Prezydent podpisał nowelę przeciwdziałającą praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której przepisy mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Chodzi o nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Jak wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Poinformowano, że nowelizacja m.in. otwiera katalog podmiotów uprawnionych do wymiany informacji pomiędzy, wchodzącymi w skład grupy, instytucjami obowiązanymi; zwalnia podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom.

Zgodnie z nowelą podmioty świadczące usługi we wskazanym w ustawie zakresie (m.in. tworzenie osób prawnych, zasiadanie w organach osób prawnych, zapewnienie siedziby lub adresu) i osoby zajmujące stanowiska kierownicze w tych podmiotach będą musiały spełnić kryteria kompetencji i reputacji. Przewidziano sankcje za niedopełnienie tych obowiązków.

Dodano przepisy zapobiegające sytuacjom, w których osoby będące beneficjentami rzeczywistymi pośredników w obrocie nieruchomościami, a także osoby zajmujące kierownicze stanowiska w takich podmiotach, były osobami karanymi. Nowe przepisy mają też zlikwidować lukę związaną z nieuwzględnieniem w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane.

Zmiana polega także na wprowadzeniu możliwości wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań związanych z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych.

Jak wskazano, ustawa, co do zasady, ma wejść w życie po upływie 30 dni, z wyjątkiem przepisu, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil