychodzi na to że lepiej kogoś zlikwidować za kasę, niż wystawić lewą fakturę...
Tylko czyja glowe na10 baniek by u nas wycenili...

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Było ostrzeżenie z oponą? Było. Za odcięcie od takich frykasów i lekceważenie opony będzie brzoza albo jakieś Seicento - tym razem czterdziestotonowe ze żwirem. Bez jaj - o zbyt duże kwoty idzie.

! Odpowiedz
5 3 ~Marek

proszę nie podawać informacji, że pan Prezydent coś podpisał albowiem podpisuje wszystko . Informacją w wypadku Prezydenta RP będzie jeśli czegoś nie podpisze i będzie miał jakieś wątpliwości ..... jakiekolwiek, .przynajmniej jak student II.roku prawa...

! Odpowiedz
0 0 ~zez

Nie podpisuje nominacji niektórych sędziów. Wystarczy? :)

! Odpowiedz
1 9 ~Mic

Zaraz będzie wysyp luksusowych dóbr na allegro bo nagle okaże się że uczciwe zarabianie to ciężka praca i pomysł, a nie kozaczenie super autem zegarkami itp. Łatwe pieniądze się nie szanuje, a ten co ciężko zapracowal nie " kozaczy"

! Odpowiedz
23 5 ~adam

treagedia... MACIE SWOJ PIS!!! TERaz kazzdy bedzie siedzial

! Odpowiedz
9 11 ~trochetaktu

Prezydent Duda, nie Duda anonimowy dziennikarzyno...

! Odpowiedz
2 6 ~szlamowka

tak jest trochetaktu wlasnie to chcialem wpisac oslOM z bankiera PREZYDENT DUDA albo pan Prezydent A. Duda.Uczcie sie scierwa komusze!!!

! Odpowiedz
5 3 ~PrawdziwyPolak

Brak szacunku dla PADa jest bezpośrednią konsekwencją jego całkowitej bierności i podporządkowania pod zewnętrzny ośrodek decyzyjny w postaci prezesa Kaczyńskiego. Co z niego za prezydent skoro jego prezydentura ogranicza się do wiernopoddańczego słuchania rozkazów.
Jeszcze zaraz się dowiem, że SAP wielkim królem był bo wiernie słuchał carycy Katarzyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~zez odpowiada ~PrawdziwyPolak

No ale z drugiej strony jaką ma mieć Duda niezależność skoro jest prezydentem tylko i wyłącznie dzięki namaszczeniu Prezesa? W końcu umówmy się - ilu słyszało o panu Dudzie zanim PiS wystawiło do do wyborów?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl