Prezydent podpisał nowelę dot. przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent

W 2015 r. zostanie jednorazowo zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur. W efekcie emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł - przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

"Celem przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie w roku 2015 modyfikacji mechanizmu waloryzacji świadczeń z powszechnego ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników oraz zaopatrzeniowych (w tym tzw. mundurowych) i dodatków do świadczeń" - czytamy w piątkowym komunikacie Kancelarii Prezydenta. Dodano w nim, że zmiana ma charakter incydentalny.

Zgodnie z nowelą, która ma wejść w życie 1 marca 2015 r., świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł.

Zastosowanie waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad. W efekcie proponowanych zmian osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł. Gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową, byłoby to 853,57 zł.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prac parlamentarnych nad nowymi przepisami wskazywał, że jest ona spowodowana utrzymującą się w Polsce deflacją. Podkreślał, że gdyby zastosować waloryzację świadczeń na dotychczasowych zasadach, to podwyżki byłyby bardzo niskie.

Obecnie świadczenia te są podwyższane przy założeniu zachowania siły nabywczej w stosunku do kosztów utrzymania w poprzednim roku kalendarzowym oraz wzrostu o minimum 20 proc. wskaźnika inflacji, odnosząc to do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Podpisana nowela zakłada również, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty. Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie może być niższa niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Z szacunków resortu pracy wynika, że wprowadzone zmiany sposobu waloryzacji będą kosztować ok. 1,8 mld zł, a łącznie na waloryzację emerytur i rent trafi w przyszłym roku ok. 3,7 mld zł. (PAP)

rbk/ mhr/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~obserwator

BEznadziejny ten porezydent.Nic nie robi dla dbra obywateli. Wszytko to pozorowane ruchy...To już jego ostatnia kadencja.

! Odpowiedz
1 1 ~babunia

Nie wiem czy śmiać się,czy płakać?

! Odpowiedz
0 1 ~jbt

Popatrz sobie w lustro i płacz i smiej się.

! Odpowiedz
2 1 ~obserwator

ŁObuzy z Popisu opanowały ten kraj wprowadzajac nowe niewolnictwo..Praca na umowach śmieciowych bez prawa do płatnego urlopu to jeden wielki skandal,który cofa Polsdkę o jakieś 200 lat wstecz...Tusk,Komoroiwski,Kaczyński - oni muszą odejść !!!! Ich rzady to hańba dla Rzeczypospolitej !!!!

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~lelo49

Podnieście kwotę wolną od podatku oszuści

! Odpowiedz
0 2 ~jbt

kto jest tym oszustem.

! Odpowiedz
1 0 ~EMERYT

Autor czy Autorka artykułu wprowadza w błąd czytelników. Ustawa mówi o minimalnej, kwotowej waloryzacji, natomiast nie określa procentowej, bo to zależne jest od INFLACJI I 20 PROC.REALNEGO WZROSTU PŁAC W ROKU 2014

! Odpowiedz
0 1 ~jbt

Ty jesteś na podwyżka kwotową czy procentową.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne