REKLAMA

Prezydent podpisał kompleksową zmianę w podatkach

2017-11-24 10:12
publikacja
2017-11-24 10:12

Podniesienie limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców, a także wprowadzanie opodatkowania nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł - to m.in. zmiany, które wprowadza nowela ustaw podatkowych, którą, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, podpisał prezydent Andrzej Duda.

/ fot. Kacper Pempel / Reuters

Nowelizacja zakłada m.in. podwyższenie od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku - z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Jednocześnie przewidziano utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8 tys. zł, ale nieprzekraczającą 13 tys. zł oraz dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85 tys. 528 zł, lecz nieprzekraczającą 127 tys. zł.

Oznacza to, jak wynika z uzasadnienia, że nie zmieni się kwota wolna od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania, przekraczających 13 tys. zł oraz nieprzekraczających 85 tys. 528 zł rocznie.

Ustawa zakłada także podniesienie o 100 proc. rocznego limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 85 tys. 528 zł. W efekcie, głosi uzasadnienie, wzrosną dochody, którymi będą dysponować twórcy.

Dokument zawiera rozwiązania zgodne z dyrektywą UE, mające przeciwdziałać przenoszeniu zysku do innych krajów w celu korzystniejszego opodatkowania. Jednym z proponowanych rozwiązań jest, wynika z uzasadnienia, uniemożliwienie kompensowania, sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych, z dochodem z prowadzonej działalności gospodarczej (działalności operacyjnej).

Nowe przepisy mają też przeciwdziałać transferowaniu zysków za granicę (tzw. ukrytej dywidendy) przez zawieranie umów między podmiotami powiązanymi na określonego rodzaju usługi niematerialne (np. doradztwa, zarządzania).

W przypadku podatkowych grup kapitałowych przewidziano m.in. odstąpienie od możliwości uznawania darowizn za koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie złagodzono warunki tworzenia takich grup.

Nowela wprowadza także tzw. minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł (chodzi m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe). Ma to, jak wyjaśniali w toku prac przedstawiciele MF, uszczelnić system płacenia podatków przez np. podmioty handlowe.

Ustawa zmienia także zasady opodatkowania najmu. Zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Przewidziano też wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł.

Inna zmiana to rezygnacja z nieopodatkowywania dochodów z działalności gospodarczej, w części przeznaczonej na działalność rolniczą. Wprowadzenie takiego zwolnienia w połowie lat 90. XX wieku, zwraca uwagę uzasadnienie, miało służyć stymulowaniu rozwoju działalności rolniczej, jednak w praktyce skutkowało zaniżaniem opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej.

W noweli są też zmiany, według zapewnień rządu, mające mieć pozytywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. Jedną z nich jest np. podwyższenie z 3,5 do 10 tys. zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów.

Wśród zmian upraszczających jest też zniesienie obowiązku zgłaszania zawiadomień o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł. Ma to zmniejszyć obciążenia finansowe i administracyjne przedsiębiorców.

Według wiceministra finansów Pawła Gruzy suma tych wszystkich zmian w przyszłym roku przyniesie do budżetu około 1 mld zł oraz ok. stu kilkudziesięciu milionów złotych dla samorządów. Z kolei, według uzasadnienia, w ciągu 10 lat dochody sektora finansów publicznych z tytułu uszczelnienia systemu podatku dochodowego od osób prawnych wzrosną o ok. 17 mld zł, z czego 16 mld zł trafi do budżetu państwa, a 1 mld zł do budżetów jednostek samorządu. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

pś/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
polak2
Państwo goliło i goli.....W dowodzie rejestracyjnym samochodu tylko miejsce na 6 pieczątek,
i wymiana dowodu koszt 73,50 zł I tak co 6 lat .Ilość samochodów x 73,50 zł =? Urzędników natworzono moc ?a robić nie ma komu trzeba Ukrainców ?????
karbinadel
"podwyższenie od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku - z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł" - to jakieś jaja. Zwolnione z podatku są dochody wysokości 667 zł miesięcznie (a były 550). Po co w ogóle bić pianę i udawać, że się coś zmienia?
silvio_gesell
8000 zł kwoty wolnej PiS obiecał przed wyborami dwa lata temu, gdy kwota wolna wynosiła 3089 zł. Wysokość kwoty wolnej ustalił TK, na podstawie minimum socjalnego GUS. Natomiast MF uznało, że kwota wolna może być podwyższona do 8tyś, pod warunkiem, że nastąpi to stopniowo.
janusz26904029
Politycy mają ludzi za durniów, wydaje im się, że ograli wyborców nic im nie dając.
silvio_gesell
"wprowadzanie opodatkowania nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł"

To jest skrót myslowy. To jest defacto uzależnienie minimalnej wysokości CIT od wartości środków trwałych w nieruchomości. Do takiego "podatku handlowego" KE nie może się przyczepić, bo opodatkowanie wartości
"wprowadzanie opodatkowania nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 mln zł"

To jest skrót myslowy. To jest defacto uzależnienie minimalnej wysokości CIT od wartości środków trwałych w nieruchomości. Do takiego "podatku handlowego" KE nie może się przyczepić, bo opodatkowanie wartości nieruchomości jest powszechne na zachodzie UE, np w Niemczech:

"Podatek od nieruchomości można odliczyć od podatku dochodowego, jeżeli nieruchomość jest wykorzystywana w handlu lub działalności gospodarczej."
https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Germany/Taxes-and-Costs

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki