REKLAMA

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o NBP

2022-01-05 10:34
publikacja
2022-01-05 10:34
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o NBP
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o NBP
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim - poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Ustawa przenosi z prezesa NBP na ministra sprawiedliwości kompetencje do ustalania zasad postępowania z fałszywymi banknotami.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poinformowała w środę, że prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy.

„Ustawa (…) przewiduje zastąpienie organu określającego warunki i tryb postępowania przy zatrzymaniu znaków pieniężnych podejrzanych co do autentyczności oraz postępowania z takimi znakami. Dotychczas organem tym był Prezes Narodowego Banku Polskiego, który był upoważniony do wydania w tym zakresie zarządzenia, natomiast po zmianie organem właściwym będzie Minister Sprawiedliwości działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego” – napisano w komunikacie kancelarii prezydenta.

Dodano, że warunki postępowania z fałszywymi banknotami zostaną określone w rozporządzeniu.

„Wydając rozporządzenie, minister sprawiedliwości uwzględni konieczność zapewnienia sprawności i bezpieczeństwa obrotu gotówkowego, w szczególności potrzebę zabezpieczenia zatrzymanych znaków pieniężnych – jako materiału dowodowego, a także ochronę słusznych interesów osób, których znaki pieniężne zostały zatrzymane, w tym zwrot albo wypłatę równowartości zatrzymanych znaków pieniężnych, których autentyczność zostanie potwierdzona” – wyjaśniono w komunikacie.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak wskazała kancelaria prezydenta, w ustawie znalazł się zapis, na mocy którego zwiększone zostaje potrącenie z wynagrodzenia za pracę przysługującego skazanemu. Potrącenie rośnie z 45 do 51 proc., a środki trafią do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Ustawa wchodzi w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zapisów dotyczących potrącenia z wynagrodzenia za pracę, które wchodzą w życie dzień po dniu ogłoszenia.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
langdon25
Adrian podpisał ustawę przed testem na covid czy już po ?
anszej_juda
czy fałszywe to są te wydrukowane nadmiarowo przez pic i fotomontaż?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki